Компанія Ахметова відсудила в "Укренерго" 400 млн грн

Все про економіку та фінанси

05.07.2021 Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов АТ “ДТЕК Дніпроенерго” до “Укренерго” (в справі №910/6635/21) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 399,4 млн грн заборгованості.

Згідно з судовими матеріалами, “ДТЕК Дніпроенерго” свої позовні вимоги мотивувало тим, що “Укренерго” неналежно виконує зобов`язання за договором про участь у балансуючому ринку.

“Укренерго” в свою чергу вказувало, що “неповна та несвоєчасна сплата коштів учасниками балансуючого ринку на рахунок відповідача зі спеціальним режимом використання перешкоджає своєчасному та повному розрахунку з позивачем” (цитата). Держкомпанія зауважувала, що здійснює оплату на користь позивача “щодня у межах доступної суми коштів на поточному рахунку зі спеціальним режимом використання”.

Госпсуд м. Києва, задовольняючи позов “ДТЕК Дніпроенерго”, серед іншого вказав, що закон “Про ринок електричної енергії” не містить імперативної заборони щодо розрахунку відповідача з постачальником електричної енергії (позивачем) тільки грошовими коштами, які надходять від інших учасників балансуючого ринку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, а “навпаки, передбачено можливість відповідача для належного виконання грошових зобов`язань, вносити грошові кошти з інших власних рахунків на рахунок зі спеціальним режимом використання” (цитата).

Нагадаємо, на балансуючому ринку оператор системи передачі (“Укренерго”) здійснює: 1) купівлю та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівлю та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

Як повідомлялося, борг “Укренерго” на балансуючому ринку сягнув 13 млрд грн.

У квітні "ДТЕК Енерго" подало позов про стягнення з "Укренерго" 2,4 млрд грн боргу за роботу на балансувальному ринку в опалювальний сезон. Також з відповідними позовами звернулися, зокрема, КП "Київтеплоенерго" (на 887 млн грн) і ПрАТ "Харківська ТЕЦ" (185 млн грн).

"Укренерго" заявляло, що в середині липня планує перерахувати перший платіж в розмірі орієнтовно 2 млрд грн в рахунок погашення боргів на балансуючому ринку. Як зазначалося, цей платіж буде здійснений за рахунок економії коштів у тарифі на диспетчеризацію.

За підсумками І кварталу 2021 року "Укренерго" звітувало про прибуток 3,73 млрд грн (за цей же період минулого року був збиток 5,33 млрд грн). Чистий дохід від реалізації продукції - 20,3 млрд грн (за перші три місяці 2020 року - 13,64 млрд грн).

Збиток "Укренерго" за 2020 рік - 27,5 млрд грн (за 2019 рік був прибуток 1,86 млрд грн). Чистий дохід компанії у 2020 році склав 58,25 млрд грн (за 2019 рік - 26,33 млрд грн).

Про відмову Верховного Суду задовольнити позови “Укренерго” до компаній Ахметова на 1,1 млрд грн - тут.

P.S.

Після виходу цього повідомлення до редакції Finbalance надійшов лист від прес-служби "ДТЕК Енерго", в якому констатується, що борг "Укренерго" перед ним на балансуючому ринку - 2,4 млрд грн (у т.ч. перед ТОВ «ДТЕК Східенерго», АТ «ДТЕК Західенерго», АТ «ДТЕК Дніпроенерго»).

Як зауважують в "ДТЕК Енерго", відповідні борги в «Укренерго» перед учасниками ринку почали виникати з серпня 2020 року. При цьому борги "Укренерго" перед "ДТЕК Енерго" було накопичено протягом жовтня 2020 року - лютого 2021 року, найбільший його приріст - майже на 1 млрд грн - стався в січні.

"Наявність боргів перед генеруючими компаніями загрожує проведенню своєчасної та повноцінної ремонтної кампанії ТЕС ДТЕК Енерго. Компанія планувала вкласти 2,4 млрд грн у проведення ремонтної кампанії", - кажуть в "ДТЕК Енерго".