Компанія "Misen" погрожує Україні претензіями в арбітражі на сотні мільйонів доларів

Все про економіку та фінанси

Міністерство юстиції отримало лист Міжнародного центру з врегулювання інвестиційних спорів (МЦВІС) від 24.03.2021, в якому зазначено, що МЦВІС отримав запит про відкриття арбітражного провадження від шведських компаній "Misen Energy AB (publ)" та "Misen Enterprises AB" проти держави Україна.

Позивачі стверджують про порушення їх прав як інвесторів, що випливають з угоди між урядами України та Швеції про сприяння та взаємний захист інвестицій, заявляючи, що "Україна допустила застосування до них заходів дискримінаційного характеру, порушила гарантії справедливого та рівного поводження, допустила незаконну експропріацію їх інвестицій" (цитата).

Порушення, на думку позивачів, полягають у неправомірних діях з боку України, а саме

- на законодавчому рівні запроваджено ставку рентної плати за користування надрами для видобування природного газу під час виконання договорів про спільну діяльність у розмірі 70%, чим за їх переконанням, державою Україна де-факто нівельовано здійснені позивачами інвестиції в спільні з Україною проекти і крім того, зроблено неможливим отримання будь-якого прибутку в сфері газовидобування;

- запровадження 70-відсоткової ставки, на думку позивачів, є порушенням принципу недискримінації, оскільки стосується виключно газовидобувних компаній, що функціонують на підставі договорів про спільну діяльність, і при цьому не враховано параметри, застосовні до інших підприємств, які як розташування ресурсів або глибина видобування;

- вказані дії держави України за своєю правовою природою є непрямою експропріацією, що не передбачає компенсацію.

Сума позовних вимог на сьогодні не визначена. У вказаному запиті про арбітраж позивачі посилаються на намір заявити про сотні мільйонів доларів збитків, при цьому точну суму буде визначено у подальших письмових поясненнях і під час заключних слухань.

Контекст

За даними "Нафтогазу", його група в липні 2016 року розпочала провадження в Стокгольмському арбітражі щодо розірвання або визнання недійсним договору про спільну діяльність з "Місен Ентерпрайзес АБ" та ТОВ „Карпатигаз“. У липні 2018 року Арбітражний інститут торгової палати Стокгольма виніс часткове остаточне рішення про розірвання договору про спільну діяльність. Арбітражний Трибунал встановив, що договір про спільну діяльність було порушено як "Місен Ентерпрайзес АБ", так і ТОВ „Карпатигаз“, і тому розірвано через зміну обставин і неможливість продовжувати спільну діяльність. В червні 2020 року арбітраж виніс друге часткове остаточне арбітражне рішення про зміну часток учасників спільної власності.

У листопаді 2020 року Арбітражний інститут торгової палати Стокгольму виніс остаточне арбітражне рішення за взаємною згодою сторін. У вказаному рішенні суд затвердив мирову угоду, згідно з якою частка "Місен Ентерпрайзес АБ" і ТОВ "Карпатигаз" у спільній діяльності переходить у власність групи після сплати групою винагороди в сумі 1,34 млрд грн.

Як зазначається, група "Нафтогаз" повністю сплатила зазначену суму в лютому 2021 року.

Нагадаємо, що в лютому компанія "Misen Enterprises AB" повідомила, що отримала $47,06 млн (1,3 млрд грн за курсом НБУ) від "Укргазвидобування" за рішенням Стокгольмського арбітражу в спорі про частку в майні спільної діяльності (СД). Як зазначалося, ще 1 млн грн отримала інша підконтрольна їй компанія - ТОВ "Карпатигаз". У "Misen" уточнювали, що "Укргазвидобування" також утримало з суми виплат на користь шведської компанії 15% або 236,11 млн грн як податок на прибуток нерезидента.

"Ця компенсація відображає частку Misen Enterprises AB і ТОВ "Карпатигаз" в витратах на заміну обладнання, що знаходиться в спільному володінні відповідно до угоди №3. Однак ця компенсація не відображає чинну вартість частки Misen Energy AB на момент введення непомірного податку на користування надрами для СД, що призвело до припинення дії угоди про СД. Misen Energy AB і частково належні їй дочірні компанії зберігають за собою всі права в цьому відношенні", - наголошувалося в повідомленні "Misen". 

Тоді "Укргазвидобування" зазначало, що отримало повний контроль над газовими свердловинами і компресорними станціями, які були в спільній діяльності (СД) з ТОВ "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB.

"Активи перейшли у власність "Укргазвидобування" на умовах компанії, які вона відстояла в Стокгольмському арбітражі. Так, під час арбітражного спору "Карпатигаз" і Misen Enterprises AB претендували на частку в 50,01% в спільну діяльність. Але відповідно до вимог "Укргазвидобування" суд зменшив її більш ніж удвічі - до 23,9117%", - підкреслювали в держкомпанії.

В "Укргазвидобуванні" уточнили, що кінцеву суму компенсації за цю частку визначили фінансові експерти компанії "Ернст енд Янг", і вона менша від розрахунків вартості відповідно до інших можливих методи.

Раніше "Укргазвидобування" виплатило Misen близько 2,8 млн євро судових витрат по арбітражному спорі.

05.01.2021 Київський апеляційний суд задовольнив заяву компанії “Місен Ентерпрайзіс АБ” (Misen Enterprises AB) і ТОВ “Карпатигаз” (у справі №824/218/20) та надав дозвіл на виконання кінцевого рішення на узгоджених умовах Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма від 05.11.2020 (в справі №V 2016/114) про стягнення з АТ «Укргазвидобування» на користь “Misen Enterprises AB” 1,34 млрд грн (47,06 млн дол) і 1 млн грн на користь ТОВ «Карпатигаз».

"Укргазвидобування" ще восени 2015 року заявлялj, що "Карпатигаз" і його акціонер Misen відмовляються виконувати зобов`язання в рамках СД. За даними "Укргазвидобування", Misen за період дії СД внесла лише $3,68 млн інвестицій, при цьому капіталізація "Карпатигаз" за період СД склала 1,5 млрд грн (за рахунок видобутку понад 700 млн кубометрів щорічно з 110 свердловин "Укргазвидобування").

Деякі дослідження і ЗМІ пов`язували Misen з Дмитром Фірташем і Юрієм Бойком, однак в самій компанії цю інформацію заперечують.

"Укргазвидобування", 100% акцій якої належить НАК "Нафтогаз України", є найбільшою газодобувною компанією країни, що забезпечує близько 75% загального видобутку газу в країні.

"Misen Enterprises AB" є дочірньою компанією Misen Energy AB, штаб-квартира якої знаходиться в Швеції.