Коломойський - про Приватбанк і суд Лондона, НАБУ і ГПУ, МВФ і АМКУ, Порошенка і Тимошенко

Все про економіку та фінанси

Екс-співвласник Приватбанку Ігор Коломойський в інтерв’ю для “Радіо Свобода” розповів, що востаннє був в Україні в червні 2017 року. При цьому зазначив, що фактично проживає за кордоном з 2001 року, а наразі прописаний у Женеві.

“Поїхати сьогодні в Україну було б украй необдумано: мало що в голову прийде Нацбанку або «Приватбанку». Вони подадуть в суд, наприклад, і скажуть, що я їм заборгував мільйон гривень, – і я приїхати зможу, а виїхати вже ні. Тисячі боржників – я чув, їм закривають виїзд. Ну і кому потрібні ці стреси? Тобто, це форма тактичної боротьби – закрити мене в Україні, щоб я там сидів. Там же складніше працювати: спочатку ти не виїдеш, а потім тебе почнуть викликати на допити. Я тут в Женеві як чесна людина ходжу на допити Генпрокуратури чи НАБУ – коли вони приїжджають, я співпрацюю зі слідством”, - зазначив І. Коломойський.

За його словами, з вересня-жовтня 2017 року детективи НАБУ та слідчі ГПУ провели з ним “три чи чотири допити, і ще планується кілька”. “І ті, й інші [детективи НАБУ та слідчі ГПУ] – усі дуже професійні <...> Вони поки що, слава Богу, не мають до мене претензій. Поки що тільки опитують як свідків. Я сподіваюся, і не матимуть претензій, тому що їх і не повинно бути. Я не хочу коментувати перебіг слідства – є таємниця слідства”, - сказав І. Коломойський.

Бізнесмен назвав націоналізацію Приватбанку “незаконним” кроком, який був “спровокований у тому числі з політичними підтекстами” (цитата). І. Коломойський заявив, що “в Приватбанку був збалансований кредитний портфель, забезпечений заставами за міжнародною звітністю” (теж цитата).

“Застав лежало, наскільки я розбирався у всіх справах, на 250 мільярдів. У портфель [мало входити] мільярдів 130, 140 чи 115 – а він був забезпечений заставами на 250 мільярдів. Якісними заставами у вигляді майна, корпоративних прав, зобов`язань тощо. Тому все це було штучно зроблено.

У когось кар`єрні міркування, у когось політичні дивіденди, у когось бажання поживитися і пограбувати когось. Чисто рейдерська схема для того, щоб заробити, – повірте фахівцеві в подібних питаннях. Комусь може «1+1» захотілося забрати перед виборами, а комусь, усяким Пасенюкам, захотілося майном якимось поживитися, корпоративними правами і так далі. А комусь вишеньку на торт отримати у своїй месіанській діяльності з не модернізації, а розкрадання і реформування банківської системи”, - зазначив І. Коломойський.

Бізнесмен каже, що Приватбанк був націоналізований “у тому числі” на фоні погіршення його відносин з Президентом.

“А може тому, що ми були більмом у Міжнародного валютного фонду на оці – ми ж не знаємо, з яких причин. Я думаю, слідство розбереться. [...] Я розумію, звичайно, якщо ти контролюєш 40 або 50 відсотків ринку, ти більмо на оці. Був Антимонопольний комітет, був регулятор, цивілізовані методи. Якщо б надто великий був «Приватбанк», треба було його, може, розділити – світовий досвід якийсь є в цій справі. Але знайшли найпростіший шлях – взяли і забрали. [...]

<...> Була якась ситуація, були переговори, був план якоїсь докапіталізації, ми його виконували. А десь із жовтня, буквально за два місяці до націоналізації, країні треба було взяти у Міжнародного валютного фонду 1 мільярд. А вони сказали, що без націоналізації «Приватбанку» і без вирішення питання цей мільярд не дадуть. Ну ось держава на ваших очах і, отже, з вашої мовчазної згоди повісила собі на шию 5 з половиною мільярдів, – ну як вони заявляють – для того, щоб отримати мільярд”, - зауважив І. Коломойський.

Він таким чином прокоментував позов Приватбанку в суді Лондона:

“На сьогоднішній день можна констатувати, що, я б сказав, активи не арештовані, а заморожені. Ну, заморожені і заморожені – є певний наказ суду, який ми намагаємося виконувати. Більше того, ми зробили все, що потрібно, у тому числі й розкрили свої активи. І я б не хотів заглиблюватися в подробиці даної ситуації.

