Коломойський домігся в суді арешту акцій Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ Банку

Все про економіку та фінанси

5 вересня Апеляційний суд м. Києва задовольнив заяву низки компаній, пов’язаних з Ігорем Коломойським і його партнерами (у т.ч. ПрАТ “Аеробуд”, ТОВ “Приватофіс”, ТОВ “Приватленд”, ТОВ “Еверест Істейт”, ТОВ “Телерадіокомпанія “Жиса”, ТОВ “Крим Дівелопмент”, ТОВ “КУА “Фінансовий капітал”, ТОВ “КУА “Фінансовий вектор” тощо), та наклав арешт на акції Промінвестбанку (які належать російській держкорпорації “Внєшекономбанк”); на акції Сбербанку (які належать російському Сбербанку); на акції ВТБ Банку (які належать російському держбанку ВТБ).

Крім того, Апеляційний суд м. Києва заборонив Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку здійснювати ліквідацію чи реорганізацію юрособи, а також здійснювати будь-які дії, направлені на відчуження належного  цим банкам на праві власності рухомого та нерухомого майна та відчужувати будь-яким способом все рухоме та нерухоме майно, у т.ч., але не виключно, за договорами купівлі-продажу, міни, дарування тощо.

Ці арешти акцій банків і заборона їм відчужувати нерухоме та рухоме майно були накладені Апеляційним судом м. Києва за клопотанням компаній Ігоря Коломойського і його партнерів як забезпечення їх позову в справі №796/165/2018 про визнання й надання дозволу на виконання рішення Арбітражного суду Гааги (Нідерланди) від 02.05.2018 (в справі ПТС №2015-36) про стягнення сум з Російської Федерації в особі Міністерства юстиції РФ як компенсації за нерухоме майно, експропрійоване (відібране) в згаданих компаній у Криму після його анексії Росією.

Компанії “приватівців” своє клопотання про арешт акцій Промінвестбанку, Сбербанку й ВТБ Банку обгрунтували тим, що рішенням Арбітражного суду Гааги (Нідерланди) - через порушення Росією угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом РФ про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27.11.1998 року - на їх користь було присуджено стягнути 139 млн дол з Російської Федерації як компенсацію за їхні об’єкти нерухомості в Криму.

На думку “приватівців”, на акції Промінвестбанку, Сбербанку та ВТБ Банку як майно держави Росія на території України “може бути звернено стягнення на підставі рішення міжнародного суду” (цитата з судових матеріалів).

У цьому контексті Апеляційний суд м. Києва дійшов висновку про те, що на території України справді “є майно, яке належить Російській Федерації та на яке може бути звернено стягнення на підставі рішення міжнародного суду”.

Нижче - цитата з ухвали Апеляційного суду м. Києва від 05.09.2018:

“Із публікацій у засобах масової інформації, зокрема, вбачається, що відповідач [слід розуміти, Росія, - ред.] вживає усіх можливих заходів до реалізації свого наміру продати або припинити діяльність низки господарських товариств та банківських установ в Україні (зокрема, ПАТ «Промінвестбанк», АТ «Сбербанк», АТ «ВТБ БАНК»), які є активами, на які може бути звернено стягнення у разі визнання та надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу у даній справі.

Заявники вказували, що на сьогодні у ЗМІ наявна інформація, що основний акціонер ПАТ «Промінвестбанк» - Державна корпорація «Банк розвитку і зовнішньоекономічної діяльності (Внєшекономбанк) - відмовився від продажу банку, оскільки угоду не погоджує Національний банк України. У зв`язку з цим планується ліквідація ПАТ «Промінвестбанк» вже у листопаді 2018 року: або Національним банком України або акціонерами.

Системний аналіз вказаних норм [законодавства] дає підстави для висновку про те, що у випадку надання дозволу на виконання рішення арбітражного суду за рахунок акцій вищевказаних банків, воно не буде виконане, у разі, якщо майно ПАТ «Промінвестбанк» буде відчужено до прийняття рішення про ліквідацію.

Суд вбачає підстави для вжиття заходів забезпечення позову у виді заборони банкам, які належать відповідачеві, відчужувати будь-яким способом все рухоме та нерухоме майно, що належить їм на праві власності, та заборони цим банкам здійснювати ліквідацію чи реорганізацію тощо”.

За даними НБУ, на 01.07.2018 загальні активи Сбербанку (до вирахування резервів) становили 64,2 млрд грн, чисті активи (після вирахування резервів) - 31,3 млрд грн. Промінвестбанку - відповідно 50,8 млрд грн та 17,2 млрд грн, ВТБ Банку - 25,4 млрд грн та 8 млрд грн.

Таким чином, на 01.07.2018 на вказані три "дочки" російських держбанків припадало 140,3 млрд грн загальних активів (7,6% загальних активів усієї банківської системи) та 56,6 млрд грн чистих активів (4,4% від чистих активів банківської системи).

Російські ЗМІ писали, що після анексії Криму російська окупаційна адміністрація "націоналізувала" 87 об`єктів, що належать Коломойському і групі «Приват». Як зазначалося, в число "націоналізованих" об`єктів в т.ч. увійшли санаторій «Форос», два дитячих оздоровчих комплекси, корпус оздоровчого комплексу «Таврія» площею понад 3,8 тис. кв. м і турбаза «Нива Яйла» в селищі Гірський під Ялтою. Серед активів виявилися також 36 автозаправок «Укртатнафти», склад паливно-мастильних матеріалів в Сімферополі і пункт наливу скрапленого газу в Керчі.

P.S. Коментарі Промінвестбанку, Сбербанку, ВТБ щодо судового рішення про арешт акцій - тут і тут.