"Карантинні" 8000 грн: інструкція для отримання держдопомоги

Все про економіку та фінанси

Кабмін повідомляє, що підприємці можуть оформити одноразову матеріальну допомогу від держави в "Дії": ФОПи та наймані працівники, діяльність яких була призупинена під час перебування області в “червоній” зоні, можуть подати заявку на отримання одноразової матеріальної допомоги в розмірі 8 тис. грн.

Як зазначається, за перший день уже понад 116 тис. українців подали заявку на отримання допомоги.

Під час спільного онлайн-брифінгу представники Мінцифри, ПФУ, Мінекономіки та Мінсоцполітики розповіли про запуск послуги на порталі та в застосунку "Дія".

“Так само, як і минулого разу, послуга є доступною тільки в мобільному застосунку та на порталі Дія. Оберіть зручну для вас платформу. Проста форма заявки — вам потрібно буде заповнити лише номер IBAN вашого особистого рахунку. Щоб скористатися послугою у смартфоні, обов’язково оновіть застосунок”, — заявив керівник із розвитку електронних послуг у Міністерстві цифрової трансформації Мстислав Банік.

Заступник міністра економіки Ігор Дядюра розповів, які категорії КВЕДів претендують на отримання допомоги: “Є декілька умов, за яких ця допомога надається. Це КВЕДи, які страждають найбільше через пандемію COVID-19, зокрема роздрібна торгівля й культурна сфера (бібліотеки, музеї тощо). Друга умова — за найманого працівника компанія сплачувала податки, а ФОП сплачував ЄСВ не менше 6 місяців. Перелік КВЕДів та умови отримання допомоги винесені на окремій сторінці на сайті: diia.gov.ua/8000, яку ви можете детально переглянути“.

Перелік КВЕДів, що підпадають під карантинні обмеження, був внесений МОЗ, погоджений Мінекономіки та Мінфіном й прийнятий урядом. Ознайомитися з ним можна за посиланням: https://diia.gov.ua/8000

Послуга також передбачає можливість додатково отримати матеріальну допомогу з коштів місцевого бюджету. Рішення про призначення і розмір виплати приймають органи місцевого самоврядування.

Заступник міністра соцполітики Віталій Музиченко розповів про умови та розподіл коштів за областями: “Послуга також передбачає можливість додатково отримати матеріальну допомогу з коштів місцевого бюджету. Рішення про призначення і розмір виплати приймають органи місцевого самоврядування. Подати заявку можна протягом 30 днів з дня запровадження “червоної” зони в області, де ви ведете діяльність. Якщо цю область було віднесено до “червоної” зони протягом лютого-березня 2021 року, то можете подати заяву до 18 травня 2021 року включно”.

Детальну інформацію про це можна дізнатися безпосередньо в органах місцевого самоврядування області, в якому ведеться діяльність. Актуальний перелік “червоних” зон дивіться за посиланням.

Виплата здійснюється на підставі заяви на порталі чи в застосунку "Дія" після перевірки вказаних вами даних. Мінцифри передає списки на виплату Пенсійному фонду.

“Уважно перевіряйте дані, які вносите в заявку. Вказуйте IBAN особистого рахунку, а не родичів чи друзів. Якщо всі дані заповнені правильно, а людина відповідає умовам надання допомоги, визначених законом, то виплата надійде на рахунок, вказаний у заяві на допомогу”, — зазначив заступник голови правління Пенсійного фонду з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Олександр Малецький.

Як констатується, послуга є доступною протягом року, в тому числі для тих, хто отримував матеріальну допомогу минулого року. Допомогу не потрібно повертати державі або платити з неї податки.

Як оформити послугу в застосунку "Дія "— відеоінструкція.

Як оформити послугу на порталі "Дія" — відеоінструкція.

Реалізація послуги відбувається завдяки Програмі EGAP, що реалізується Фондом Східна Європа та фінансується Швейцарією, та за підтримки проекту USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS”. 

