Ліквідатор "Дельта Банку" судиться з "Боні і Клайд" за 3,2 млрд грн.

Все про економіку та фінанси

Господарський суд м. Києва з вересня 2015 року розглядає позов ліквідатора «Дельта Банку» до ТОВ «Факторіал М» (раніше називалося ТОВ "Боні і Клайд"; наразі підприємство в стані припинення) про стягнення заборгованості за договором кредитної лінії. Як третя особа в справі фігурує кіпрська компанії Ablonar Management Limited.

Спочатку представник Фонду гарантування заявляв про вимоги до ТОВ «Факторіал М» на 2,55 млрд грн. (2,13 млрд грн. + 434,7 млн грн.). А 13 квітня суд прийняв до розгляду заяву позивача щодо збільшення вимог до 3,2 млрд грн (2,67 млрд грн. + 531,5 млн грн).

Згідно з даними держреєстру, основний вид діяльності ТОВ «Факторіал М» - виробництво кіно- та відеофільмів, телевізійних програм. Статутний капітал – 10 тис грн. Засновником цієї компанії (як і до слова, ТОВ «Трансінвест Україна») значиться Карт Світлана Гарівна (зареєстрована в м. Сімферополь).

Нагадаємо, що ТОВ «Боні і Клайд» фігурує у кримінальному провадженні №12014100000000703, відкритому Генпрокуратурою за фактами незаконного заволодіння і розтрати службовими особами АТ «Дельта банк» у співучасті з службовими особами НБУ, Державної іпотечної установи та іншими особами, протягом 2014-2015 років держкоштів в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Станом на лютий 2016 року досудове слідство тривало. Слідчі вивчали обставини отримання «Дельта Банком» в 2014 р. від НБУ рефінансування в обсягах більше 10 млрд. грн., з яких за 4,1 млрд. грн. з числа вказаних коштів, за даними слідства, «Дельта Банк» перерахував на 12 пов`язаних між собою українських суб`єктів господарювання (причому окремі службові особи яких були працівниками «Дельта Банку») у вигляді фіктивних кредитів. У подальшому ці підприємства придбали в «Дельта Банку» 535,3 млн. дол та перерахували їх за кордон – нібито на виконання контрактів.

У рамках вказаного кримінального провадження фігурували дані, що з рахунку ТОВ «Боні і Клайд» в «Дельта Банку» на рахунок Ablonar Management Limited у Латвійській банківській установі «JSC Trasta Komercbanka» загалом було перераховано 73,03 млн. дол.; з рахунку ТОВ «Ріал Істейт Компані» 1,21 млн. дол; з рахунку ТОВ «Домо-тех-опт» - 93,98 млн дол.

На початку березня 2016 року Європейський центробанк (ЄЦБ) після звернення Комісії ринку фінансів і капіталу (КРФК) Латвії анулював ліцензію АТ Trasta komercbanka За даними КРФК, серед співвласників цієї фінустанови був, зокрема, народний депутат України Іван Фурсін, який, до слова, є молодшим бізнес-партнером Дмитра Фірташа; основним власником "Місто-банку"; разом з сестрою Сергія Льовочкіна - Юлією - контролює банк "Кліринговий дім"; був главою наглядової ради банку «Надра» (основним контролером якого був Д. Фірташ). Глова правління Trasta komercbanka Гундарс Грієзе стверджував, що депутат від "Опозиційного блоку" Сергій Льовочкін не є акціонером банку.

25 грудня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання прокурора групи прокурорів ГПУ та наклав арешт на видаткові операції та кошти на наступних банківських рахунках у «Trasta Komercbanka» (єдиний реєстраційний номер 40003029667, юридична адреса: Латвія, м. Рига, вул. Мієснієку, 9):

-рахунок Beroden Finance Limited (Кіпр) № LV07KBRB1111215586001;
-рахунок Ablonar Management Limited (Кіпр) № LV94KBRB1111216174001;
-рахунок Belevon Holdings Limited (Британські Віргінські Острови) № LV26KBRB1111216176001.

