Екс-власник Дельта Банку подав позов до влади Білорусі

Все про економіку та фінанси

Білоруський Мін`юст представлятиме інтереси країни в Міжнародному центрі з врегулювання інвестиційних спорів (ICSID) у Вашингтоні на процесі з компанією "Дельта Білорусь Холдинг Б.В.". Про це повідомляє "Білоруський партизан", констатує "Економічна правда".

На сайті ICSID зазначається, що компанія заснована в Нідерландах в 1995 році, але зараз вона вважається данською. За інформацією Office Life, основний власник активу - Микола Лагун. Компанія володіла понад 75,5% ЗАТ "Дельта Банк" в Білорусі. Решта акцій належали безпосередньо Лагуну.

22 березня в ICSID був зареєстрований позов Delta Belarus Holding BV до влади Білорусі. Предметом розгляду є банківське підприємство. У числі відповідачів вказані прем`єр-міністр, міністр економіки і міністр закордонних справ Білорусі.

Delta Belarus Holding контролював в Білорусі «Дельта Банк», який в 2015 році був визнаний банкрутом. Правоохоронні органи Білорусі називали причиною банкрутства банку незаконне виведення коштів і капіталу банку. Відносно топ-менеджерів «Дельта Банку» були порушені кримінальні справи.

У 2007 році український банк "Дельта" купив 100% акцій білоруського ЗАТ "Атом-Банк". Було поставлено завдання сформувати кредитний портфель в розмірі 300 млн доларів за три роки, а вкласти до 50 млн доларів.

Зараз ЗАТ вже практично ліквідовано. Продана велика частина майна, за винятком двох приміщень в центрі Мінська в торговому центрі "Метрополь" та автомобіля "Сітроен".

Тимчасовий керуючий банком Валерій Теліпко пояснив, що згідно із законом банкрутство Дельта Банку і судовий позов "Дельта Білорусь Холдинг Б.В." - різні процеси. "За посадовими обов`язками я не маю до цього відношення", - сказав він.

Поки невідомо, в чому суть позову в ICSID. Представляти компанію Лагуна буде британський юрист Джозеф Ааронсон. 

Контекст

Білоруський «Дельта Банк» спеціалізувався на споживчому кредитуванні, був 16-им за величиною активів на білоруському ринку (серед 29-ти його учасників). Як заявляли органи влади Білорусі, активів банку було недостатньо, щоб розрахуватися з понад трьома тисячами кредиторів.

Як писав Finbalance, згідно з судовими матеріалами, Головне слідче управління центрального апарату Слідчого комітету Республіки Білорусь встановило, що акціонер і член ради директорів білоруського «Дельта Банку» (за даними фінустанови, її єдиним власником був М. Лагун; в Україні він контролював однойменний теж збанкрутілий «Дельта Банк»), діючи в змові з головою правління вказаної фінустанови, його заступником, членом ради директорів – незалежним директором та іншими особами за попередньою змовою в період часу з грудня 2012 року по березень 2015 року, в результаті фінансово-господарських взаємовідносин з «Banbury Management Limited» (Беліз) навмисно створили і в подальшому збільшували [слід розуміти, заборгованість, - ред.], а також приховали неплатоспроможність білоруського «Дельта Банку», чим спричинено шкоду кредиторам (клієнтам та вкладникам) в особливо великому розмірі.

«Вказані особи, в період часу з грудня 2012 року по березень 2015 року, перебуваючи в місті Мінськ з використанням реквізитів і розрахункових рахунків «Banbury Management Limited», здійснили розкрадання грошових коштів «Дельта Банку» в особливо великому розмірі», - йшлося в судових матеріалах.

М. Лагун в коментарі для "Форбс Україна" запевняв, що після рішення Нацбанку України про визнання проблемним українського "Дельти Банку" Нацбанк Білорусі вимагав миттєвого погашення рефінансування, виданого білоруському "Дельта Банку". І відразу ж ввів до нього тимчасову адміністрацію. Лагун стверджував, що в нього були можливості стабілізувати ситуацію, проте «наш бізнес просто розірвали за рішенням зверху» (цитата). 

