Кабмін, НКРЕКП, "Укренерго" готуються до роботи низки вугільних ТЕС і ТЕЦ на газі

Все про економіку та фінанси

Нацкомісія, яка здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунпослуг (НКРЕКП) на своєму засіданні у п`ятницю погодила можливість виробництва електроенергії на газі для ТЕС і ТЕЦ, для яких основним видом палива є вугілля, як допоміжна послуга, що надається за граничною ціною 4,8 грн/МВт-год, пише "Інтерфакс-Україна".

Таким чином, регулятор вніс відповідні зміни до Тимчасового порядку придбання допоміжної послуги із забезпечення регулювання частоти та активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів заміщення (третичне регулювання).

Цей Тимчасовий порядок було затверджено постановою НКРЕКП від 8 листопада 2021 року №2003 та передбачає закупівлю виробленої на газі е/е у ТЕЦ і ТЕС, для яких основним видом палива є газ, на аукціонах з верхнім price cap 2 500 грн/МВт-год.

НЕК "Укренерго" оплачує допоміжну послугу виробників е/е на газі за рахунок коштів, передбачених у тарифі компанії на оперативно-диспетчерське управління.

Наразі у реєстрі таких постачальників, який почав формуватися з 10 листопада, п`ять компаній, включно з КП "Київтеплоенерго", ПАТ "Центренерго", Харківська ТЕЦ-5, ПрАТ "Білоцерківська ТЕЦ", ТОВ "Краматорськтеплоенерго".

Як зазначили на засіданні представники НКРЕКП, генеруючі підприємства, для яких основним паливом є вугілля, залучатимуться до виробництва е/е на газі лише у виняткових випадках загрози виникнення дефіциту е/е та лише у період опалювального сезону.

Як повідомлялося, Міністерство енергетики розробило проект розпорядження про затвердження для об`єктів генерації, основним проектним видом палива яких є вугілля, економічних умов роботи на резервному паливі – газі у разі дефіциту електроенергії у певні моменти.

"Цей механізм забезпечить беззбитковість виробництва електроенергії на теплоелектростанціях та теплоелектроцентралях з основним видом палива вугіллям при використанні ними природного газу і буде застосовуватися лише у разі та на період можливої відсутності вугілля у достатніх обсягах", – йдеться у повідомленні міністерства від 14 грудня.

За словами першого заступника міністра енергетики Юрія Власенка, міністерство, таким чином, хоче уникнути ситуації, подібної до минулого опалювального періоду, коли державне ПАТ "Центренерго" використало газ для виробництва е/е, але через відсутність відповідного економічного механізму зазнавало дефіциту коштів для розрахунків за нього. 

Контекст

Офіс президента інформує, що в п`ятницю прем’єр Денис Шмигаль на брифінгу за результатами засідання координаційного енергетичного штабу заявив, на сьогодні ситуація в енергетиці є стабільною та контрольованою, хоча і напруженою, як і в попередні опалювальні сезони; наразі вона ускладнена енергетичною кризою у Європі.

Як зазначається, уряд і Міністерство енергетики скоординували роботу з операторами енергетичного ринку, НЕК «Укренерго» та НКРЕКП для врегулювання ситуації з нестачею вугілля на складах окремих ТЕС і ТЕЦ.

«Хочу запевнити мешканців Луганщини, зокрема міста Щастя й тих населених пунктів, які опалюються від Луганської ТЕС, що ваші домівки не залишаться без світла й тепла. Уряд зробив для цього все необхідне, зокрема була підготовлена додаткова послуга для роботи на газу для чотирьох приватних ТЕС і ТЕЦ», – заявив очільник Кабінету Міністрів.

Денис Шмигаль додав, що на засіданні координаційного енергетичного штабу були розглянуті інші потенційні ризики проходження опалювального сезону. На цей час законтрактовані поставки імпортного вугілля морем на грудень і січень та розпочато відповідну роботу для забезпечення поставок на лютий і березень. За останні два-три тижні запаси вугілля на складах зросли на 100 тис. тонн.

«Україна буде з теплом і світлом. Тарифи й ціни залишаються незмінними протягом усього опалювального сезону», – наголосив прем’єр-міністр.

Голова правління НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко зазначив, що в країні достатні запаси газу.

«Наразі у наших сховищах – понад 15 мільярдів кубометрів газу. Зазначений обсяг більший, ніж середній показник у 2014-2018 роках. НАК «Нафтогаз України» має достатній обсяг газу, щоб забезпечити потреби населення, бюджетних організацій, закладів охорони здоров’я, а також інших споживачів», – сказав він.

Напередодні Юрій Вітренко в ефірі програми "Право на владу" ("1+1") заявив, що сильні морози взимку можуть створити проблеми в опалювальний сезон, але перед такими труднощами постають всі енергетичні системи світу.

Вітренко нагадав, що у світі зараз енергетична криза, ціни на газ і на вугілля зросли.

«Попри постійні прогнози про катастрофу, в Україні зараз усе працює. Казали, що вчасно не розпочнеться опалювальний сезон — здебільшого він розпочався. Там, де були затримки, [це] пов’язано з тим, що приватні постачальники не виконували своїх зобов’язань», — сказав голова правління НАКу.

Вітренко уточнив, що «в енергетиці завжди є ризик того, що будуть проблеми»:

«Якщо у лютому в Україні два тижні будуть морози по 15 градусів, дійсно будуть проблеми, але вони були б і три роки, і десять років тому… У світі немає енергетичних систем, які б проєктувалися, щоб не було проблем, попри температуру. Для цього потрібні нереальні запаси газу та сховища».

Глава правління Нафтогазу додав, що запаси газу в українських сховищах зараз більші, ніж зазвичай, — на 1 січня прогнозують «запаси газу на 3% більше, ніж середні запаси у 2015—2019 роках».

Також Вітренко зауважив, що запаси вугілля «критично малі», але зараз в Україну йде багато вугілля.