Холдинг "ДТЕК" Ахметова відсудив в "Укренерго" ще 633 млн грн

Все про економіку та фінанси

15.07.2021 Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов ТОВ "ДТЕК Східенерго" до "Укренерго" (в справі №910/6636/21) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 633 млн грн заборгованості (з урахуванням пені, інфляційних втрат, 3% річних).

Згідно з судовими матеріалами, "ДТЕК Східенерго" свої позовні вимоги мотивувало тим, що "Укренерго" неналежно виконує зобов`язання за договором про участь у балансуючому ринку в частині оплати купленої у позивача балансуючої електричної енергії в період з серпня 2020 року по березень 2021 року включно.

У ході судового процесу "Укренерго" наполягало на відсутності своєї вини в простроченні зобов`язань, оскільки оплачує придбану балансуючу електричну енергію з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання оператора системи передачі, у зв`язку з чим оплата здійснюється після надходження коштів на цей рахунок від інших учасників балансуючого ринку.

Натомість суд вказав, що договір, укладений між учасниками спору, не містить "будь-яких застережень щодо використання відповідачем поточного рахунку зі спеціальним режимом використання та відповідно умови про розрахунок за продану електричну енергію лише з такого рахунку" (цитата).

Також суд зазначив, що закон "Про ринок електричної енергії" знову ж таки "не містить імперативної заборони щодо розрахунку відповідача з постачальником електричної енергії (позивачем) тільки грошовими коштами, які надходять від інших учасників балансуючого ринку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, навпаки, передбачено можливість відповідача для належного виконання грошових зобов`язань, вносити грошові кошти з інших власних рахунків на рахунок зі спеціальним режимом використання" (цитата).

Контекст

Як писав Finbalance, 05.07.2021 Госпсуд м. Києва частково задовольнив позов АТ “ДТЕК Дніпроенерго” до “Укренерго” (в справі №910/6635/21) та вирішив стягнути з відповідача на користь позивача 399,4 млн грн заборгованості.

Згідно з судовими матеріалами, “ДТЕК Дніпроенерго” свої позовні вимоги мотивувало тим, що “Укренерго” неналежно виконує зобов`язання за договором про участь у балансуючому ринку.

Нагадаємо, на балансуючому ринку оператор системи передачі (“Укренерго”) здійснює: 1) купівлю та продаж електричної енергії для балансування обсягів попиту та пропозиції електричної енергії у межах поточної доби; 2) купівлю та продаж електричної енергії з метою врегулювання небалансів електричної енергії сторін, відповідальних за баланс.

За даними "ДТЕК Енерго", наразі борги «Укренерго» перед виробниками електроенергії за послуги на балансуючому ринку складають близько 11,5 млрд грн, із них 2,2 млрд грн – борг перед генераціями "ДТЕК Енерго", зокрема, ТОВ «ДТЕК Східенерго», АТ «ДТЕК Західенерго» та АТ «ДТЕК Дніпроенерго». Як зазначається, вони почали виникати із серпня 2020 року.

У квітні-2021 "ДТЕК Енерго" подало позов про стягнення з "Укренерго" 2,4 млрд грн боргу за роботу на балансувальному ринку в опалювальний сезон. Також з відповідними позовами звернулися, зокрема, КП "Київтеплоенерго" (на 887 млн грн) і ПрАТ "Харківська ТЕЦ" (185 млн грн).

На фоні цього "Укренерго" заявляло, що в середині липня планує перерахувати перший платіж в розмірі орієнтовно 2 млрд грн в рахунок погашення боргів на балансуючому ринку. Як зазначалося, цей платіж буде здійснений за рахунок економії коштів у тарифі на диспетчеризацію.

За підсумками І кварталу 2021 року "Укренерго" звітувало про прибуток 3,73 млрд грн (за цей же період минулого року був збиток 5,33 млрд грн). Чистий дохід від реалізації продукції - 20,3 млрд грн (за перші три місяці 2020 року - 13,64 млрд грн).

Збиток "Укренерго" за 2020 рік - 27,5 млрд грн (за 2019 рік був прибуток 1,86 млрд грн). Чистий дохід компанії у 2020 році склав 58,25 млрд грн (за 2019 рік - 26,33 млрд грн).

Про відмову Верховного Суду задовольнити позови “Укренерго” до компаній Ахметова на 1,1 млрд грн - тут.

Про скарги "Укренерго" на судові рішення, прийняті на користь учасників ринку електроенергії, - тут.