Хто найбільше дав рефінансування для «Дельти»

Як писав Finbalnce, зі статистики НБУ випливає, що в 2014 році за період керівництва Нацбанком Ігоря Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн.

У період керівництва в НБУ нинішнього першого віце-прем’єра Степана Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 року) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, «Дельта Банк» під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах.

За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не отримував.

На початку липня 2015 року на запит Finbalance прес-служба Нацбанку повідомила, що із 9,3 млрд грн загальної суми заборгованості «Дельта Банку» перед НБУ станом на 01 березня 5,2 млрд грн – це були стабілізаційні кредити терміном на два роки, а 4,1 млрд грн - короткострокові кредити для підтримки ліквідності на строк до одного року. При цьому в прес-службі НБУ запевняли, що «кредити рефінансування надаються під прийнятне забезпечення відповідно до умов законодавства України та нормативно-правових актів Національного банку».

У Нацбанку зазначали, що звернулися до суду, щоб стягнути 766,85 млн грн. з М. Лагуна як власника істотної участі в Дельта Банку і як поручителя по зобов`язанням фінустанови перед Нацбанком (по кредитам рефінансування).

Про активи, які «Дельта Банк» надав Нацбанку в заставу під кредити рефінансування, див. тут.

Витрати Фонду гарантування

За даними Фонду гарантування, на 01 квітня 2016 року вкладники «Дельта Банку» в межах гарантійної суми отримали 15,46 млрд грн., або 96,4% суми, перерахованої для виплати.

Як відомо, відповідні компенсації вкладникам "Дельти", як й інших банків-банкрутів, переважно здійснюються за рахунок емісійних коштів – кредитів НБУ для ФГВФО та позик Мінфіну, який випускає держоблігації (ОВДП), а монетизовує їх той-таки Нацбанк. Що в свою чергу тисне на курс (провокує девальвацію) та ціни (провокує розкручування інфляції).

У Фонді гарантування запевняли, що повернення коштів до «Дельта Банку» можна очікувати не лише від реалізації його активів, а й завдяки зверненням Фонду до власників та пов’язаних осіб з вимогою про відшкодування шкоди заподіяної банку.

При цьому Фонд під час роботи тимчасової адміністрації та ліквідації неплатоспроможного "Дельта Банку" визнав нікчемними 175 угод, укладених банком на 22,292 млрд грн.

Про кримінальне провадження щодо сумнівних операцій «Дельта Банку», в якому фігурує компанія Cargill див. тут. Коментарі Cargill щодо звинувачень на її адресу від Фонду гарантування – тут

Про судову тяганину Фонду гарантування з Ощадбанком та компанією «Фокстрот» за активи «Дельта Банку» читайте тут і тут.

Про спроби ліквідатора "Дельта Банку" стягнути заборгованість з агрохолдинга ТАКО і компанії, пов`язаної з Хмельницьким-Івановим, читайте тут і тут.

Гонтарева і «Дельта Банк»

За даними Асоціації українських банків, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Водночас на фоні всіх фінансових проблем Дельта Банку в 2014 році у фінзвітності за нацстандартами фінзвітності він задекларував прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року. Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня, а Фонд гарантування, відповідно, ввів тимчасову адміністрацію 03 березня.

Нещодавно Національне антикорупційне бюро оприлюднило офіційну заяву щодо закриття кримінального провадження за фактом зловживання керівництвом Нацбанку службовим становищем (у контексті справи про депозити близьких родичів глави НБУ Валерії Гонтаревої.

З одного боку, слідчі НАБУ дійшли висновку, що в родичів В. Гонтаревої не було багато мільйонів гривень у Дельта Банку, про ймовірність чого раніше повідомлялося. З іншого боку, слідчі встановили, що в лютому син та невістка глави НБУ зняли готівкою через касу відділення «Дельта Банку» близько 450 тис грн. трьома траншами приблизно по 150 тис грн. Це при тому, що пересічним клієнтам у той період далеко не завжди вдавалося зняти в день і тисячу гривень.

Finbalance