Ліквідатор банку "Форум" поскаржився в поліцію на компанії "імені" Новинського

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Дніпровського райсуду м. Києва від 22 липня, Головне управління Нацполіції в м. Києві здійснює досудове розслідування в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12015100040000556 від 13 грудня 2015 року, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 190 («Шахрайство»), ч. 3 ст. 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем») Кримінального кодексу.

Як констатується в судових матеріалах, під час ліквідації банку «Форум» стали відомі обставини, які (цитата) «свідчать про наявність в діях посадових осіб ПАТ «Банк Форум», ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс», TOB «Кліко Компані» ознак злочинів, передбачених КК України». При цьому є згадка про те, що відповідно до закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду має право звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку.

Довідково. ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» і TOB «Кліко Компані» (через "Балаклавське рудоуправління ім. Горького") пов`язували з нардепом Вадимом Новинським – молодшим партнером Ріната Ахметова по «Метінвесту», який контролює «Смарт-Холдинг». Як відомо, В. Новинським був власником банку «Форум» (з 2012 року, - ред.).

Щодо ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс». В ухвалі суду констатується, що 28.07.2006 між банком «Форум» та цією компанією було укладено кредитний договір №188/06/00-KLMV для будівництва житлового комплексу. Банк відкрив позичальнику невідновлювану кредитну лінію з лімітом 26,9 млн грн з кінцевим терміном погашення заборгованості 27.06.2008.

Згодом «Інтерінвестсервіс» зверталось з проханнями продовжити термін кредитування. Останній лист надійшов на адресу Банка 17.02.2014 року про подовження терміну кредитування з встановленням іншого графіку погашення кредитної заборгованості до 19.03.2014. Але 13 березня 2014 року НБУ відніс банк «Форум» до категорії неплатоспроможних, а 14 березня 2014 року Фонд гарантування ввів тимчасову адміністрацію. Компанії було відмовлено в подовженні терміну кредитування. 13.06.2014 банк надіслав позичальнику повідомлення щодо невиконання кредитних зобов’язань та вимогу щодо дострокового погашення боргу.

«Досудове врегулювання спору не дало бажаних результатів. Загальна сума боргу Товариства перед Банком складає 326 284 716,75 грн <…>

28.08.2014 Господарським судом Херсонської області було прийнято рішення про стягнення заборгованості за кредитом №188/06/00-КLМV від 28.07.2006 з ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» на користь ПАТ «БАНК ФОРУМ».

Під час розгляду зазначеної господарської справи було встановлено, що посадові особи ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» не мали наміру повертати кредитні кошти та активно, без згоди на те Банку, починаючи з серпня 2005 року, здійснювали продаж фізичним та юридичним особам майнових права на нерухомість (що виступала забезпеченням виконання кредитних зобов`язань Товариства), будівництво якої не завершено, що розташоване за адресою: АДРЕСА_3. При цьому посадові особи ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» заздалегідь розуміли, що відчуження майнових прав на нерухомість, яка згідно умов договорів виступає забезпеченням виконання кредитних зобов`язань Товариства, призводять до зменшення Предмету іпотеки.

Для залучення коштів фізичних та юридичних осіб у будівництво офісно-житлового комплексу за адресою: АДРЕСА_3, посадовими особами ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» та TOB «Фінансова компанія «МІТЕХ» (код 32920658) було прийнято рішення про створення Фонду фінансування будівництва (ген. Договір №1/гд від 12.09.2005р.).

В подальшому, з метою будівництва офісно-житлового комплексу на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3, секцій «Б» і «Ж» між ПрAT «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» та ПАТ «БАНК ФОРУМ» було створено Фонд фінансування будівництва (ген. Договір № 1ФФБ від 06.09.2006р.)

Залучення грошових коштів фізичних та юридичних осіб проводилось шляхом укладання договорів про участь у ФФБ для спорудження об`єкта будівництва секцій «Б» і «Ж».

Однак, кошти, які були отриманні ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс», в порушення умов Правил ФФБ не направлялися на погашення кредитної заборгованості, що є також свідченням того, що посадові особи не мали наміру повертати кредитні кошти.

Протягом усього періоду кредитування посадовими особами ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс» було здійснено продаж значної частки майнових прав на нерухомість, при цьому так і не повідомивши Банк про зменшення Предмету іпотеки та не погасивши кредит», - йдеться в ухвалі суду.

Щодо ТОВ «Кліко Компані». У судових матеріалах зауважується, що 17.09.2009 посадовими особами ПАТ «БАНК ФОРУМ» було прийнято рішення про надання TOB «Кліко Компані» кредитних коштів (кредитний договір №18/09/00-KL) у розмірі 72,2 млн грн для придбання об`єктів будівництва, а саме: у адміністративно-житловому комплексі з підземним паркінгом, що розташований за згаданою вище адресою (вона точно не називається – «АДРЕСА_3»). Як забезпечення взятих зобов`язань TOB «Кліко Компані» було укладено договори: іпотеки майнових прав на нерухоме майно (надалі - логовір іпотеки), яка вже була передана банку в забезпечення виконання кредитних зобов`язань ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс»; поруки ЗАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс»…

«Загальна сума боргу TOB «Кліко Компані» перед Банком станом на сьогоднішній день складає 58 761 188, 34 грн. Особливу увагу слід звернути на той факт, що в порушення діючих внутрішньобанківських нормативних актів, посадові особи Банку, знаючи про зменшення загальної площі заставного майна за Іпотечним договором №4941 від 07.09.2006р., шляхом продажу майнових прав на нерухоме майно ПрАТ «Міжнародна інвестиційна компанія «Інтерінвестсервіс», не було внесено зміни до іпотечного договору, а також не було здійснено коригування в сторону зменшення вартості іпотеки, у зв`язку з її відчуженням, що також є порушення вимог, встановлених Інструкцією з бухгалтерського обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 27.12.2007 N 481 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 22.01.2008 за N 48/14739 (зі змінами).

Крім того, в Договорі іпотеки, укладеному з ТОВ «Кліко Компані», посадовими особами Банку не було зазначено, що Предмет іпотеки є повторною (наступною) іпотекою.

Вказане свідчить про спрямованість кредитних угод проти інтересів Банка, укладення яких негативно позначилося на фінансовому стані банку та призвело до його стійкої неплатоспроможності», - зазначається в судових матеріалах. 

Нагадаємо, за даними Фонду гарантування на 01 липня вкладникам банку "Форум" у межах гарантійної суми (до 200 тис грн) було виплачено компенсації на 2,846 млрд грн (97,4% очікуваних виплат).