Любченко критикує рішення НБУ підвищити облікову ставку до 8%

Все про економіку та фінанси

Перший віце-прем`єр - міністр економіки Олексій Любченко виступає проти підвищення Національним банком України облікової ставки до 8% у поточній ситуації та заперечує ефективність застосування таргетування інфляції в "книжковому варіанті", сказав він в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Я як перший віце-прем`єр-міністр - міністр економіки загалом у макромоделі точно маю право на власну думку про економічну модель розвитку. Так, вона розходиться з думкою Національного банку, якщо дивитися на фактичне рішення про підвищення облікової ставки до 8%", - зауважив урядовець.

"Таргетування інфляції в "книжковому варіанті" в Україні не працює. За чотири роки після впровадження цього режиму інфляція тільки в трьох місяцях була в цільовому діапазоні Національного банку", - додав перший віце-прем`єр.

Як зазначив Любченко, при цьому наприкінці 2019 року це відбулося переважно за рахунок надмірного зміцнення гривні під впливом припливу валюти під купівлю ОВДП.

"...А досягнення мети в грудні 2020 року відбулося після 11 місяців перебування інфляції нижче за цільовий діапазон через жорстку монетарну політику", - сказав він.

На думку першого віце-прем`єра, національна економіка потребує обігових коштів. "Тоді як рішення про підвищення ставки діятиме з лагом 9-18 місяців, коли дія тимчасових проінфляційних факторів уже завершиться. Минулого року швидкість обігу грошей уповільнилася, а нам потрібне прискорення. Так, була пандемія, але гроші - це кров економіки", - констатував Любченко. 

За його словами, Нацбанк веде грамотну політику в стримуванні інфляції, проте підвищення облікової ставки є надмірним, тому що причини інфляції не пов`язані з монетарними факторами.

"НБУ веде грамотну політику в цьому (стримуванні інфляції), але її ми повинні разом узгодити, щоб вона відповідала цілям "Стратегії України 2030" щодо зростання ВВП. Це означає, що слід шукати баланс між кредитуванням, інфляцією і розвитком реального сектора" , - зазначив перший віце-прем`єр.

Контекст

У липні новий заступник глави Нацбанку Сергій Ніколайчук під час брифінгу в присутності глави НБУ Кирила Шевченка таким чином прокоментував публічні заклики першого віце-прем’єра - міністра економіки Олексія Любченка пом’якшити монетарну політику:

“Національний банк має чіткий мандат і незалежність для його забезпечення. Звичайно, НБУ підтримує економічну політику уряду, але тільки якщо це не суперечить забезпеченню цінової та фінансової стабільності.

Ми постійно знаходимося в діалозі з колегами з Міністерства фінансів, з Міністерства економіки, з інших міністерств. І власне, обговорювали наші прогнози, наші дії на грошовому ринку, і в банківському регулюванні, щоб, з одного боку, досягати наших цілей, а з іншого боку, допомагати економіці відновлюватися після коронакризи.

Ми маємо чіткий намір знизити інфляцію до 5%, і сьогоднішнє рішення [про підвищення облікової ставки до 8%] чітко про це свідчить. На нашу думку, лише низька та стабільна інфляція є основною передумовою, необхідною умовою, щоб економіка отримала довгий і дешевий борговий ресурс для інвестиційних проектів.

Також наші дії щодо регулювання банківської системи теж націлені на те, щоб банківська система активніше відновлювала кредитування. Ми бачимо багато позитивних сигналів упродовж останніх місяців, однак ми не хотіли б, щоб цей процес став некерованим і призвів до тих ризиків, реалізація яких достатньо боляче відбивалася на Україні під час попередніх фінансово-економічних криз”.