Компанія, не чужа "Креативу", оскаржує продаж Укргазбанком боргу для "Кернела"

Все про економіку та фінанси

29 липня Господарський суд Кіровоградської області повернув без розгляду (через несплату судового збору) для ТОВ «Фед-Агро» позовну заяву до ТОВ "Придніпровський олійноекстракційний завод" (раніше називалося ТОВ "Зерновий термінал"), ПП "Еллада", Укргазбанку та ПП "Галант-Україна".

Компанія-позивач намагається в судовому порядку домогтися визнання недійсним договору відступлення права вимоги за договором іпотеки, укладеного між "Укргазбанком" і ТОВ "Зерновий термінал" від 25.02.2016. Крім того, ТОВ «Фед-Агро» подавало заяву про вжиття заходів забезпечення позову шляхом накладення арешту на нерухоме майно – комплекс будівель ІІІ черги, розташований за адресою: м. Кіровоград, проспект Промисловий, 14а.

Як зауважується в судових матеріалах, згідно з рішенням Госпсуду Харківської області у справі № 922/73/16, ПП "Еллада" заборгувало позивачу 21,4 млн грн. Як констатується, рішення суду наразі не виконано, борг не сплачено.

Довідково

За даними держреєстру, засновником ТОВ «Фед-Агро» є Андрій Татарченко. Згідно з інформацією НКЦПФР, у 2014-2015 рр. він був членом правління ПАТ «Креатив Груп» (що важливо – до торішньої зміни складу акціонерів групи). Торік профільні агровидання писали про ТОВ «Фед-Агро» як компанію, що входить в групу «Креатив».

Як писав Finbalance, в лютому Укргазбанк уклав угоду з ТОВ «Зерновий термінал» (входить в групу «Кернел» Андрія Веревського) про продаж/переуступку прав кредитної вимоги банку до ПП «Еллада» (входить в групу «Креатив») на 95,7 млн дол. ПП «Еллада» виступало майновим поручителем ПрАТ «Креатив», передавши в заставу олійноекстракційний завод, який вважається найціннішим активом групи «Креатив».

28 квітня Госпсуд Кіровоградської області задовольнив позов ТОВ «Зерновий термінал» до ПП «Еллада» - щодо стягнення 38,16 млн дол (в еквіваленті – 990 млн грн. грн) та 16,94 млн грн. А 16 червня цей же суд виніс рішення про стягнення з ПП «Еллада» ще 57,5 млн дол.

За даними держреєстру судових рішень, Укрексімбанк намагається відсудити у ПП «Еллада» (пов’язане з групою «Креатив») 7,84 млн дол. та 57,7 млн грн, а Ощадбанк – ще 6,4 млн дол. (шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки). При цьому загальний обсяг боргових вимог Ощадбанку до групи «Креатив» перевищує 300 млн дол (причому, як визнавав глава правління цього держбанку Андрій Пишний, не всі вони забезпечені заставою), а Укрексімбанку – може сягати близько 100 млн дол.

У лютому, коли Кабмін погоджував договір переуступки прав вимоги Укргазбанком до ПП «Еллада» для компанії «Зерновий термінал глава правління Укргазбанку Кирило Шевченко заявляв, що вартість угоди повністю покриває борг «Креатива» перед Укргазбанком. Водночас перший платіж покупця складе 50% від вартості угоди. На решту суми передбачена п’ятирічна розстрочка. Ще він констатував, що за оцінками компанії «Делойт», вартість застави (завод в Кіровограді) становить біля 36 млн дол. Окремо було наголошено, що відповідна застава не перетинається із заставами Ощадбанку та Укрексімбанку по виданим ними кредитам для групи «Креатив».

Нещодавно в інтерв’ю для Finbalance Кирило Шевченко розповідав, що Укргазбанк вже отримав перший платіж від «Кернела» на 48 млн дол. (у гривні по курсу на на момент укладання угоди). На питання, який був мотив у «Кернела» купувати права вимоги до «Креатива» за вказаною ціною, якщо А. Гранц – один з нових акціонерів «Креатива» - публічно висловлював думку, що право вимоги «Укргазбанку» не коштує стільки, скільки має заплатити «Кернел», глава правління Укргазбанку відповів таким чином:

«Комерційна людина (А. Веревський, - ред.) ніколи не переплатить. Конкурс, який, до речі, проводив Мінфін,почався ще на початку грудня і закінчився в кінці січня. Було достатньо часу, щоб усі бажаючі заявилися. Якби ситуація не нагніталася, серед претендентів були й інші компанії, які, як і «Кернел», працюють на міжнародному ринку. Вони цікавилися конкурсом. Якщо ж говорити про український бізнес, то Ви багато знаєте структур, які можуть одноразово сплатити мільярд? Я – мало».

На уточнення щодо поширеності версії про те, що через технологічну залежність активів «Креатива», які в заставі Укргазбанку та Ощадбанку, «Кернел» переплатив Укргазу, щоб заощадити на викупі активів в Ощаду, відбивши бажання потенційних інвесторів їх купувати, К. Шевченко відповів таким чином:

«Ці дурниці – одна з версій, яку запускали, щоб зірвати конкурс. «Кернел» – компанія, яка здійснювала IPO на Варшавській біржі. У неї прозора звітність. Можна накручувати все, що завгодно, але вперше в новітній історії відбулася нормальна угода за участі держбанку. У кожного банку є свій менеджмент. Ми запрошували до участі в конкурсі всіх бажаючих, а своїм колегам-держбанкам – окремими листами. Було бажання – купіть і консолідуйте».

P.S. За підсумками І кварталу Укргазбанк задекларував чистий прибуток на рівні 29 млн грн. Це стало можливим не в останню чергу через розформування резервів на 590,1 млн грн під кредитний портфель і кошти в інших банків. Разом з тим, негативний результат Укргазбанку від первісного визнання фінансових активів становив 796 млн грн.

В інтерв’ю для Finbalance глава правління фінустанови Кирило Шевченко розповів, що вказаний «мінус» був одномоментним наслідком 5-річної розстрочки виплат для «Кернела» по викупленому цим агрохолдингом в Укргазбанка права кредитної вимоги до «Креатива» на 96 млн дол.

«Балансова історія. З одного боку, по «Креативу» розформували резерви та отримали «плюс». З іншого боку, дали покупцю прав вимоги («Кернелу», - ред.) розстрочку, і на цю суму розстрочки одномоментно було визнання «мінуса». Йдеться щось біля 780 млн грн», - констатував банкір.