ЄС: військовий літак Білорусі змусив сісти в Мінську борт Ryanair

Все про економіку та фінанси

У неділю літак Ryanair, що прямував з Афін до Вільнюса, через повідомлення про нібито замінування посадили в аеропорту Мінська. На борту літака був колишній редактор телеграм-каналу NEXTA Роман Протасевич, його затримали, повідомляє "Белсат", констатує "Європейська правда".

Як повідомляється, літак розвернувся в районі Ліди і вирушив в Національний аеропорт "Мінськ", де здійснив посадку, як свідчать дані flightradar24.com.

Пілоти над територією Білорусі подали сигнал SOS, на карті flightradar24.com рейс був позначений червоним.

Після посадки Романа Протасевича затримали. Цю інформацію підтвердили у телеграм-каналі Головного управління з боротьби з організованою злочинністю і корупцією МВС Білорусі.

Роман Протасевич був головним редактором телеграм-каналу "Нехта", останнім часом - телеграм каналу "Беларусь головного мозга". У Білорусі його звинувачують у тероризмі.

У телеграм-каналі "Пул Первого", який контролюється Лукашенком, повідомили, що пілоти нібито після повідомлення про замінування звернулися з проханням до Мінська про екстрену посадку.

"Хоча борт був майже над кордоном, звернулися до Мінська, щоб прийняти літак. Про ситуацію одразу доповіли президенту. Лукашенко дав чітку команду - розвертати і приймати літак", - пишуть у ньому.

Також повідомляється, що за дорученням Лукашенка для супроводу літака піднімали винищувач Міг-29. "Зараз Міг-29 очікує, доки завершаться необхідні перевірочні заходи, щоб супроводити літак до кордону з Литвою", додають у повідомленні.

В Міноборони Білорусі заявили, що винищувач підняли для супроводу вже після рішення пілота Ryanair здійснити посадку у Мінську.

"Після того, як командир даного цивільного судна приняв рішення здійснити посадку на запасному аеродромі (Мінськ-2) і розвернув судно у напрямку Мінська, було ухвалено рішення і піднято в повітря черговий екіпаж МіГ-29 з аеродрому Барановичі. Черговий екіпаж отримав завдання здійснювати контроль і, за необхідності, допомогти цивільному судну здійснити безпечну посадку на аеродром Мінськ-2", - йдеться у повідомленні відомства.

Згодом у пресслужбі аеропорту Мінська заявили, що повідомлення про мінування літака не підтвердилося, пише державне інформагентство "Белта".

"Хоча перевірка ще триває, можна вже сказати, що повідомлення про мінування було неправдивим. Коли літак продовжить політ за маршрутом, поки важко сказати", - розповіли у пресслужбі.

Телеграм-каналу "Беларусь головного мозга" пише, що Протасевич встиг повідомити колегам про підозрілий інтерес до нього в аеропорту Афін. За його словами, це був російськомовний чоловік "середнього віку, підтягнутий, з лисиною, в одній майці, світлих штанах і зі шкіряною валізою". Невідомий спробував сфотографувати документи Романа, а потім розвернувся і пішов, хоча мав бути наступним у черзі на перевірку документів.

P.S.

Європейський союз заявив 24 травня, що літак авіакомпанії Ryanair, який прямував з Афін до Вільнюса, здійснив вимушену посадку в аеропорту Мінська через дії білоруського військового літака. Це перша офіційна заява Євросоюзу, в якій чітко вказано на цю обставину інциденту, що стався 23 травня і спричинив затримання журналіста Романа Протасевича, констатує "Радіо Свобода".

«23 травня білоруська влада неприпустимим кроком змусила цивільний літак здійснити аварійну посадку в Мінську. Літак, що належить компанії з ЄС, летів між двома столицями ЄС і перевозив понад 100 пасажирів, був змушений до приземлення білоруським військовим літаком», – ідеться в декларації, яку від імені Євросоюзу оприлюднив верховний представник ЄС із зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель.

У заяві вказано, що ця ситуація стане предметом розгляду на засіданні Європейської ради (найближче з них відбудеться вже сьогодні, 24 травня, – ред.)

«Здійснюючи цей примусовий акт, білоруська влада поставила під загрозу безпеку пасажирів та екіпажу. Міжнародне розслідування цього інциденту повинно бути проведене для встановлення порушення міжнародних авіаційних правил», – наголошує Боррель.

Раніше польський депутат Європарламенту Радослав Сікорський піддав критиці повідомлення авіакомпанії Ryanair через те, що вона не згадала важливих обставин інциденту.

«Не згадується про МіГ (літак Збройних сил Білорусі, який контролював зміну курсу пасажирського борту над територією Білорусі – ред.), білоруський КДБ (імовірну присутність співробітників спецслужб на борту – ред.) або про пасажира, якого залишили (в Мінську, тобто Романа Протасевича – ред.). Ганьба вам, Ryanair», – написав Сікорський у твітері.