Кабмін не зміг зупинити судову ухвалу, яка "розморозила" $250 млн Суркісів у Приватбанку

Все про економіку та фінанси

18 травня Київський апеляційний суд відкрив апеляційне провадження за апеляційною скаргою Кабінету Міністрів на ухвалу Печерського райсуду м. Києва від 09.02.2017, якою на вимогу пов’язаних з Суркісами іноземних компаній у межах забезпечення позову було зобов’язано Приватбанк виконувати умови депозитних договорів (на суму близько 250 млн дол), що були укладені з кіпрською філією фінустанови (це при тому, що відповідні кошти були списані державою в рамках процедури bail-in під час націоналізації Приватбанку в грудні 2016 року).

Разом з тим, Київський апеляційний суд відмовився задовольнити клопотання Мін’юсту, який діє від імені Кабміну, про зупинення дії згаданої ухвали Печерського райсуду м. Києва від 09.02.2017.

Нагадаємо, Печерський райсуд м. Києва своєю ухвалою від 25.02.2020, залишеною без змін постановою Київського апеляційного суду від 15.04.2020, підтвердив ухвалу від 09.02.2017 щодо зобов`язання Приватбанку виконувати умови депозитних договорів з компаніями братів Суркісів (Camerin Investments LLP, Tamplemon Investments LLP, Berlins Commercial LLP, Lumil Investments LLP, Sofinam Investments LLP), не чекаючи рішення суду по суті справи (№757/7499/17-ц).

Приватбанк наполягав на тому, що виконання договорів неможливо, оскільки депозити були конвертовані в капітал банку під час націоналізації як кошти, що належать, за визначенням НБУ, особам, пов`язаним з екс-власниками Приватбанку.

Міністр юстиції Денис Малюська заявляв, що держвиконавці не будуть стягувати з Приватбанку $250 млн на користь фірм Суркісів.

“ДВС повідомить Приватбанк про необхідність виконання ухвали суду, напевно, оштрафує банк за невиконання і направить матеріали в правоохоронні органи (саме такий алгоритм прописаний в законі). Ніхто ніяких грошей нікому не перерахує”, - зазначав глава Мін’юсту.

15 червня Велика Палата Верховного Суду планує розглянути касаційні скарги НБУ та Приватбанку на рішення судів нижчих інстанцій у справі за ще одним позовом Суркісів і їх родичів - щодо скасування рішень Нацбанку про визнання їх пов`язаними з Приватбанком особами та визнання недійсним списання (примусову конвертацію в статутний капітал Приватбанку) їх особистих коштів (понад 1 млрд грн) під час націоналізації фінустанови.

Як відомо, в грудні 2016 року під час націоналізації Приватбанку під bail-in (примусову конвертацію вкладів в акції банку) потрапили кошти вкладників та інвесторів (у т.ч. держателів євробондів) загалом на 29,4 млрд грн. На цю суму був збільшений статутний капітал Приватбанку. Після завершення цієї операції Мінфін викупив Приватбанк у ФГВФО за 1 грн та зрештою "залив" у “статутник” 155 млрд грн (додатковий випуск акцій на цю суму був оплачений держоблігаціями).

Про інші судові спори щодо bail-in (у т.ч. за участі держателів євробондів, екс-дружини Г. Боголюбова, компанії В. Хомутинніка тощо) - туттуттуттут, тут.