Казахстан: Аблязов назвав себе лідером опозиції

Все про економіку та фінанси

Колишній казахський банкір та міністр уряду Мухтар Аблязов назвав себе лідером опозиції та протестів у країні. Він заявив, що Заходу потрібно «вступити в боротьбу», інакше Росія приведе Казахстан до «відновленого Радянського Союзу». Про це він сказав Reuters, констатує "НВ".

Аблязов — лідер опозиційного руху Демократичний вибір Казахстану. Зараз він живе у Франції, де має політичний притулок. Політик заявив, що нині його країна перебуває в «геополітичній грі», та назвав введення російських військ до Казахстану в межах операції ОДКБ «окупацією».

«Якщо ні [Захід не втрутиться], тоді Казахстан перетвориться на Білорусь, і [президент Росії Володимир] Путін буде методично нав’язувати свою програму — відтворення такої структури, як Радянський Союз», — заявив Аблязов.

Він додав, що готовий прилетіти до Казахстану, щоб очолити тимчасовий уряд у разі загострення протестів, а протестувальники щодня з ним консультуються щодо тактики боротьби в Алмати.

«Захід повинен відірвати Казахстан від Росії. Захід має допомогти, щоб Путін не міг окупувати цю країну, допомогти громадянському суспільству обрати своїх лідерів, щоб країна могла вибрати свій шлях, демократичний шлях, як на Заході», — сказав Аблязов.

Політичний та громадський діяч був міністром енергетики, індустрії та торгівлі Казахстану з квітня 1998 по жовтень 1999 року. Мухтар Аблязов залишив Казахстан у 2009 році, після того, як його банк оголосили банкрутом і націоналізували. Спочатку він жив у Великій Британії, але після отримання тюремного терміну за неповагу до суду втік у Франції, де був заарештований.

Перше рішення про екстрадицію Аблязова до Росії суд французького міста Екс-ан-Прованс ухвалив ще у січні 2014-го. У жовтні того ж року рішення підтвердив апеляційний суд у Ліоні, а у березні 2015-го — касаційний суд Франції.

У вересні того ж року указ про екстрадицію підписав прем`єр-міністр країни Мануель Вальс, проте адвокати Аблязова подали апеляцію до Державної ради Франції. У 2016-му Франція відмовилася екстрадувати банкіра до РФ.

Екс-банкір заперечує свою провину в розкраданнях, стверджуючи, що його переслідують із політичних мотивів — через протистояння з колишнім президентом Казахстану Нурсултаном Назарбаєвим, а також фінансову підтримку опозиційних партій.