Коломойський оскаржує судовий наказ держвиконавцям не стягувати акції Сбербанку

Все про економіку та фінанси

08.02.2021 Шостий апеляційний адмінсуд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою ТОВ "Телекомпанія "Жиса" на рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 16.12.2020 (у справі №640/21685/20), яким було задоволено позов російського Сбербанку (м. Москва) до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України та зобов’язано держвиконавців утриматися від вчинення дій у зведеному виконавчому провадженні №59036926 щодо звернення стягнення на акції української “дочки” Сбербанку, які належать російському Сбербанку.

16.09.2020 Окружний адмінсуд м. Києва також задовольнив заяву російського Сбербанку про забезпечення позову в цій справі та заборонив державним і приватним виконавцям у зведеному виконавчому провадженні №59036926 чи в інших виконавчих провадженнях, у яких боржником є РФ, вчиняти будь-які дії, в т.ч. накладати арешт, проводити опис чи інші дії, які спрямовані на звернення стягнення на акції української “дочки” Сбербанку.

Крім того, тоді суд заборонив виконавцям вживати будь-які заходи щодо накладення арешту та/або проведення опису рухомого та/або нерухомого майна, які належать українській “дочці” Сбербанку, щодо накладення арешту на її рахунки, грошові кошти, цінні папери чи права на цінні папери в будь-яких фінансових чи банківських установах.

ТОВ "ТРК "Жиса" пов’язане з пов’язане з Ігорем Коломойським і його партнерами. Це одна із компаній “приватівців”, які на підставі рішення Арбітражного суду Гааги у рамках зведеного виконавчого провадження №59036926 стягують з РФ компенсацію майже 170 млн дол за нерухомість, відібрану в них у Криму після анексії українського півострова Росією.

Одним з епізодів цього протистояння є боротьба за Промінвестбанк. Так, 04.02.2021 Госпсуд м. Києва задовольнив заяву ТОВ “Крим Дівелопмент” (теж пов’язане з “приватівцями”) та в рамках забезпечення позову в справі №910/4164/20 знову наклав арешт на 99,77% акцій Промінвестбанку, на все рухоме й нерухоме майно банку, а також на його майнові права, цінні папери та кошти на рахунках в інших банках (у т.ч. на коррахунку в НБУ) в межах суми 169,8 млн дол, яка стягується у виконавчому провадженні №59036926.

Щодо Сбербанку. Згідно з судовими матеріалами, на адресу української “дочки” російського держбанку надійшла вимога держвиконавця від 13.08.2020 надати деталізовану інформацію щодо структури власності фінустанови та придбання акцій російського Сбербанку Російською Федерацією.

Як уточнювалося, виконавець в межах виконавчого провадження №59036926 отримав заяву від одного зі стягувачів з вимогою накласти арешт та звернути стягнення на 50% акцій української “дочки” Сбербанку, яка була вмотивована посиланням на купівлю Російською Федерацією в особі Міністерства фінансів РФ 50% акцій російського Сбербанку (м. Москва), якому належать 100% акцій АТ “Сбербанк” (м. Київ).

У межах вказаного виконавчого провадження накладався арешт на 99,77% акцій Промінвестбанку, належні російській держкорпорації ВЕБ.РФ (Внєшекономбанк), які в березні 2020 року були продані на біржі ПФТС за 268,7 млн грн для ТОВ “ФК “Фортіфай”.

Раніше українська “дочка” Сбербанку наводила інформацію, що в грудні 2019 року вступило в силу рішення Госпсуду м. Києва від 10.10.2019 про зняття арешту з її акцій (воно було прийняте в межах справи №910/10107/19 за позовом російського Сбербанку). Як зазначалося, в січні 2020 року депозитарна установа (Райффайзен Банк Аваль) в порядку добровільного виконання судового рішення зняла арешт з акцій Сбербанку.

У травні 2020 року НБУ заявляв, що йому стало відомо про продаж центробанком Росії 50%+1 акцій "Сбербанку Росії" для Міністерства фінансів РФ. Відповідно в української “дочки” Сбербанку змінився кінцевий власник. Разом з тим, всупереч вимогам українського законодавства, Мінфін РФ не повідомив Нацбанк за 3 місяці до набуття істотної участі в АТ "Сбербанк" про намір такого набуття та не погодив із Нацбанком набуття істотної участі в банку.

Глава російського Сбербанку Герман Греф неодноразово публічно скаржився на неможливість продати дочірній банк в Україні. "Робили мінімум п`ять-шість спроб продати там бізнес, але не отримали дозволу регулятора. У нас є покупці, проте ніяк не можемо домогтися згоди київської влади, - зазначав Греф. - Регулярно обговорюємо тему, починаємо спроби налагодити діалог, але безрезультатно".

Українська “дочка” Сбербанку вже кілька років перебуває під санкціями, як і Промінвестбанк. Також санкції вводилися проти ВТБ Банку (збанкрутував), БМ Банку (вирішив припинити банківську діяльність без ліквідації юрособи), ВіЕс Банку (його викупив Сергій Тігіпко).

Раніше в ЗМІ серед можливих покупців української “дочки” Сбербанку називали, зокрема, Валерія Хорошковського.