Суд є суд, ми ж не можемо заздалегідь знати, як він закінчиться, але я дуже оптимістично налаштований щодо нього. Я вважаю, що Лондонський суд – це та юрисдикція, де доведеться сторонам усе відкрито показувати, розповідати, як було і чого не було. У цьому суді, я думаю, ми дійдемо до цього судового розгляду. Правда, воно буде не скоро і, швидше за все, вже за іншої влади в Україні: як прогнозують мені мої адвокати, це буде не раніше 2020 року”.

На питання "Радіо Свобода" щодо переговорів з П. Порошенком у період ще до націоналізації Приватбанку І. Коломойський зазначив таке:

“Ось ці питання я не хотів би зараз обговорювати, тому що були різні угоди, різні домовленості.

Були різні забаганки між мною, президентом, ще людьми, які були присутні при цьому. Але це вже матеріали кількох судових процесів, пов`язаних з отриманням політичного притулку, тобто ними володіють вже мої адвокати. Так, є ці домовленості, є обговорення, є перемовники – вони сьогодні є, до речі. Але це вже зовсім інша історія. Тобто ми не можемо в чесному змагальному судовому процесі погіршувати свої позиції. Хоча багато хто з тих, хто був присутній на цих переговорах, розповідали, давали інтерв`ю, що нічого не було, – тим не менш, рукописи не горять, навіть якщо вони усні.

Вони [домовленості] були комбіновані [і усні, і письмові]. Ви маєте розуміти, що в сучасному світі на такому рівні люди не сидять і не підписують протокол. Ну є ще пошта електронна, листування і юрисдикції у світі, які домовленості розглядають і визнають як договори”.

Про сьогоднішні контакти з оточенням Порошенка та іншими переговірниками від його імені І. Коломойський розповів таке:

“«Намагаються» [вести переговори] ми залишимо за рамками сьогоднішнього інтерв`ю. Але це має на сьогодні, я б так сказав, офіційний характер. Ви ж пам`ятаєте, як була націоналізація банку? Була рекомендація МВФ, угода з МВФ – вони сказали, має бути обрана якась міжнародна структура, яка повинна вступити в переговори з колишніми власниками і знайти шляхи залагодження питання, пов`язаного з націоналізацією, з колишніми власниками і так далі. Тому на сьогоднішній день подібні контакти є. Подробиці я поки не можу сказати, тому що сьогодні вони мають такий офіційний-напівофіційний характер. Що стосується політичної частини – ніяких переговірників не спостерігалося, хоча ми розуміємо, що вони ще будуть”.

З приводу недавньої зустрічі зустрічі з Б. Ложкіним у Женеві І. Коломойський зазначив таке:

“Про політику говорили, про перспективи, про те, що Петро Олексійович ніколи не буде президентом... більше. Ось і все.

<...> Ложкін не є фігурою, наближеною до імператора <...> Ложкін вже приватна особа, ніде не працює, займається своїм бізнесом. Він уже пішов з Адміністрації президента, нічим нікому не зобов`язаний.

[Б. Ложкін] по-моєму, намагається дистанціюватися від цього оточення [Порошенка]. Як пан Льовочкін колись намагався дистанціюватися від оточення Януковича. Прикладів тому багато. Ви ж розумієте, коли «Титанік» йде на айсберг, дуже багато хто намагається з цього «Титаніка» зіскочити.

[Б. Ложкін] розповідав, як біжать всі від Петра Олексійовича Порошенка, як вже думають, як швидше від нього заховатися, як би не залишитися на цьому кораблі й не врізатися в цей айсберг і не піти на дно зі своїм босом. Розповідав цікаві речі – загальна риторика без чогось конкретного”.

За словами І. Коломойського, на майбутніх президентських виборах він буде підтримувати “будь-якого гідного кандидата, крім Порошенка”. При цьому запевнив, що в нього немає домовленостей з кимось з кандидатів.

“А я і кандидатів поки не бачив. Ну, крім одного відомого. Тимошенко. Я вважаю, що це фаворит президентських перегонів вже сьогодні”, - зауважив І. Коломойський, запевнивши, що переговорів з Ю. Тимошенко не вів. Також бізнесмен спростував інформацію, що недавно зустрічався з Ю. Тимошенко в Тель-Авіві.

Інтерв`ю заступниці глави НБУ Катерини Рожкової для Finbalance з приводу фінансового стану Приватбанку перед націоналізацією читайте тут. Публічний виступ екс-глави правління Приватбанку Олександра Шлапака (очолив фінустанову після націоналізації) щодо ситуації в банку - тут. Заява НБУ щодо forensic audit Приватбанку - тут (коментарі І. Коломойського з цього приводу - тут).