Козак Гаврилюк зареєстрував законопроект про зміни в адмініструванні ПДВ

Все про економіку та фінанси

10 березня у Верховній Раді був зареєстрований законопроект №2349 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо адміністрування податку на додану вартість)». Його автор – нардеп Михайло Гаврилюк.

У документі передбачено скасування «правила першої події» під час постачання товарів/послуг між платниками ПДВ.

Як зазначено в пояснювальній записці до законопроекту, сутність запропонованих змін полягає у тому, що передбачається синхронізувати дати:

- визнання доходів/витрат для цілей обчислення податку на прибуток та у фінансовій звітності
- визнання податкових зобов’язань / податкового кредиту для цілей адміністрування податку на додану вартість

«Зокрема, наприклад, при постачанні товарів податкові зобов’язання постачальника будуть виникати при фактичному відвантаженні товару. На день відвантаження товарів постачальник зобов’язаний скласти податкову накладну та надати її покупцю. При цьому, така податкова накладна може одночасно використовуватися як комерційний (розрахунковий) документ, та документ, що підтверджує факт здійснення господарської операції для податкових цілей.

Разом з цим, отримання передоплати за поставлений товар не змінює податкових зобов’язань постачальника, та відповідно, не надаватиме покупцю права на податковий кредит, оскільки податкова накладна має складатися саме у день фактичного постачання товарів», - йдеться в документі.

Крім того, в ньому звертається увага на те, що наразі управлінський, бухгалтерський та податковий облік в Україні не узгоджені. Наслідком цього є ситуація, коли платники податків мають забезпечувати наявність великої кількості документів, які підтверджують факт здійснення господарської операції (для цілей адміністрування податку на прибуток), та факт сплати податку (для підтвердження права на податковий кредит з податку на додану вартість). На даний час до таких документів зокрема належать видаткова/прибуткова накладна, товарна накладна, акт виконаних робіт (наданих послуг) тощо. При цьому, податкова накладна ПДВ є виключно документом податкового обліку.

«Виконання зазначених вище вимог покладає надмірний адміністративний тягар на платників податків. При цьому, будь-які формальні недоліки у таких документах під час податкової перевірки спричиняють виникнення численних адміністративних та судових спорів з органами державної влади. До того ж такі випадки можуть містити значні корупційні чинники.

Законопроект передбачає внесення зміни статті 187.1 та статті 201 Податкового кодексу України та імплементацію положень Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом та гармонізацію українського законодавства з європейським», - йдеться в пояснювальній записці до законопроекту №2349 за підписом Михайла Гаврилюка.