Лагард запросила Шевченка на загальну раду ЄЦБ

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомив, що під час Весняних зборів МВФ та Світового банку мав зустріч з президентом ЄЦБ Крістін Лагард та членом виконавчої ради ЄЦБ Фабіо Панетта:

"Подякував пані Лагард за пропозицію зустрітися та підтримку, яку отримуємо від Європейського Союзу та Європейського центрального банку від самого початку війни в Україні.

Для підтримки достатнього рівня валютних резервів нам дуже важливо продовжувати отримувати фінансування від наших міжнародних партнерів. Закликав підтримати прохання Прем’єр-міністра України до ЄС допомогти Україні шляхом перерозподілу 10% СПЗ, отриманих державами-членами МВФ під час загального розподілу СПЗ у серпні 2021 року.

Також наголосив на важливості продовження міжнародного тиску на агресора і висловив вдячність за розгляд звернень НБУ до ЄЦБ з ініціативами, націленими на послаблення фінансової системи російської федерації.

Наголосив, що одним з наших основних завдань було і залишається надання українським біженцям можливості обміну готівкової гривні на валюти країн перебування для забезпечення їхніх базових потреб. Зараз ми працюємо з центральними банками держав-членів ЄС над угодами для сприяння проведенню місцевими банками операцій з обміну готівкової гривні, що є в наявності в українців, які вимушено перебувають за кордоном, на євро чи іншу іноземну валюту. Підтримка ЄЦБ у цьому питанні важлива для нас.

Вдячний пані Лагард за ініціативу та запрошення приєднатися до ad-hoc засідання Загальної Ради ЄЦБ (ad-hoc meeting of the ECB’s General Council).

Для Національний банк України та особисто для мене це запрошення – велика честь. Я з радістю приєднаюся до такої платформи для зустрічі з очільниками центральних банків європейської спільноти".

Також Кирило Шевченко розповів, що в ході візиту до Вашингтона зустрівся, зокрема, з головою Національного банку Бельгії П’єром Вунчем, президентом Банку Нідерландів Клаасом Кнотом, головою правління Банку Литви Гедемінасом Шимкусом, міністром фінансів Литви Гінтарою Скайсте:

"Під час зустрічей висловив подяку за підтримку, яку їхні країни надають нашій державі. Завдяки нашим міжнародним партнерам Україна отримує всебічну допомогу на багатьох рівнях.

Ми обговорили стан банківської системи, заходи, вжиті нами для збереження фінансової стабільності в Україні в умовах воєнного стану. Обмінялися думками про вплив війни на економіку та фінансову систему не лише нашої держави, а й регіону та світу.

Додатково обговорили з колегами чинні канали фінансової допомоги Україні: Multi-donor Trust Fund для грантових коштів під егідою Світового банку, спеціальний рахунок, що адмініструється МВФ.

Подякував партнерам за підтримку цих ініціатив. Також мав нагоду подякувати колегам за підтримку важливих для України рішень та звернувся з проханням підтримати Національний банк України у його прагненні стати членом BIS.

Наголосив, на тому що важливими факторами швидкого післявоєнного відновлення України ми вважаємо подальше проведення структурних реформ, залучення масштабної міжнародної підтримки та посилення взаємодії та максимального зближення з Європейським Союзом.

На сьогодні ми вже отримали значну фінансову допомогу від міжнародної спільноти, загальний обсяг якої складає майже $4 млрд, проте фінансові потреби України залишаються високими. Після закінчення війни ми зіткнемося з проблемою фінансування відновлення української економіки, що також потребуватиме додаткового фінансування.

У вирішенні цього завдання ми розраховуємо на подальшу підтримку з боку наших міжнародних партнерів. Ми сподіваємося на грантові фонди ЄС для поствоєнної відбудови України, а також масштабні інвестиції у відновлення економіки, хоча як основне джерело фінансування розглядаємо репарацій з боку росії, зокрема коштом майна агресора, конфіскованого за кордоном у межах запроваджених санкцій".

Також Кирило Шевченко разом зі своїм заступником Сергієм Ніколайчуком поспілкувалися з Анною Б’єрде, віце-президентом Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії:

"Вдячний Світовому банку за надання понад 700 мільйонів доларів США, які сприяли фінансовій стійкості нашої країни.

Запевнив пані Б’єрде, що ми й надалі тримаємо стратегічний курс на реформування фінансового сектору України. Зараз деякі реформи на паузі, однак ми повернемося до них після закінчення війни. У цей час нам знадобиться технічна допомога Світового банку, який має величезний досвід із сприяння відновленню країн, що мали втрати, пов’язані з війною".