"Кернел" відсудив у "Креатива" другий мільярд, Ощадбанк і Укрексімбанк – у черзі

Все про економіку та фінанси

16 червня Господарський суд Кіровоградської області частково задовольнив позов ТОВ «Зерновий термінал» (входить в групу «Кернел» Андрія Веревського) до приватного підприємства «Еллада» (входить в агрохолдинг «Креатив») та вирішив стягнути з відповідача 57,5 млн дол. Відповідне право вимоги позивач придбав в Укргазбанку.

Як писав Finbalance, 28 квітня Госпсуд Кіровоградської області задовольнив інший позов ТОВ «Зерновий термінал» до ПП «Еллада» - щодо стягнення 38,16 млн дол. (в еквіваленті – 990 млн грн. грн) та 16,94 млн грн.

Таким чином, судячи з усього, «Кернел» отримав два рішення суду першої інстанції, які повністю «покривають» придбане ним в Укргазбанку право вимоги до «Креатива» на 95,7 млн дол.

В обох випадках ПП «Еллада» виступало майновим поручителем ПрАТ «Креатив», передавши в заставу олійноекстракційний завод, який вважається найціннішим активом групи «Креатив».

Звернемо увагу, що відповідно до матеріалів держреєстру судових рішень, Укрексімбанк намагається відсудити у ПП «Еллада» (пов’язане з групою «Креатив») 7,84 млн дол. та 57,7 млн грн., а Ощадбанк – ще 6,4 млн дол. (шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки).

Нагадаємо, що загальний обсяг боргових вимог Ощадбанку до групи «Креатив» перевищує 300 млн дол (причому, як визнавав глава правління цього держбанку Андрій Пишний, не всі вони забезпечені заставою), а Укрексімбанку – сягає близько 100 млн дол.

У лютому, коли Кабмін погоджував договір переуступки прав вимоги Укргазбанком до ПП «Еллада» на 95,7 млн дол для компанії «Зерновий термінал», в ході засідання уряду глава правління Укргазбанку Кирило Шевченко заявляв, що вартість угоди повністю покриває борг «Креатива» перед Укргазбанком. Водночас перший платіж покупця складе 50% від вартості угоди. На решту суми передбачена п’ятирічна розстрочка. Ще він констатував, що за оцінками компанії «Делойт», вартість застави (завод в Кіровограді) становить біля 36 млн дол.

Окремо було наголошено, що відповідна застава не перетинається із заставами Ощадбанку та Укрексімбанку по виданим ними кредитам для групи «Креатив».

Нещодавно в інтерв’ю для Finbalance Кирило Шевченко розповідав, що Укргазбанк вже отримав перший платіж від «Кернела» на 48 млн дол. (у гривні по курсу на на момент укладання угоди). На питання, який був мотив у «Кернела» купувати права вимоги до «Креатива» за вказаною ціною, якщо А. Гранц – один з нових акціонерів «Креатива» - публічно висловлював думку, що право вимоги «Укргазбанку» не коштує стільки, скільки має заплатити «Кернел», глава правління Укргазбанку відповів таким чином:

«Комерційна людина (групу «Кернел» контролює Андрій Веревський, - ред.) ніколи не переплатить. Конкурс, який, до речі, проводив Мінфін,почався ще на початку грудня і закінчився в кінці січня. Було достатньо часу, щоб усі бажаючі заявилися. Якби ситуація не нагніталася, серед претендентів були й інші компанії, які, як і «Кернел», працюють на міжнародному ринку. Вони цікавилися конкурсом. Якщо ж говорити про український бізнес, то Ви багато знаєте структур, які можуть одноразово сплатити мільярд? Я – мало».

На уточнення щодо поширеності версії про те, що через технологічну залежність активів «Креатива», які в заставі Укргазбанку та Ощадбанку, «Кернел» переплатив Укргазу, щоб заощадити на викупі активів в Ощаду, відбивши бажання потенційних інвесторів їх купувати, К. Шевченко відповів таким чином: 

«Ці дурниці – одна з версій, яку запускали, щоб зірвати конкурс. «Кернел» – компанія, яка здійснювала IPO на Варшавській біржі. У неї прозора звітність. Можна накручувати все, що завгодно, але вперше в новітній історії відбулася нормальна угода за участі держбанку. У кожного банку є свій менеджмент. Ми запрошували до участі в конкурсі всіх бажаючих, а своїм колегам-держбанкам – окремими листами. Було бажання – купіть і консолідуйте».

Довідково:

У травні повідомлялося про обшук в київському офісі «Кернел». Група «Кернел» в офіційній заяві запевняла, що відповідне кримінальне провадження "порушене за спотвореними фактами і не має перспектив".

Відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 14 червня, Головне слідче управління Національної поліції здійснює досудове розслідування по кримінальному провадженню № 1201500000000050 від 03.02.2015 року за фактами ухилення від сплати податків особливо великих розмірах службовими особами ТОВ «Югагротранс», ТОВ «Кернел-Трейд», ТОВ Торговий дім «Юнігрейн». За даними слідства, службові особи ТОВ «ТД «Юнігрейн» в період з 01.07.2013 по 31.12.2014 ухилилися від сплати податку на прибуток на суму 9,345 млн грн.