Кредити банку Жеваго на ТРЦ "Гуллівер": прокуратурі дали дозвіл на виїмку документів

Все про економіку та фінанси

10 жовтня Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання прокуратури міста Києва та в рамках кримінального провадження №42016100000001186 надав слідчим прокуратури дозвіл на вилучення копій документів у кількох банків щодо трьох їх клієнтів:

- у банку «Фінанси та кредит» - щодо рахунків ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс" і ТОВ "Гермес Інвест Холдінг";
- в Ощадбанку, Приватбанку, Терра Банку, ВТБ Банку, Правекс-Банку, Райффайзен Банку Аваль – щодо рахунків ТОВ "Гермес Інвест Холдінг" і ТОВ "Гермес Інвест Буд".

Згідно з судовими матеріалами, за даними слідства, «службові особи та засновники ТОВ «Гермес Інвест Буд», ТОВ «Гермес Інвест Холдинг», ТОВ «Компанія «Еко-Буд Сервіс», ТОВ «Три О» та інші пов`язані з ними юридичні і фізичні особи привласнили кошти ПАТ «Банк «Фінанси та Кредит», отримані у якості кредиту відповідно до Договору про відновлювальну кредитну лінію №1253-01-08 від 27.11.2008, Договору про невідновлювальну кредитну лінію №677v-01-08, Договору про невідновлювальну кредитну лінію № 1262-02-10 від 29.12.2010 для подальшого використання цих коштів у будівництві офісного центру «Гулівер», яке здійснювалось ТОВ «Три О» (цитата).

Нагадаємо, ТОВ «Три О» - власник та управляючий торгово-розважальним центром «Гуллівер». У держреєстрі власниками істотної участі в цій структурі значаться компанія "Бадлі Коаст Лімітед" (ПАР), компанія "Хетібер Файненс Лімітед" (Кіпр), компанія "Подемос" (ПАР), а кінцевим бенефіціаром - В`ячеслав Ігнатенко. Основним власником/співвласником ТРЦ «Гуллівер» у пресі неодноразово називали бізнесмена Віктора Поліщука, який у свій час був власником збанкрутілого банку «Михайлівський» і з яким пов’язують мережу «Ельдорадо».

У листопаді 2016 року Віктор Поліщук публічно називав «сюрпризом» накладання арешту на «Гуллівер» у рамках справи щодо банкрутства банку «Михайлівський». Він запевняв, що «ніколи не був власником компанії «Три О». «Gulliver мені не належить. Якими процесуальними діями керувалася прокуратура, не можу сказати», - констатував В. Поліщук, додаючи, що його дружина лише «управляє» «Гуллівером».

За даними ЗМІ, Ощадбанк на будівництво ТРЦ «Гуллівер» видав кредити на сотні мільйонів доларів, які зрештою були реструктуризовані на пільгових умовах. У держбанку утримувалися від офіційних коментарів з цього приводу.

У лютому-2017 нардеп Костянтин Жеваго, який контролював збанкрутілий банк «Фінанси та кредит», публічно заявляв, що екс-менеджмент фінустанови видав «шахрайські кредити» (цитата) на $120 млн (з відсотками) для Віктора Поліщука.

Як писав Finbalance, у 2016-2017 роках Госпсуд м. Києва визнав кредиторські вимоги банку «Фінанси та кредит» до кількох збанкрутілих компаній: до ТОВ «Вояж Т» - на 2,17 млрд грн; до ТОВ "Арттехно-Л" – на 1,67 млрд грн; до ТОВ "Техніка мрії" – на 189,9 млн грн. При цьому банк ще заявляв про вимоги до ТОВ "НАТ ГАЗ-2007" на 4 млрд грн.

У судових матеріалах щодо банкрутства, зокрема, ТОВ "НАТ ГАЗ-2007" зазначалося, що на жовтень-2016 вартість активу боржника складала лише 132,8 млн грн. При цьому в рамках окремого судового спору банк «Фінанси та кредит» хоче звернути стягнення на предмет іпотеки – земельні ділянки в Макарівському районі Київської області, які належать ТОВ "НАТ ГАЗ-2007" (згадана їх вартість – кілька мільйонів гривень).

