Ліквідатор банку "Форум" судиться з агрокомпанією Ахметова й Новинського

Все про економіку та фінанси

Господарський суд Донецької області розглядає позов ліквідатора банку «Форум» до Дочірнього підприємства «Ілліч-Агро Донбас» Публічного акціонерного товариства «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» щодо стягнення простроченої заборгованості по погашенню номінальної вартості облігацій у розмірі 73 млн грн. та за виплатою відсоткового доходу у розмірі 13,14 млн грн. Як третя особа в справі фігурує кіпрська компанія Harveast Holding Limited.

Зауважимо, що ДП «Ілліч-Агро Донбас» входить в агрохолдинг HarvEast, який група СКМ Р. Ахметова та «Смарт-Холдинг» В. Новинського створили в 2011 році на базі сільськогосподарських активів «ММК ім. Ілліча» (після входження цього меткомбінату в «Метінвест»). У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ДП «Ілліч-Агро Донбас» значиться Р. Ахметов.

У листопаді в HarvEast повідомляли, що його торішній урожай скоротився майже вдвічі в порівнянні з 2014 роком. «Це зумовлено втратою земель у Криму й на тимчасово не контрольованій Україною території Донецької області. Зі 163 тис. гектар у Донецькій області в компанії залишилося тільки 97 тис. гектар ріллі. З них п’яту частину не обробляють через близькість до зони бойових дій і наявність фортифікаційних споруд», - констатували в HarvEast. Як зазначалося, торік було намолочено 152 тис. тонн зернових і олійних культур. Зокрема, зібрано 101,7 тис. тонн ранніх зернових, 46,1 тис. тонн соняшнику і 4,4 тис. тонн кукурудзи.

Як розповів agravery.com генеральний директор холдингу HarvEast Дмитро Скорняков, за підсумками 2015 року виторг агрохолдинга склав 37,6 млн дол. "Ця сума майже вдвічі менше, аніж 2014 року (66,8 млн доларів). Це обумовлено втратою землі на неконтрольованої Україною території Донецької області і в Криму, наявністю сірих зон і зниженням цін на всіх сировинних ринках, в тому числі і зернових", - зазначив він.

Показник EBITDA в 2015 році, за словами Скорнякова, зріс на 50% і перевищив рівень в 100 дол/га з урахуванням сірих зон. За сумарними показниками урожай 2015 року скоротився в два рази в порівнянні з 2014 роком, також через істотне скорочення земельного банку.

У 2012 році в HarvEast Holding анонсували випуск ДП «Ілліч-Агро Донбас» двох серій облігацій – серія А обсягом 100 млн. грн. із терміном обігу 1,5 року і серія В обсягом 200 млн. грн. із терміном обігу 2,5 року. Водночас у 2013 році повідомлялося, що в результаті розміщення облігацій серії А було залучено 39,5 млн грн., а серії В – 75,4 млн грн.

До ліквідації банку «Форум» його контролював уже згаданий В. Новинський. За даними Фонду гарантування, на 01.03.2016, вкладникам фіну станови в межах гарантійної суми було виплачено 2,84 млрд грн. (97,4% належних виплат).

До речі, банк ПУМБ (який контролює Р. Ахметов) намагається стягнути 1,15 млрд грн. з торгової мережі "Амстор" (основний контролер – В. Новинський). У переліку її кредиторів-заставодержателів фігурував і банк "Форум".

Ще в 2014 році Finbalance писав про боргові претензії ліквідатора банку "Форум" до структур, пов`язаних з В. Новинським, на сотні мільйонів гривень (див. тут і тут). Сукупно понад мільярд гривень також намагалися відсудити Сбербанк і Дельта Банк (у випадку кожної з фінустанов були судові позови на сотні мільйонів).

Довідка Finbalance:

Укрексімбанк та Ощадбанк судяться з «телефонною» компанією Р. Ахметова майже за 850 млн грн. "Нафтогаз" намагається стягнути з "ДТЕК Західенерго" 213,8 млн грн, а "Вугілля України" з "ДТЕК Трейдінг" - 569,6 млн грн.

Обсяг боргових претензій російського Сбербанку та його української «дочки» наближається до 1 млрд грн. Промінвестбанк намагається стягнути 55 млн грн. з Corum Group (до грудня 2013 року називалася «Гірничі машини») – машинобудівного підрозділу холдингу СКМ Р. Ахметова.

Компанія "Метінвест Холдинг" подала кілька позовів до компаній з групи ІСД щодо стягнення 23,6 млрд грн. У рамках одного з них Госпсуд м. Києва накладав арешт на рахунки "Алчевського меткомбінату" на 5,82 млрд грн. 22 березня Київський апеляційний суд його скасував.

Холдинг «Метінвест» та холдинг ДТЕК ведуть тривалі переговори з кредиторами щодо реструктуризації боргів на кілька мільярдів доларів. У квітні 2015 році «Метінвест» оголосив, що в стані дефолту. Компанія DTEK Finance PLC 29 березня не здійснила купонний платіж по євробондам. Перед цим стало відомо, що ДТЕК допустив дефолт по кільком банківським кредитам.

За даними холдингу «ДТЕК» Р. Ахметова, його чистий збиток в 2015 році збільшився на 90,3% - до 37,4 млрд грн. Причому компанії, що входять в цей енергохолдинг, декларували збитки не тільки на Донбасі, але й на Галичині, Дніпропетровщині та в Києві. До слова, державне «Центренерго» (яке уряд планує виставити на приватизацію) торік отримало прибуток 69,96 млн грн. (у 2014 році – 70,6 млн грн).

Підконтрольні Р. Ахметову та В. Новинському "ММК ім. Ілліча" та "Азовсталь" теж декларували мільярдні збитки за підсумками 2015 року, тоді як, наприклад, «АрселорМіттал Кривий Ріг» отримало прибуток 1,38 млрд грн.

Це ж саме стосується "Північного ГЗК" та "Інгулецького ГЗК" на контрасті з якими швейцарська Ferrexpо К. Жеваго (яка володіє в Україні Полтавським ГЗК, а ще Єристівським ГЗК) в 2015 році декларувала прибуток 31,5 млн дол.

Банк ПУМБ за підсумками 2015 року декларував збиток 1,75 млрд грн, а ФК "Шахтар" - 867,6 млн грн.

Finbalance