Кредитна програма "5-7-9%": банки публічно дискутують про її доцільність й ефективність

Все про економіку та фінанси

Приватбанк заявив, що виступає проти ідеї згортання або скорочення державної програми "Доступні кредити 5-7-9%", яка, за оцінками банку, "на сьогодні є однією з найбільш ефективних та реально працюючих програм підтримки підприємництва з боку держави" (цитата з офіційного повідомлення).

Керівник дирекції по роботі з бізнес-клієнтами Приватбанку Євген Заіграєв зазначив, що "прозорі умови програми та активна її підтримка найбільшими банками в складний ковідний період розвитку економіки допомогли малому бізнесу вижити та зберегти робочі місця, а сьогодні - програма сприяє активному відновленню економіки, стимулює розвиток сегменту мікро, малого та середнього бізнесу і створення нових бізнесів" (цитата із повідомлення Приватбанку).

"Вперше держава надала реальну підтримку підприємцям через незалежний й ефективний механізм банківської системи, що виключило корупцію, забезпечило доступність допомоги та стимулювало розвиток сегменту МСБ. Завдяки програмі "5-7-9%", вперше за багато років, в Україні відбулось значне зростання кредитних портфелів МСБ, що означає зростання бізнесу у цього сегменту клієнтів та поступове виведення його з тіні. В свою чергу банки почали конкурувати за клієнтів не ціною, а сервісом, ефективністю процесів та доступністю, що йде на користь кінцевому споживачу. Ми бачимо, що більше половини заявок на кредити бізнес бере на свій розвиток, а значить - на розвиток всієї економіки", - зазначив Євген Заіграєв.

Як зауважується, "Приватбанк не підтримує заяви колег щодо можливого скорочення програми, та вважає що конкурентна боротьба на банківському ринку повинна вестися методами, які не заважають розвитку бізнесу та економіки" (цитата).

Нагадаємо, вчора "Економічна правда" повідомила, що Форум провідних міжнародних фінансових установ, членами якого є 12 банків з іноземним капіталом, що працюють в Україні, надіслав лист до НБУ та Міністерства фінансів з проханням "обмежити реалізацію програми "Доступні кредити 5-7-9%".

Як зазначалося, в листі голова правління Райффайзен Банку Олександр Писарук від імені членів Форуму заявив, що наразі бюджетні кошти витрачаються переважно не на підтримку бізнесу, що постраждав від карантину та не на фінансування інвестиційних проєктів чи створення нових робочих місць, а на поповнення оборотних коштів платоспроможного бізнесу.

"Якщо за даними "Райффайзен Банку" скласти типовий портрет учасника програми, то це буде діюче підприємство сільського господарства, що отримало антикризовий кредит або рефінансування. Здебільшого подібні підприємства є доволі стійкими, не зазнали значних втрат від згортання ділової активності у 2020 році та намагаються легально зменшити видатки від фінансової діяльності", – зазначалося в листі.

При цьому радниця глави Офісу президента, член наглядової ради Укрексімбанку Вікторія Страхова, коментуючи цю інформацію, звернула увагу, що в держпрограмі "Доступні кредити 5-7-9%" Райффайзен Банк лідирує в напрямку рефінансування "старих" кредитів для підприємців, саркастично додавши, що "тому пора згортати". "Шкода, що Райф пасе задніх щодо кредитування саме на інвестиційні цілі", - резюмувала В. Страхова.

За оцінками Мінекономіки, держпрограма "Доступні кредити 5-7-9%" допомогла зберегти та створити майже 200 тисяч робочих місць.