P.S.

На порталі "Дія" опублікована така інструкція для ФОПів і найманих працівників щодо отримання "карантинних" 8 тис грн:

"Із 19 квітня ФОПи та наймані працівники, діяльність яких була призупинена на час перебування області в “червоній” зоні, зможуть подати заявку на отримання одноразової матеріальної допомоги з Державного бюджету України в розмірі 8 тисяч гривень. Зробити це можна на порталі або в застосунку Дія (зараз послуга доступна на порталі та на пристроях Android у Play Market, очікуємо публікації для Apple у App Store).

Послуга доступна протягом року, в тому числі для тих, хто отримував матеріальну допомогу минулого року. Допомогу не потрібно повертати державі або платити з неї податки. Також не потрібно хвилюватися з приводу перевірок вашого підприємства. Підприємець не може звільнити співробітника, який отримав допомогу. Більше того, ми нікому не передаємо інформацію про отримувачів допомоги.

Заява на отримання матеріальної допомоги також дозволяє додатково отримати виплату з коштів місцевого бюджету. Рішення про призначення допомоги та її розмір приймають органи місцевого самоврядування. Подати заяву можна протягом 30 днів з дня запровадження “червоної” зони в області, де ви ведете діяльність. Якщо цю область було віднесено до “червоної” зони протягом лютого-березня 2021 року, — можете подати заяву до 18 травня 2021 включно.

Мінцифра спільно з Мінекономіки, Мінсоцполітики та ПФУ створили для вас детальну інструкцію про отримання послуги в мобільному застосунку та на порталі Дія, а також відповіли на всі запитання щодо отримання послуги.

Як отримати послугу в застосунку Дія?

1. Якщо ви ще не завантажили застосунок, зробити це можна за посиланням.

2. Авторизуйтесь у застосунку через свій онлайн-банк: Приват24, Monobank або BankID НБУ.

3. У розділі “Послуги” виберіть “Отримати допомогу”.

4. Дія автоматично перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду України та Державної податкової служби України на відповідність умовам отримання допомоги.

5. Оберіть область, в якій ведете діяльність.

6. Підтвердьте своє поточне місце роботи.

7. Введіть номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN. Отримати кошти можна лише на особистий рахунок. Дізнайтеся IBAN свого рахунку можна тут.

8. Очікуйте сповіщення про обробку заяви.

Як отримати послугу на порталі Дія?

1. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся, якщо вже зареєстровані, в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису або BankID.

2. У розділі “Послуги” виберіть “Одноразова допомога ФОП та найманим працівникам”.

3. Дія автоматично перевірить ваші дані в Реєстрі застрахованих осіб Пенсійного фонду та Державної податкової служби України на відповідність умовам виплати.

4. Оберіть область, в якій ведете діяльність.

5. Підтвердьте своє поточне місце роботи.

6. Введіть номер свого гривневого рахунку у форматі IBAN. Отримати кошти можна лише на особистий рахунок. Дізнайтеся IBAN свого рахунку можна тут.

7. Перевірте та надішліть сформовану заяву.

8. Очікуйте повідомлення про зарахування виплати.

Реєстрація триває не більше 5 хвилин. Отримання послуги онлайн особливо актуально в умовах пандемії COVID-19.

Хто може отримати допомогу?

1. Наймані працівники юридичних осіб або ФОПів, якщо:

- основний КВЕД на останній день попереднього місяця належить до тих, що мають право на допомогу;

- організація нарахувала ЄСВ за всі місяці попереднього кварталу;

- їхня середня заробітна плата за попередній квартал не перевищує 30 тис. грн на місяць;

- не працюють за сумісництвом.

2. ФОПи, якщо:

- основний КВЕД на останній день попереднього місяця належить до тих, що мають право на допомогу;

- сплатили ЄСВ не менш ніж за 6 місяців протягом 2020 року;

- вели діяльність станом на останній день попереднього місяця;

- не є найманим працівником одночасно.

