Кабмін планує ввести накопичувальні пенсії для бюджетників з 2023 року

Все про економіку та фінанси

Кабмін повідомляє, що 3 серпня відбулося перше установче засідання робочої групи з розвитку пенсійних накопичень в Україні.

До обговорення також долучилися прем`єр Денис Шмигаль, міністр соцполітики Марина Лазебна, міністр фінансів Сергій Марченко, Глобальний директор Світового банку з питань соціального захисту, праці та зайнятості Міхал Рутковські, глава НКЦПФР Руслан Магомедов, народні депутати, представники фінансових ринків, громадськості та інші.

«Накопичувальна система утворюється як додаткова до наявної солідарної. Гарантування вкладів має бути стовідсотковим для державного пенсійного накопичувального фонду. За другим рівнем має запрацювати третій рівень, на якому добровільне пенсійне страхування здійснюється із залученням недержавних фондів. Економічний ефект від запровадження накопичувальної пенсії, за оцінками НКЦПФР, — 477 млрд грн до 2030 року», — сказав Д. Шмигаль.

М. Лазебна зазначила, що про запровадження системи обов’язкових пенсійних накопичень в Україні говорять вже 16 років, але жодна влада так і не змогла її запровадити. Сьогодні Україна, за її словами, має шанс змінити цю ситуацію.

«Ми вже знаємо соціальну й економічну ціну зволікання. Кожного року в середньому близько 600 тисяч людей за віком втрачають можливість участі в цій системі та мати пенсійні накопичення на додаток до солідарної пенсії. Середня пенсія зараз була б на 20-25% вищою за рахунок пенсійних накопичень у людей, які б з 2007 року були учасниками системи. А це лише 14 років накопичень і, до речі, ця цифра порахована з урахуванням двох криз 2008 і 2014 років. Пенсійні накопичення склали б вже більше 1 трильйона гривень, тобто близько 25% ВВП 2020 року», — сказала Марина Лазебна.

Глобальний директор Світового банку з питань соціального захисту, праці та зайнятості Міхал Рутковські під час свого виступу привітав Уряд з початком діяльності робочої групи. Він відзначив важливість запровадження накопичувальної системи в Україні для того, щоб люди, які виходять на пенсію, могли отримувати доходи з різних джерел: як від держави, так і від приватного сектору.

За підсумками наради було вирішено Мінсоцполітики, Мінфіну, Мінекономіки напрацювати пропозиції щодо запровадження на базі чинного законодавства з 2023 року соціальних пакетів з накопичувальними пенсіями для працівників бюджетної сфери.

Також прем’єр-міністр дав завдання профільним міністерствам опрацювати з місцевою владою можливість запуску регіональних накопичувальних пенсійних програм.