Кремль ліквідовує зону вільної торгівлі з Україною

Все про економіку та фінанси

До тристоронніх консультацій між Києвом, Брюсселем та Москвою щодо формату співпраці після підписання економічної частини Угоди про асоціацію й ЗВТ між Україною та ЄС (наступний раунд переговорів має відбутися у вересні) Кремль підходить в уже звичній для себе агресивній манері з елементами неприхованого шантажу. Який, однак, позбавлений будь-якого практичного сенсу.

Підготовлений російським Мінекономрозвитку проект постанови уряду про застосування ставок Єдиного митного тарифу Митного союзу (в середньому – 15%) до понад 130 видів товарів з України засвідчує, що до пошуку взаємоприйнятних варіантів поточне керівництво РФ не готове. Принаймні, наразі. Що в свою чергу ставить під сумнів результативність близьких перемовин.

Фактично Кремль декларує готовність розірвати в односторонньому порядку договір про зону вільної торгівлі з Україною в рамках СНД, хоча в ньому й зафіксовано, що він не перешкоджає сторонам договору брати участь в угодах про митний союз, вільну торгівлю та прикордонну торгівлю відповідно до правил СОТ. Тобто підписуючи документ, Москва погоджувалася з тим, що Україна може створити ЗВТ з ЄС. А значить було та є розуміння, що при політичному бажанні можна знайти й механізми врегулювання супровідних суперечливих моментів у торгівлі, які можуть виникати (у т.ч. запобігти тому, щоб як боїться Росія, європейські товари під українськими «етикетками» не проникали на її ринок).

Водночас у договорі про ЗВТ в рамках СНД є положення, які залишають право за сторонами ввести мита щодо імпорту товарів із держави, яка стала учасником іншої міжнародної угоди –якщо її участь призвела до зростання імпорту в таких обсягах, які завдають шкоди або загрожують завдати шкоди промисловості Митного союзу. Щоправда, Москва зробила явний фальстарт: Угода про асоціацію та ЗВТ з ЄС ще не вступила в силу, а українських імпорт з початку року скоротився на 24%...

У будь-якому разі слід враховувати, що питання про запровадження мит має прийматися в т.ч. іншими членами Митного союзу. І ще не факт, що Білорусь та Казахстан так легко підуть на повідку в Кремля. Принаймні, вони вже відфутболювали вимоги Москви заборонити імпорт українських товарів. Інша річ, що Росія може сама вийти із договору про ЗВТ в рамках СНД, тим самим унеможливлюючи його застосування у відносинах із Україною. А потім «якщо що» - спробувати перепідписати документ з іншими партнерами. Тобто сценаріїв безліч. Будь-який з них можна реалізувати, якщо ставити собі за ціль.

Але попри всю гру мускулами, очевидно, що Москва у відчаї. Вона розуміє, що їй не вдасться заблокувати ратифікацію та вступ у силу Угоди про асоціацію, попри всі лобістські потуги в Європі. Зупинити це зрештою не зможе навіть «кривава баня», яку Кремль розпалив на Донбасі й, не виключено, ще спробує поширити на інші частини України.