Ліквідатор "Дельта Банку" не зміг відсудити майже 600 млн грн у Хмельницького й Іванова

Все про економіку та фінанси

23 грудня Вищий господарський суд відмовив ліквідатору «Дельта Банку» в задоволенні касаційної скарги та залишив без змін постанову Київського апеляційного господарського суду від 22 жовтня 2015 року у справі №910/19674/15, який підтвердив рішення суду першої інстанції та відмовив «Дельта Банку» в позові про стягнення 286,4 млн грн. з ТОВ «Кримська девелоперська компанія».

Довідково. «Кримську девелоперську компанію» пов’язують з «Київською інвестиційною групою» В. Хмельницького та А. Іванова. Компанія була девелопером ТРЦ «Меганом» у Сімферополі. У серпні-2014 В. Хмельницький повідомляв, що ТРЦ «Меганом» був виставлений на продаж.

Як було встановлено в судовому порядку, 24.06.14 "Дельта Банк" та ТОВ "Кримська девелоперська компанія" уклали кредитний договір, за яким банк зобов’язався в рамках кредитної лінії надати для компанії 9,56 млн дол. зі сплатою 13% річних за користування кредитними коштами та кінцевим терміном повернення кредиту не пізніше 10.02.15.

Від Finbalance. У березні 2014 року НБУ надав «Дельта Банку» рефінансування для збереження ліквідності на 2,35 млрд грн., у квітні – ще 1 млрд грн. Таким чином, регулятор як мінімум опосередковано підтримав кредитування «Дельта Банком» «Кримської девелоперської компанії».

При цьому 24.07.14 був укладений договір поруки, за яким поручителем за кредитними зобов’язаннями виступила фізособа, а 03.12.14 та 17.12.14 – ще договори поруки з компанією S.S.B BIO-SCIENCE TRADING LIMITED.

Крім того, 24.07.14 "Дельта Банк" (продавець) і ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит" (покупець) уклали договір купівлі-продажу прав вимоги, згідно з яким банк зобов`язався передати право вимоги до ТОВ "Кримська девелоперська компанія" за загальною купівельною ціною 37 млн грн.

Суди встановили, що 30.12.14 поручителі сплатили банку 98,7 тис дол., 61,1 тис дол. та 30,0 тис дол.

«Таким чином, починаючи з 30.12.14 право вимоги за кредитним договором від 24.06.14 перейшло від ПАТ "Дельта Банк" до ТОВ "Фінансова компанія "Іпотека Кредит", що, як правильно зазначено судами попередніх інстанцій, свідчить про відсутність у позивача права вимоги про стягнення боргу за вказаним кредитним договором, а заборгованість по несплачених процентах, яка згідно розрахунку позивача на цю дату склала 105,5 тис дол., була погашена поручителями відповідача (позичальника), про що свідчать призначення платежів у платіжних дорученнях.

Встановивши відсутність порушення відповідачем кредитного зобов`язання, суди дійшли правильних висновків про відсутність підстав для застосування до відповідача штрафних санкцій, які за своєю правовою природою є мірою відповідальності за невиконання чи порушення виконання зобов`язання», - констатується в постанові ВГСУ.

Додамо, що 08 грудня Київський апеляційний госпсуд також відмовився задовольнити апеляційну скаргу «Дельта Банку» на рішення Госпсуду м. Києва від 13.10.15 у справі №910/21732/15 за позовом фінустанови до ТОВ «Кримська девелоперська компанія» про стягнення 305,4 млн грн.

Згідно з матеріалами справи, 26.04.2012 р. «Дельта Банк» і ТОВ «Кримська девелоперська компанія» уклали кредитний договір про мультивалюну невідновлювальну відкличну кредитну лінії з максимальним лімітом заборгованості за кредитом в гривні 284,4 млн грн. та 15,7 млн дол. зі сплатою за користування кредитом 11,23% річних та кінцевим терміном погашення заборгованості не пізніше 10.03.2018 року.

