Лагун запевняє, що не брав кредити в Дельта Банку

Все про економіку та фінанси

Екс-власник збанкрутілого Дельта Банку Микола Лагун в коментарі газеті «Дзеркало тижня. Україна» запевнив, що в нього не було іншого бізнесу, крім банківського, «відповідно, потреби в фінансуванні інших напрямків у мене не було».

Контекст

Як пише ДТ, одне з відкритих запитань: якою була реальна частка інсайдерських кредитів у портфелі "Дельта Банку"? Навіть в офіційних матеріалах ФГВФО по forensic audit, на відміну від інших банків, ці дані не наводилися. Що, не виключено, можна вважати наслідком хитросплетіння операцій, які провели в банку зокрема перед банкрутством.

Глава НБУ В.Гонтарева привселюдно запевняла, що в "Дельта Банку" "практично не було кредитів пов`язаних осіб". А прес-служба НБУ у відповіді на запит видання вирішила уникнути конкретики, зазначивши, що посилення вимог НБУ по пов`язаних особах було затверджено постановою від 12 травня 2015 р., тоді як "Дельту" визнано неплатоспроможною в березні 2015-го.

"НБУ не здійснює банківського нагляду за банком, у якому введено тимчасову адміністрація, здійснюється ліквідація, крім одержання звітності у встановленому Нацбанком порядку. Водночас Фонд гарантування здійснював форенсик-аудит "Дельта Банку". Можливо, у процесі цього аудиту було виявлено пов`язані з банком особи", — припускають у Нацбанку.

Раніше джерела ДТ неофіційно повідомляли, що обсяг "інсайду" в портфелі "Дельти" може бути як мінімум 11,2 млрд грн, або близько 30% корпоративного портфеля. Але якщо врахувати кошти, виведені через іноземні коррахунки інобанків, цю суму можна помножити принаймні на два.

При цьому Гонтарева заявляла: "…банк видав 4,5 млрд грн фіктивних кредитів приватним особам через одне відділення банку. 63 тис. чоловік "одержали" кредити, навіть не довідавшись про це. А сам банк ці гроші просто перетворив на готівку і вивів".

Нині тривають судові спори ФГВФО з позичальниками, які можуть мати ті чи інші ознаки пов`язаності з бенефіціарами й екс-топ-менеджментом банку.

Так, ще в червні 2016-го Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов "Дельта Банку" до ТОВ "Факторіал М" (раніше називалося ТОВ "Боні і Клайд") і вирішив стягнути з відповідача 3,19 млрд грн. От тільки нюанс — "Факторіал М"/"Боні і Клайд" уже на ліквідації... За даними держреєстру, основний вид діяльності "Факторіалу М" — виробництво кіно- і відеофільмів, телевізійних програм. Статутний капітал — 10 тис. грн.

Серед "дорогих" історій — позови ФГВФО під 2 млрд грн до структур, пов`язаних з агрохолдингами ТАКО й "Інсеко". М.Лагун розповідав, що залучив ТАКО до управління "Інсеко", який дістався йому за борги. Передбачалося, що активи "Інсеко" мали перейти до ТАКО після виплати боргів. Але, слід розуміти, не склалося. Принаймні значна частина боргів залишилася, позичальники збанкрутували, перспективи повернення коштів туманні.

Бачення ФГВФО

Заступника директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут в коментарі для ДТ таким чином прокоментувала проблему інсайдерських кредитів у Дельта Банку: 

"Кредитний портфель АТ "Дельта Банк" є різнорідним за структурою. Він складається з власного та придбаного кредитних портфелів. Так звані інсайдерські позики входять до власного портфеля банку. При цьому проблеми такого кредитування пов`язані не лише з кредитами прямо (за законодавством) пов`язаних з АТ "Дельта Банк" осіб, а і з кредитами потенційно пов`язаних осіб.

Щодо операцій з пов`язаними особами слід зазначити, що найбільш відомими та значними за наслідками є операції з акредитивами на суму більш як 110 млн дол. США, відкритими на користь одного з акціонерів банку [корпорації Cargill, - ред.]. Частина таких операцій не відображена в обліку банку, будь-яка документація, яка підтверджувала б такі операції, взагалі відсутня...

У подальшому пов`язана особа використала фіктивні акредитиви для проведення окремими великими позичальниками банку операцій з одностороннього зарахування вимог, що призвело до припинення обслуговування кредитів і може призвести до повної втрати великих активів банку...

При перевірці правочинів, укладених протягом року до визнання банку неплатоспроможним, були виявлені факти виведення активів за участі пов`язаних з банком осіб (співробітників, окремих фінансових установ, пов`язаних з менеджментом банку).

Так проводились операції з погашення кредитів з високоліквідним забезпеченням коштами поручителів, що перебували на рахунках банку. Внаслідок чого банк втратив права вимоги до позичальників і високоліквідне забезпечення, при цьому поручителі набували права регресу за кредитами, а реальних коштів, які можна було б використати для забезпечення діяльності банку, на погашення кредитів не надходило.

Таким чином, були виведені активи банку, які могли бути використані для задоволення вимог кредиторів, а деякі вкладники були поставлені у більш сприятливі умови, ніж інші, —замість коштів на рахунках у проблемному банку їм було надано право регресу до позичальника в той час, коли інші кредитори можуть отримати задоволення своїх вимог в загальному, визначеному законом, порядку...

В окремих випадках з пов`язаними особами проводились операції з продажу кредитного портфеля (відступленню майнових прав за кредитними договорами). При цьому таке відступлення могло здійснюватися за значно заниженою ціною, без проведення оцінки майнових прав, а покупці розраховувалися за майнові права коштами з рахунків у самому банку, тобто без реального зовнішнього залучення коштів.

Зокрема, до нікчемних правочинів було віднесено такі операції:

— з продажу/відступлення прав вимоги за кредитами — на суму 1,4 млрд грн;

— з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства — на суму 5,8 млрд грн;

— з незаконним перекредитуванням — на суму 34 млн грн.

За всіма виявленими фактами банком подані заяви до правоохоронних органів про вчинення злочинів.

При проведенні аналізу виявлено 14 контрагентів, що проводили операції з банком. При цьому інсайдер банку був директором і/або акціонером такої юридичної особи. Банк їх не визначав як пов`язаних осіб. В цілому розрахункова сума збитків, визначена ТОВ "Ернст енд Янг Аудиторські послуги" в результаті аналізу діяльності банку (не лише за операціями з інасайдерами), за проаналізований період становила 42,1 млрд грн (ця сума збитків розрахована на основі вибіркового аналізу і не може вважатися сумарним збитком банку)".