Уряд створює Бюро економічної безпеки

Все про економіку та фінанси

12 травня Кабмін планує розглянути проект постанови “Про утворення Бюро економічної безпеки” (БЕБ). 

Доповнено: зрештою цей документ був схвалений урядом.

БЕБ матиме статус центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабміном.

Уряд також планує внести у Верховну Раду проект змін у держбюджет, щоб передбачити видатки для забезпечення роботи БЕБ і його територіальних управлінь адмінбудівлями, транспортом, засобами зв`язку і матеріально-технічного забезпеченням, спецтехнікою оперативно-технічних підрозділів, іншим майном.

Нагадаємо, в березні президент Володимир Зеленський підписав закон «Про Бюро економічної безпеки України» №1150-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 28 січня 2021 року.

Як зазначали в Офісі глави держави, основною функцією Бюро економічної безпеки (БЕБ) буде аналітична робота, а не силові повноваження. Бюро аналізуватиме бенефіціарів фінансових операцій і визначатиме, чи є порушення закону в обігу коштів тих чи інших бізнес- чи державних структур.

"Бюро економічної безпеки – єдиний орган державної влади, відповідальний за боротьбу з економічними злочинами. Він отримає відповідні повноваження Служби безпеки та Податкової міліції, які будуть переосмислені з тим, щоб це був не стільки силовий, скільки аналітичний орган.

Після ухвалення закону про Бюро економічної безпеки СБУ втратить невластиві спецслужбам функції з розслідування злочинів щодо корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління та економіки. Це дасть змогу СБУ сфокусуватися на виконанні завдань, які справді безпосередньо пов’язані з безпекою держави, з контррозвідувальною діяльністю у сфері економіки", - констатували в Офісі президента.

Згідно із законом, Бюро економічної безпеки є центральним органом виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, які посягають на функціонування економіки держави. Його діяльність спрямовує та координує Кабінет Міністрів.

До повноважень Бюро економічної безпеки входять:

– виявлення зон ризиків у сфері економіки шляхом аналізу структурованих і неструктурованих даних;

– оцінювання ризиків і загроз економічній безпеці держави, напрацювання способів їхньої мінімізації та усунення;

– надання пропозицій щодо внесення змін до нормативно-правових актів з питань усунення передумов для створення схем протиправної діяльності у сфері економіки;

– забезпечення економічної безпеки держави шляхом запобігання, виявлення, припинення, розслідування кримінальних правопорушень, що посягають на функціонування економіки держави;

– збирання та аналіз інформації про правопорушення, що впливають на економічну безпеку держави, та визначення способів запобігання їхньому виникненню в майбутньому;

– планування заходів у сфері протидії кримінальним правопорушенням, віднесеним законом до його підслідності;

– виявлення та розслідування правопорушень, пов`язаних з отриманням та використанням міжнародної технічної допомоги;

– складання аналітичних висновків і рекомендацій для державних органів з метою підвищення ефективності ухвалення ними управлінських рішень щодо регулювання відносин у сфері економіки.

Відповідно до закону «Про Бюро економічної безпеки України», комісія з проведення конкурсу на зайняття посади директора Бюро економічної безпеки має складатися із дев’яти осіб: по троє від Верховної Ради, Кабінету Міністрів і Ради національної безпеки і оборони.

Парламент затверджує двох членів комісії за своєю квотою за поданням комітету з питань фінансів, податкової та митної політики і одного – комітету з питань правоохоронної діяльності.