Як було встановлено судом першої інстанції, на виконання умов договору позивач надав відповідачу транш у розмірі 15,7 млн дол., що за курсом НБУ на 19.03.2014 р. було еквівалентно 156,5 млн грн. Поручителями виступили ТОВ «Грін-Грей», фізособа, S.S.B BIO-SCIENCE TRADING LIMITED, LAORTEM HOLDINGS LIMITED.

«Оцінивши встановлені фактичні обставини та наявні в матеріалах справи докази, суд першої інстанції дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог, відсутність порушеного права позивача в зв`язку з погашенням заборгованості й прийняв рішення про відмову в задоволенні позову.

Так, відмовляючи в позові, місцевий суд встановив, що на виконання умов кредитного договору позивачем було надано відповідачу грошові кошти, проте на підставі договорів поруки поручителями в рахунок погашення заборгованості відповідача перед кредитором було сплачено позивачу грошові кошти й погашено борг в повному обсязі, таким чином суд дійшов висновку, що права вимоги щодо виконаного поручителями кредитного зобов`язання у позивача немає. Доводи позивача в частині нікчемності договорів поруки на підставі ч. 3 ст. 38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» суд вважав неприйнятними, не підтвердженими доказами тощо.

Апеляційний господарський суд погоджується з такими висновками суду першої інстанції», - зауважується в його постанові від 08.12.15.

Довідково. За даними Фонду гарантування, станом на 01.01.2016 за період тимчасової адміністрації та ліквідації вкладники "Дельта Банк" отримали компенсації на 15,36 млрд грн.

Нагадаємо, що відповідні виплати здійснюються, передусім, за рахунок емісійних коштів НБУ, який надає позики для Фонду гарантування та монетизовує держоблігації, які для Фонду випускає Мінфін. Що зрештою тисне на ціни (провокує інфляцію) та курс (провокує девальвацію).

Про кримінальне провадження Національного антикорупційного бюро щодо керівництва НБУ через депозит сина В. Гонтаревої в "Дельта Банку" читайте тут. Про підозри Генпрокуратури щодо співучасті посадових осіб НБУ у виведенні 535 млн дол з "Дельта Банку" читайте тут. Про нестачу заставного майна для покриття боргів "Дельта Банку" перед НБУ по кредитам рефінансування читайте тут.

Про спроби "Дельта Банку" відсудити 2 млрд грн в агрохолдингів ТАКО й "Інсеко" читайте тут.

Про розслідування Нацполіції щодо виведення топ-менеджером "Дельта Банку" 50 млн дол - тут. Про звинувачення Фонду гарантування на адресу міноритарного акціонера банку - корпорації Cargill - щодо виведення з фінустанови 100 млн дол. - тут.

За даними АУБ, збиток «Дельта Банку» в січні-серпні 2015 року склав 50,6 млрд грн. Це був найгірший фінансовий результат у банківській системі. Основна причина цього – відрахування до резерву під знецінення кредитів.

На фоні всіх позаторішніх фінансових проблем за нацстандартами фінзвітності Дельта Банк за 2014 рік задекларував… прибуток 46,3 млн грн. Водночас за міжнародними стандартами фінзвітності (які більші жорсткі, зокрема, в контексті формування резервів) виявився збиток 18,9 млрд грн. А власний капітал на початок 2015 року був від’ємним на рівні -14,4 млрд грн.

В аудиторському висновку до фінзвітності банку за 2014 рік за МСФЗ фахівці аудиторської фірми ТОВ «Фінком-Аудит» констатувалося, що перелічені фактори викликали неплатоспроможність банку вже станом на 31.12.2014 року. Проте НБУ визнав "Дельту" неплатоспроможною лише 02 березня 2015 року. Рішення ж про ліквідацію банку було прийнято 02 жовтня.

Finbalance