Області, в яких доступна допомога

Подати заяву на отримання допомоги можна протягом 30 днів із дня запровадження «червоної» зони у вашій області. Якщо область належала до «червоної» зони протягом лютого-березня 2021 року, можна скористатися послугою включно до 18 травня 2021 року. Якщо всі дані заповнені правильно й людина відповідає умовам надання допомоги, визначених законом.

Протягом якого періоду буде нарахована допомога?

Якщо правильно заповнені всі дані й людина відповідає умовам надання допомоги, визначених законом, — протягом 10 днів виплата надійде на рахунок, вказаний у заяві на допомогу.

Що змінилося з минулого разу:

- можливе отримання допомоги ще й від місцевих органів самоврядування;

- допомогу можна отримати, якщо область, де ви ведете діяльність, зараз у “червоній” зоні або потрапила до неї протягом останніх 30 днів.

Це одноразова допомога чи буде надаватися щомісяця/щокварталу?

Наразі закон передбачає одноразову виплату найманим працівникам та ФОПам, які через посилення карантинних заходів призупинили роботу протягом 2021.

Тим, хто отримав матеріальну допомогу минулого року, цього року теж доступна ця послуга.

Хто приймає рішення про призначення матеріальної допомоги?

Виплата здійснюється на підставі заяви на порталі Дія після перевірки вказаних вами даних. Мінцифра передає списки на виплату Пенсійному фонду України. Якщо всі дані заповнені правильно й людина відповідає умовам надання допомоги, визначених законом, — вона отримає виплату на рахунок, вказаний у заяві.

Чи можуть ФОПи, які є пенсіонерами і не сплачують ЄСВ, отримати одноразову матеріальну допомогу?

Якщо людина отримує пенсію, є ФОПом, основний КВЕД чи КВЕД організації, у якій працює, належать до тих, стосовно яких вжито карантинних заходів, а область, де вона веде діяльність, потрапила до “червоної” зони протягом останніх 30 днів, можна отримати допомогу.

За який період має бути сплачений ЄСВ?

Щоб отримати допомогу, ЄСВ має бути сплачений за такі періоди:

четвертий квартал 2020, якщо карантинні заходи запроваджено у лютому-травні 2021 року;

перший квартал 2021, якщо карантинні заходи запроваджено в червні 2021 року;

другий квартал 2021, якщо карантинні заходи запроваджено у вересні-листопаді 2021 року;

третій квартал 2021, якщо карантинні заходи запроваджено у грудні 2021 року.

Як отримати допомогу від місцевого бюджету?

Окрім допомоги з Держбюджету, людина може отримати виплату з місцевого бюджету своєї області. Рішення щодо цієї виплати приймають органи місцевого самоврядування. Детальну інформацію про це можна дізнатися безпосередньо в органів місцевого самоврядування області, де ви ведете діяльність.

Як здійснюється виплата з місцевих бюджетів?

Протягом 10 днів після завершення строку для подання заяви на отримання допомоги Мінцифра передає список осіб, які відповідають умовам надання допомоги, до органів місцевого самоврядування в областях, де було вжито посилених карантинних заходів. Орган місцевого самоврядування приймає рішення щодо призначення виплати та її розміру.

Нормативні акти

- Закон України “Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” № 1358-IX 30 березня 2021 року.

- Постанова Кабінету Міністрів України «Про додаткові заходи соціальної підтримки застрахованих осіб на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, запроваджених з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” від 07 квітня 2021 р. № 328

- Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. № 1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2”

! Увага: не передавайте свої дані третім особам. Ви можете отримати виплату лише через Дію. Будьте уважні при заповненні заяви. Для отримання послуги вам потрібен лише IBAN рахунку".

Кабмін своєю постановою №329 від 7 квітня затвердив перелік видів економічної діяльності, представники яких (ФОПи і наймані працівники) у "червоних" зонах карантину можуть претендувати на отримання держдопомоги.