Кабмін передав в управління "Нафтогазу" 172 АЗС Glusco

Все про економіку та фінанси

Прем`єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що уряд ухвалив документ, згідно з яким 172 заправки компанії Glusco переходять в управління "Нафтогазу".

«У нас є рішення суду, яке передбачає передачу відповідного майна державі. Ми його виконуємо. Позиція тут чітка: активи росії та пов’язаних із нею компаній в Україні мають перейти нашій державі й працювати на благо нашої країни та всіх українців», — зазначив очільник уряду й додав, що це рішення допоможе в подоланні дефіциту пального. 

Офіс генпрокурора інформує, що "арештовано та передано в управління АРМА майно групи компаній «GLUSCO», власниками якої є резиденти РФ: 

"За процесуального керівництва спільної групи прокурорів Офісу Генерального прокурора та Харківської обласної прокуратури та оперативного супроводу Департаменту контррозвідувального захисту інтересів у сфері інформаційної безпеки СБУ розслідується кримінальне провадження за фактами ухилення від сплати податків, легалізації (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом та незаконного виготовлення, зберігання, збуту або транспортування з метою збуту підакцизних товарів (ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209, ч. 2 ст. 204 КК України).

За клопотанням прокурорів Офісу Генерального прокурора в рамках розслідування кримінального провадження суд арештував понад 234 об’єкти нерухомого майна групи компаній «GLUSCO» - 145 автозаправних комплексів, 8 нафтобаз, 38 складських та інших приміщень, 9 земельних ділянок. Це майно розташоване на території м. Києва, Київської, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Харківської, Херсонської, Полтавської, Миколаївської, Кіровоградської, Львівської та Волинської областей.

Водночас, з метою недопущення незаконного використання, ці об’єкти нерухомого майна та корпоративні права 34 юридичних осіб групи компаній «GLUSCO» ухвалою слідчого судді передано в управління АРМА.

В рамках кримінального провадження прокурорами вжито заходів щодо встановлення походження та джерел фінансування майна, що належить групі компаній «GLUSCO», яку пов’язують із народним депутатом України II—IV та IX скликань.

Встановлено, що кінцевими власниками цих компаній є резиденти Російської Федерації. З метою приховування майна від можливої спеціальної конфіскації вони протягом 2021–2022 років здійснили низку удаваних договорів купівлі-продажу корпоративних прав компаній–засновників нерезидентів.

Після отримання цієї інформації у травні 2022 року за клопотанням прокурорів Київським районним судом м. Харкова накладено арешт на об’єкти нерухомого майна групи компаній «GLUSCO». Наразі це майно передано в управління АРМА. Таким чином правоохоронці забезпечили спрямування російських активів для зміцнення економічної безпеки у сфері паливно-енергетичного комплексу та обороноздатності України".

"БізнесЦензор" нагадує, що мережа АЗС Glusco сформована на базі роздрібного бізнесу компанії "Роснефть", яку у 2016 році викупила швейцарська Proton Energy Group S.A. через споріднену Glusco Energy S.A. ТОВ "Глуско Україна" раніше стало ексклюзивним постачальником зрідженого газу із заводів російської "Роснефти" та найбільшим імпортером цього палива в Україну.

Glusco Energy S.A., як і Proton Energy S.A., офіційно належали ізраїльському бізнесмену Нісану Мойсеєву, який визнавав, що є другом Віктора Медведчука – кума президента Росії Володимира Путіна. Водночас наявність спільного бізнесу із Медведчуком Моїсеєв заперечував.

У грудні минулого року було оголошено, що компанія SNEL Energy Limited придбала 100% акцій швейцарської компанії Glusco Energy S.A. у Мойсеєва. У самій компанії стверджували, що SNEL Energy належить підприємцю Димитріосу Аніфантакісу. Нині Аніфантакіс є членом Ради директорів Motor Oil Hellas, найбільшої грецької нафтопереробної групи. У 2011-2020 роках він працював у структурах російської групи "Лукойл".

У серпні 2021 року SNEL Energy Ltd стала новим оператором постачання нафтопродуктів "Роснафти" в Україну. Це сталося внаслідок зміни бенефіціарів і назви Socar New Energy Limited, яка була оператором цих постачань. Максимальні обсяги за цим договором досягали 300 тис. тонн дизельного пального й 40 тис. тонн скрапленого газу на місяць.

Влітку 2021 року стало відомо про придбання компанією Socar New Energy Limited мережі АЗС Glusco, проте трохи згодом Socar вирішив відмовитися від угоди.

Зареєстрований у Швейцарії трейдер Proton Energy S.A. припинив постачання нафтопродуктів до України з 1 квітня. Це сталося після обшуків у мережі автозаправних станцій Glusco, які 11 березня 2021 провели представники Служби безпеки та Нацполіції у справі щодо ухилення податків на суму близько 240 млн грн.