КСУ відклав присягу двох суддів, призначених за квотою Зеленського, – Совгиря

Все про економіку та фінанси

Конституційний суд відтермінував приведення до присяги суддів, яких призначив президент Володимир Зеленський, повідомила нардеп від «Слуги народу», представниця Верховної Ради в КСУ Ольга Совгиря, інформує "Радіо Свобода".

«Сьогодні Конституційний Суд України на спеціальному пленарному засіданні, скликаному на вимогу 11 суддів, відтермінував приведення до присяги новопризначених суддів Конституційного Суду України до остаточного підтвердження наявності вакантних посад за квотою президента України», – написала вона в своєму телеграм-каналі.

За інформацією джерел zn.ua у КСУ, таке рішення Конституційний суд прийняв у зв’язку з відсутністю вакансій суддів КСУ за квотою президента.

Відповідно до ст. 148 Конституції до складу КСУ входять 18 суддів, яких призначають президент, парламент і з’їзд суддів – кожен із них по 6 суддів.

Ухвалюючи вказану постанову, КСУ виходив з того, що на момент видання президентом В. Зеленським указу про призначення О.Петришина і О.Грищук усі шість посад суддів КСУ за квотою глави держави були зайняті й на сьогодні відсутні вакансії, на які глава держави міг би призначити нових суддів. На цих посадах перебувають призначені у різний час різними президентами судді Сергій Головатий, Олександр Касмінін, Віктор Колісник, Василь Лемак, Володимир Мойсик, Олександр Тупицький, конституційний строк повноважень яких не закінчився.

Як зазначається, за такої ситуації складання присяги судді КСУ О.Петришиним та О.Грищук призвело б до неправомірного збільшення конституційного складу КСУ – з 18 до 20 суддів, а відтак до нелегітимності діяльності КСУ взагалі. Одним з аргументів на користь такого висновку було те, що Європейський суд з прав людини 7 травня 2021 р. у справі «Ксеро Флор проти Польщі» визнав порушення права людини на справедливий суд через те, що в ухваленні рішення Конституційного Трибуналу Республіки Польща брала участь особа, яка була призначена Сеймом членом Конституційного Трибуналу на неіснуючу вакансію.

Таке рішення також означає, що КСУ не вважає звільненими у передбаченому Конституцією порядку з посади суддів КСУ О.Касмініна та О.Тупицького, укази про призначення яких суддями КСУ президент Зеленський скасував ще 27 березня ц. р.

Слід зазначити, що 14 липня цього року Верховний суд визнав незаконним указ В.Зеленського про скасування ним указу про призначення О. Тупицького суддею КСУ. Наразі справа перебуває на апеляційному розгляді у Великій палаті Верховного суду.

Нагадаємо, Офіс президента 26 листопада оприлюднив укази Зеленського про призначення Оксани Грищук та Олександра Петришина суддями Конституційного суду.