Комбінати Жеваго переконують суди, що вони не пов’язані з його ж банком-банкрутом

Все про економіку та фінанси

Відповідно до ухвали Госпсуду м. Києва від 07 вересня, він розглядає справу за позовом ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» до Фонду гарантування і ліквідатора банку «Фінанси та кредит», в якому позивач просить суд зобов’язати відповідачів внести зміни до реєстру вимог кредиторів «Фінанси та кредит», визнавши вимоги ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» в розмірі 291,6 млн грн і віднісши їх до сьомої черги вимог кредиторів.

Відповідно до матеріалів цієї справи, раніше кредиторські вимоги позивача було включено до дев`ятої черги вимог кредиторів у сумі 42,5 млн грн.

Нагадаємо, згідно зі статтею 52 закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», кошти, одержані в результаті ліквідації та продажу активів банку, спрямовуються Фондом на задоволення вимог кредиторів у певній черговості. У сьому чергу включені вимоги в т.ч. юросіб-вкладників банку, які не є пов’язаними особами банку, тоді як у дев’яту чергу – вимоги кредиторів банку, які є пов’язаними особами банку.

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ «Єристівський гірничо-збагачувальний комбінат» є британська Ferrexpo plc, основним власником якої, як відомо, є нардеп Костянтин Жеваго, який контролював і збанкрутілий банк «Фінанси та кредит».

Додамо, що ще в грудні 2016 року Госпсуд м. Києва призначив судову економічну експертизу (яка, слід розуміти, досі триває) та зупинив провадження по іншій подібній справі – за позовом ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» (теж підконтрольний К. Жеваго) до Фонду гарантування та ліквідатора банку «Фінанси та кредит». У позові «Полтавський ГЗК» просить включити його вимоги до банку «Фінанси та кредит» у розмірі 3,92 млрд грн, віднісши їх до вимог кредиторів знову ж таки сьомої черги, а не дев’ятої черги.

До речі, у матеріалах цієї справи згадується не лише про договори вкладів, але й кредитні угоди та договори поруки, «за якими були списані грошові кошти з рахунків позивача» (цитата).

27 грудня Госпсуд м. Києва відмовився задовольнити позов ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" (теж підконтрольне Жеваго). Позивач просив суд зобов’язати Фонд гарантування включити його вимоги до банку «Фінанси та кредит» на 52,6 млн грн до вимог кредиторів сьомої черги.

"Cуд дійшов висновку про обґрунтованість доводів відповідача про те, що позивач є пов`язаною із АТ "Банк "Фінанси та кредит" особою та правомірність віднесення кредиторських вимог ТОВ "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" до дев`ятої черги", - констатується серед іншого в судовому рішенні.

Також у ньому зазначається, що між банком «Фінанси та кредит» і "Біланівський гірничо-збагачувальний комбінат" було укладено договір поруки №365 від 17.08.2015 – в забезпечення виконання зобов`язань за кредитним договором 1280м-08 від 26.12.2008, укладеним у свою чергу між банком "Фінанси та кредит" і ТОВ "Кременчуцький шкірзавод". Розпорядженням голови правління банку "Фінанси та кредит" від 17.08.2015 вирішено здійснити договірне списання коштів у розмірі 40 млн грн – в рахунок погашення заборгованості за кредитним договором №1280м-08 від 26.12.2008 у сумі 121,9 млн грн.

«Суд дійшов висновку, що уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації в ПАТ "Банк "Фінанси та кредит" було правомірно акцептовано кредиторські вимоги позивача на суму 12,39 млн грн», - йшлося в рішенні суду.

Контекст

У серпні 2015 року – тобто незадовго до визнання «Фінанси та кредит» неплатоспроможним – НБУ повідомляв, що цей банк зменшив обсяг кредитів пов`язаним особам на 3,6 млрд грн. Пізніше глава НБУ Валерія Гонтарева уточнювала, що це сталося через "згортання" за рахунок великого депозиту (називалася сума 4 млрд грн).

Але з даних НБУ та ФГВФО випливало, що з 1 липня 2015-го по 18 вересня 2015-го (дата визнання "ФіК" неплатоспроможним) кредитний портфель юросіб зменшився лише на 0,7 млрд грн, тоді як обсяг їхніх вкладів — на 3,6 млрд грн. На 1 липня 2015 р. офіційний курс був 21 грн/дол., а на 18 вересня 2015 р. — 21,6 грн/дол. Тобто гривня ослабла, і валютна складова кредитного портфеля (на 1 липня 2015 р. — 10,1 млрд грн) могла навіть "прирости" на 300 млн грн, а вона зменшилася.

Прес-служба НБУ заявляла, що за період з 01.07.2015 до 18.09.2015 кредитний портфель банку зменшився на 3,963 млрд грн екв. (на 13,6%) при одночасному зменшенні зобов`язань перед юридичними особами на 3,618 млрд грн екв. (або на 48,3%) та фізичними особами на 1,503 млн грн. екв. (на 24,4%).