Вказані чотири компанії-банкрути можуть бути пов’язані між собою, з огляду на борги одна перед одною. Крім того, вони фігурують у матеріалах кримінального провадження №12016100000000771. За даними поліції, представники банку «Фінанси та кредит», діючи за попередньої змовою із службовими особами ТОВ «Техніка Мрії», ТОВ «Нат ГАЗ-2007», ТОВ «Вояж Т», ТОВ «Арттехно-Л» під виглядом оформлення та отримання кредитів, заволоділи грошовими коштами банку на суму 3,46 млрд грн.

ТОВ «НАТ-ГАЗ 2007», ТОВ «Вояж Т», ТОВ «Арттехно-Л», ТОВ «Техніка мрії», а також ТОВ "Технополіс-1" фігурують у ще одному кримінальному провадженні – №42016000000000904. Відповідно до судових матеріалів, слідчі ГПУ встановили, що службові особи банку «Фінанси та кредит» в період з 2010 по 2015 рік за участі службових осіб та власників ряду перелічених компаній «шляхом проведення кредитних операцій, завідомо збиткових для банку, та подальшого проведення факторингових операцій для прикриття неплатоспроможності вказаних суб`єктів підприємницької діяльності, заволоділи коштами банку «Фінанси та кредит» (у судових матеріалах згадувалася сума понад 100 млн грн).

У держреєстрі засновником ТОВ «Вояж Т» значиться Вадим Лавренчук та Сергій Шастун; засновником ТОВ "Арттехно-Л" – Лідія Орленко; засновниками ТОВ «Техніка мрії» - Геннадій Назаров і Сергій Шумілов; засновником ТОВ «НАТ-ГАЗ 2007» - Олександр Сюравчик; засновником ТОВ "Технополіс-1" – ТОВ «Дієса», а кінцевим бенефіціаром – Крісталла Александроу Папа.

ТОВ "Дієса" пов’язували з мережею «Ельдорадо». Бізнесмен Віктор Поліщук навесні 2013 року публічно заявляв про придбання «Ельдорадо» та об’єднання з мережею «Технополіс». ТОВ "Дієса" фігурувало в матеріалах кримінального провадження №42016100000000558 щодо сумнівних операцій банку «Михайлівський», мажоритарним акціонером якого у свій час був знову ж таки В. Поліщук.

ЗМІ пов`язували з В. Поліщуком і згадані ТОВ "НАТ ГАЗ-2007", ТОВ «Вояж Т», ТОВ «Арттехно-Л», ТОВ «Техніка мрії».

Про боргові вимоги НБУ та ліквідатора банку «Фінанси та кредит» до ТОВ "Компанія "Еко-Буд Сервіс", яке згадувалося на початку матеріалу та яке може бути пов’язане з В. Поліщуком і партнером К. Жеваго, читайте тут.

Про боргові вимоги НБУ до К. Жеваго, інсайдерські кредити в портфелі банку «Фінанси та кредит», супровідні кримінальні провадження читайте тут і тут.

Про кримінальні провадження щодо сумнівних операцій банку "Михайлівський" та арешти нерухомості ТОВ "Три О", ТОВ "Альянс Новобуд", ТОВ "Лізингова компанія "Ельдорадо", ТОВ "Техенерготрейд" (у держреєстрі кінцевим бенефіціаром останнього значиться В. Поліщук) читайте тут і тут.

Про податкові претензії прокуратури до ТОВ "Три О" (власник ТРЦ «Гуллівер») читайте тут.

P.S. За даними Фонду гарантування, на 01.09.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у межах гарантійної суми виплачено компенсації на 9,92 млрд грн (94,9% запланованих виплат), а вкладникам банку "Михайлівський" - 2,3 млрд грн (98,7% запланованих виплат).