Кредитний попит бізнесу й населення через війну різко знизився, - опитування банків

Все про економіку та фінанси

Згідно з результатами опитування, яке провів НБУ, в І кварталі банки через війну кардинально змінили настрої стосовно динаміки кредитування: респонденти відзначили різке зниження попиту на кредити з боку бізнесу і населення, рекордне посилення стандартів кредитування та найнижчий рівень схвалення заявок. Банки не очікують відновлення попиту на кредити, за винятком сегмента МСП, та прогнозують подальше посилення всіх видів ризиків.

Опитування проводилося з 18 березня до 08 квітня 2022 року серед кредитних менеджерів 28 банків, частка яких у загальному обсязі активів банківської системи становить 94%.

Як зазначається, у січні – березні 2022 року інтерес позичальників до бізнес-кредитів суттєво скоротився, найбільше – на довгострокові, кредити в іноземній валюті та позики МСП. Натомість потреба в оборотному капіталі, реструктуризації боргу та внутрішньому фінансуванні частково підсилювали попит.

Більшість банків повідомили про суттєве посилення стандартів корпоративного кредитування, більшою мірою для довгострокових кредитів, валютних позик та кредитів великому бізнесу.

Попит населення на кредити різко скоротився через зменшення витрат на товари тривалого вжитку і заощаджень. Найбільше за всю історію опитувань зниження попиту на іпотеку відбулося внаслідок погіршення перспектив ринку нерухомості.

Стандарти кредитування домогосподарств також посилились, більшою мірою на іпотеку.

У І кварталі 2022 року учасники опитування відзначили зростання всіх видів ризиків, найбільше – кредитного й операційного.

У наступні 12 місяців 46% респондентів прогнозують зростання обсягу корпоративного кредитування. Натомість більшість опитуваних зазначають про очікуване падіння роздрібного кредитування. Банки вважають, що якість кредитного портфеля погіршиться в обох сегментах.

У найближчі три місяці банки прогнозують, що усі види ризиків надалі посилюватимуться.

Контекст

За даними НБУ, в березні банківська система збільшила портфель гривневих кредитів для корпоративного сектору на 0,7% (з початку року - на 3,2%) - до 520,1 млрд грн.

Портфель валютних кредитів для корпсектору в березні зменшився на 0,3% (з початку року - на 13,9%) до 8,54 млрд дол.

Обсяг гривневих кредитів для населення в березні знизився на 2,3% - до 229,8 млрд грн (з початку року збільшився на 3,6%).

Обсяг валютних кредитів для населення в березні зменшився на 0,2% (з початку року - на 9,9%) до 687 млн дол.

Глава НБУ Кирило Шевченко повідомляв, що станом на 1 квітня з початку повномасштабної війни Росії проти України (тобто з 24 лютого) держбанки додатково надали кредити на 12,8 млрд грн, і це становить 15% приросту кредитного портфеля за попередній рік, в якому державні банки продемонстрували рекордний приріст.

"Серед позичальників є і великі державні компанії, зокрема, оборонної промисловості та енергетичної сфери. Також за програмою "5-7-9" державні банки з початку війни видали більше, ніж 800 кредитів. Загалом весь портфель за цією програмою з початку війни, якщо говорити про державні банки, склав 1,2 млрд грн", - констатував керівник Національного банку.

Він уточнював, що з початку війни банківська система видала 2,3 млрд грн кредитів. "Тобто кредитний портфель банківської системи не зменшився. У планах банків стоїть зараз ще додаткове кредитування аграрної галузі на 40 млрд грн. Це плани банків-учасників програми. На 1 квітня це 12 банків. Пакети документів ще 17-ти банків на стадії підписання", - зауважував К. Шевченко.

За даними Міністерства фінансів, за період з 21 лютого по 11 квітня 2022 року в межах держпрограми "Доступні кредити 5-7-9%" видано 1391 кредит на суму 3,95 млрд грн.

Всього від старту програми представники мікро-, малого та середнього підприємництва (ММСП) отримали від уповноважених банків 36 213 кредитів на загальну суму 93,6 млрд грн.

12 квітня Кабмін прийняв постанову про спрямування коштів 2,33 млрд грн на підтримку сільськогосподарських товаровиробників (для проведення посівної) та інших суб’єктів господарювання в умовах воєнного стану в межах держпрограми «Доступні кредити 5-7-9%».

"У разі необхідності Мінфін буде ініціювати збільшення видатків на державну підтримку і розвиток мікро-, малого та середнього підприємництва (ММСП) у рамках програми", - йшлося в повідомленні міністерства.

У березні уряд вніс низку змін до "5-7-9%", зокрема, передбачивши можливість отримання пільгових кредитів під 0% річних з гарантією від уряду на рівні 80%.

НБУ та Мінфін констатували, що ліквідність банківського сектору є високою – обсяг коштів клієнтів в усіх валютах збільшився на 41 млрд грн з початку військових дій. Згідно з опитуваннями великих банків, у ІІ кварталі вони планують надати 68 млрд грн позик бізнесу, переважно с/г виробникам та із використанням держпрограм.