Любченко: Кабмін хоче дискусію з НБУ

Все про економіку та фінанси

Кабмін почне дискусію з НБУ щодо тіснішого погодження політик, повідомив перший віце-прем`єр - міністр економіки Олексій Любченко в інтерв`ю агентству "Інтерфакс-Україна".

"Ми її (дискусію) почнемо. Прем`єр-міністр вже висловив таке побажання перед главою НБУ. Сподіваюся, вона відбудеться щодо ролі і місця кожної установи в цій країні. Це стосується не тільки НБУ, але і Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку", - сказав Любченко.

За його словами, Нацбанк веде грамотну політику в стримуванні інфляції, проте, вважає урядовець, підвищення облікової ставки є надмірним, тому що причини інфляції не пов`язані з монетарними факторами.

"НБУ веде грамотну політику в цьому (стримуванні інфляції), але її ми повинні разом узгодити, щоб вона відповідала цілям "Стратегії України 2030" щодо зростання ВВП. Це означає, що слід шукати баланс між кредитуванням, інфляцією і розвитком реального сектора" , - зазначив перший віце-прем`єр.

Любченко підкреслив, що важливо, щоб заробітна плата зростала швидше інфляції, а інфляція була прогнозованою.

Він також висловив надію, що в Україні незабаром з`являться фондові інструменти для зміцнення економіки, так як зараз трансмісія монетарної політики в Україні обмежена і працює в одноканальному режимі - через валютний ринок.

"Фондового ринку фактично немає, банківське кредитування перебуває в стагнації [за даними НБУ, гривневі кредити для бізнесу в ІІ кварталі зросли на 30% р/р, це найвищий показник за 8 років, - Finbalance]. Про факторинг ми не чуємо. Якби працювали ці фінансові інструменти, проблем з ефективним обігом грошей в Україні не було б, і Нацбанк вів би іншу монетарну політику", - вважає Любченко.

На його думку, необхідно вдихнути новий зміст у Раду фінансової стабільності, яка об`єднує для координації Нацбанк, НКЦПФР, Мінфін, ФГВФО.

Контекст

У липні новий заступник глави Нацбанку Сергій Ніколайчук під час брифінгу в присутності глави НБУ Кирила Шевченка таким чином прокоментував публічні заклики першого віце-прем’єра - міністра економіки Олексія Любченка пом’якшити монетарну політику:

“Національний банк має чіткий мандат і незалежність для його забезпечення. Звичайно, НБУ підтримує економічну політику уряду, але тільки якщо це не суперечить забезпеченню цінової та фінансової стабільності.

Ми постійно знаходимося в діалозі з колегами з Міністерства фінансів, з Міністерства економіки, з інших міністерств. І власне, обговорювали наші прогнози, наші дії на грошовому ринку, і в банківському регулюванні, щоб, з одного боку, досягати наших цілей, а з іншого боку, допомагати економіці відновлюватися після коронакризи.

Ми маємо чіткий намір знизити інфляцію до 5%, і сьогоднішнє рішення [про підвищення облікової ставки до 8%] чітко про це свідчить. На нашу думку, лише низька та стабільна інфляція є основною передумовою, необхідною умовою, щоб економіка отримала довгий і дешевий борговий ресурс для інвестиційних проектів.

Також наші дії щодо регулювання банківської системи теж націлені на те, щоб банківська система активніше відновлювала кредитування. Ми бачимо багато позитивних сигналів упродовж останніх місяців, однак ми не хотіли б, щоб цей процес став некерованим і призвів до тих ризиків, реалізація яких достатньо боляче відбивалася на Україні під час попередніх фінансово-економічних криз”.