За даними українського Фонду гарантування вкладів, на 01.04.2018 вкладникам українського Дельта Банку в межах гарантійної суми було виплачено 15,7 млрд грн (загалом відповідні виплати складуть 16,2 млрд грн).

За оцінками Фонду, орієнтовна сума втрат кредиторів внаслідок доведення до банкрутства «Дельта Банку» складе щонайменше 24,5 млрд грн. ФГВФО уточнював, що його незадоволені вимоги як кредитора третьої черги сягають 14,9 млрд грн.

ФГВФО наголошував, що великі вкладники Дельта Банку, вклади яких перевищують гарантовану суму відшкодування 200 тис грн, зможуть повернути свої гроші в загальному обсязі на 8,8 млрд грн лише в разі звільнення активів банку з-під застави низки забезпечених кредиторів.

За даними НБУ, на середину березня борг Дельта Банку по рефінансуванню становив 8 млрд грн.

Фонд гарантування в офіційній заяві констатував, що зловживання акціонерів та топ-менеджерів Дельта Банку стали причиною того, що оціночна вартість активів фінустанови (29,2 млрд грн) становить лише третину від їхньої балансової вартості, зазначеної «на папері» (94,27 млрд грн), та більш ніж в 1,8 рази менша ніж зобов’язання банку відповідно до реєстру акцептованих вимог кредиторів (53,77 млрд грн).

ФГВФО зазначав, що з коррахунків Дельта Банку в іноземних банках (Meinl Bank AG, BANK FRICK AND CO.AG, East-West United S.A., BANK WINTER & CO.AC) були списані кошти на суму 437,2 млн дол.

Крім того, як зауважував Фонд, загальна сума (на 01.02.2017) нікчемних правочинів, які були укладені до тимчасової адміністрації для виведення активів, оцінювалася на 19,32 млрд грн, 93,63 млн дол. та 18 млн швейцарських франків.

ФГВФО визнав нікчемними правочини з продажу/відступлення прав вимоги за кредитам на 1,4 млрд грн; з погашення кредитів з порушенням чинного законодавства - 5,8 млрд грн; з незаконним перекредитуванням – 34 млн грн. Також нікчемними визнані правочини обтяження активів «Дельта Банку» заставою на користь окремих кредиторів з порушеннями чинного законодавства: ДІУ – 3,9 млрд грн; Ощадбанк – 2,04 млрд грн; банк “Авант” – 0,6 млрд грн; 5 окремих кредиторів – 4,5 млрд грн.

Про спори Фонду гарантування за активи Дельта Банку з НБУ читайте тут і тут, з Ощадбанком - тут, з Укрексімбанком - тутз ДІУ - тутз "Фокстрот" - тут, Cargill - тут і тут. Про перипетії довкола депозиту "МТС" у Дельта Банку див. тут. Про спір НБУ з Укргазбанком через активи Дельта Банку див. тут

Коментарі М. Лагуна див. туттуттут і тут.

Про накладання судом арешту на майно М. Лагуна за клопотанням СБУ читайте тутПро розслідування Генпрокуратури та Нацполіції щодо М. Лагуна і працівників НБУ туттуттуттуттутПро розслідування ГПУ щодо сумнівних операцій Омега Банку, який також був підконтрольний М. Лагуну, - тут. 

Про оголошену правоохоронцями підозру для екс-глави ради директорів Дельта Банку Олені Поповій див. тут.

Про сумнівний продаж Фондом гарантування мільярдного боргу корпорації "УкрАВТО" перед Дельта Банком для компанії, яка має опосередкований зв`язок з боржником, а також про виведення сотень автомобілів з-під застави банку читайте тут.

Про невдалі судові спори ліквідатора Дельта Банку з позичальниками читайте тут і тут.

Про втрату Нацбанком права вимоги за кредитом, який  Дельта Банк видав для "Укрспирта" див. тут.

Про дріблення депозитів у Дельта Банку див. тут.

Про конфлікт М. Лагуна та КУА "Практика" (вкладник Кредитпромбанку) - тут.