"У серпні 2015 р. здійснено (часткове) погашення кредитної заборгованості 8 позичальників, власником яких був К.Жеваго, на загальну суму 3,3 млрд грн в основному за рахунок коштів трьох гірничо-збагачувальних комбінатів, підконтрольних Ferrexpo, що підтверджується даними статистичної звітності", - констатували в Нацбанку.

Водночас Фонд гарантування заявляв, що 20.09.2016 отримав звернення від компанії Ferrexpo plc щодо окремих правовідносин компаній, які входять у групу з банком, з огляду на що було проведена перевірка.

«Окремі правочини, укладені між банком і підприємствами з групи Ferrepo, фігурують у кримінальному провадженні, яке розслідується Генеральною прокуратурою України. Крім того, між банком і певним переліком поручителів з групи компаній Ferrexpo та позичальників банку у серпні 2015 року укладено договори поруки, згідно з якими поручителі зобов`язуються перед банком відповідати у межах відповідальності за своєчасне і повне виконання зобов`язань позичальників за кредитними договорами. Оскільки графіки погашення заборгованості згідно з умовами кредитних договорів не були виконані, банк змушений був здійснити погашення простроченої заборгованості шляхом проведення договірного списання коштів з рахунків поручителів», - констатував ФГВФО.

Раніше Ferrexpo повідомляла про втрату через банкрутство "ФіК" 174 млн дол. 

За даними НБУ, сукупний обсяг інсайдерських кредитів у портфелі банку «Фінанси та кредит» — близько 22 млрд грн (76% портфеля). Балансова вартість активів "ФіК" становила 45,1 млрд грн, але оцінювачі ФГВФО оцінили їх у 9,9 млрд (22% від "номіналу").

За даними Фонду гарантування, на 01.08.2017 вкладникам банку "Фінанси та кредит" у рамках гарантійної суми виплачено компенсацій на 9,92 млрд грн (сумарні виплати становитимуть 10,5 млрд).

Згідно зі звітністю ліквідатора банку, на 01.04.2017 позичальники погасили борги лише на 436,7 млн грн, реалізація майна банку принесла 99,3 млн, інші надходження — 238,6 млн грн.

Таким чином, гарантійні виплати здійснювалися насамперед за рахунок емісійних коштів Нацбанку, що монетизував держоблігації, надані Мінфіном для ФГВФО у вигляді позик, а також видав Фонду власні кредити.

Як зауважували у Фонді, з 05.09.2016 суди винесли рішення щодо стягнення на його користь заборгованості з таких компаній-боржників банку "Фінанси та кредит":

— ПрАТ "АвтоКраз"- понад 1,3 млрд грн;
— ТОВ "Залив Метал" - 800 млн грн;
— ПрАТ "Авторадіатор" - 230 млн грн;
— ПАТ "Полтавський автоагрегатний завод" - 127 млн грн;
— ТОВ "Інтерпрокат" - 112 млн грн.

Раніше повідомлялося, що є рішення (іноді й апеляційної інстанції) про стягнення 2,1 млрд грн із компаній, пов`язаних із групою "КрАЗ" (обсяг сукупних позовних вимог ФГВФО перевищує 3 млрд грн); 563 млн — із ПАТ "Кременчукм`ясо"; 399 млн — із ПАТ "Готель "Салют"; 358 млн — із ТОВ "Комсомольська когенераційна компанія"; 168 млн — із ТОВ "Ворскла сталь"; 105 млн грн — із ПАТ "Білоцерківська теплоелектроцентраль" тощо.

У матеріалах кримінальних проваджень про сумнівні операції "ФіК" наводилися дані й про видачу банком позик для ПАТ "Стахановський вагонобудівний завод", ТОВ "Торговий дім Вагонзавод", ПАТ "Херсонський завод карданних валів", ПАТ "Київський суднобудівний-судноремонтний завод", ТОВ "Схід-Руда", ТОВ "ФК "Факторинг" тощо.

Про авто, яхту, літак і вертоліт, які можуть належати К. Жеваго, читайте в матеріалі dubinsky.pro.

Про втрату Фондом гарантування поруки компаній з групи "Росава" (пов`язана з К. Жеваго) по низці боргів перед банком "Фінанси та кредит" див. тут.

Про відстрочки на виплату боргів, отримані фармкомпаніями К. Жеваго, читайте тут.

Про картковий борг Жеваго перед "Фінанси та кредит" на 8,3 млн грн див. тут.

Про спроби ФК "Ворскла" оскаржити визнання його пов`язаною особою з банком "Фінанси та кредит" див. тут.

Про боргові вимоги НБУ до структур К. Жеваго див. тут.

Про судове рішення, згідно з яким К. Жеваго мав виплатити вкладниці банку "Фінанси та кредит" 1 млн грн читайте тут.

Про підозри ГПУ щодо змови посадових осіб НБУ та банку "Фінанси та кредит" при видачі рефінансування читайте тут і тут.

Про висновки Вищого адмінсуду, що НБУ не реагував адекватно на проблеми банку "Фінанси та кредит" див. тут.