Кабмін доручив звільнити МГУ від платежів за покупку "Оператора ГТС"

Все про економіку та фінанси

Кабмін доручив розробити проект додаткової угоди до договору між АТ "Укртрансгаз" і АТ "Магістральні газопроводи України" (МГУ), звільнивши останній від усіх решти платежів за покупку ТОВ "Оператор ГТС України" (ОГТСУ). Відповідну постанову №538 від 26 травня оприлюднено на урядовому порталі, пише "БізнесЦензор".

Цим документом Кабмін "заднім числом" (оскільки анбандлінг вже проведено) розширив план дій по відокремленню оператора ГТС (постанова №840 від 18.09.2019), внісши в нього пункт про необхідність укладення вказаної додаткової угоди, якщо ОГТСУ не буде учасником договору про надання послуги по організації транспортування природного газу через Україну (як це й відбулося).

Згідно з постановою №538, у проекті додаткової угоди до договору між МГУ і "Укртрансгазом" має бути вказано, що в ньому не застосовується динамічна складова ціни, а ціна купленої 100% частки в ОГТСУ не повинна бути більше перерахованого НАК розміру дивідендів в спецфонд держбюджету відповідно зі ст. 25 закону про держбюджет на 2020 рік.

Ця стаття передбачає надходження на поповнення статутного капіталу ОГТСУ, який на сьогодні становить 3,87 млрд грн. При цьому МГУ в грудні 2020 роки вже здійснило платіж "Укртрансгазу" в розмірі 3,85 млрд грн за корпоративні права в статутному капіталі ОГТСУ.

Таким чином, при укладенні такої додаткової угоди МГУ вже не буде зобов`язане "Укртрансгазу" значних коштів за покупку ОГТСУ.

Проект додаткової угоди повинен бути розроблений і поданий НАК, МГУ, Мінекономіки і Мінфіном на узгодження Кабміну до 15 червня. 

Як повідомлялося, в січні наглядова рада МГУ звернулася до Кабміну з пропозицією почати переговори по внесенню змін до договору купівлі у "Укртрансгазу" 100% ТОВ "ОГТСУ" на умовах початкового платежу та динамічної ціни, яка діє протягом 15 років.

Наглядова рада заявила, що включена в договір динамічна складова ціни унеможливлює здійснення МГУ періодичних виплат "Укртрансгазу", а також необхідних і достатніх інвестицій в модернізацію газотранспортної системи для виконання програми, яку затвердив регулятор.

"Укртрансгаз" очікувано заявив, що вважає неприйнятним перегляд договору з МГУ про купівлю-продаж ОГТСУ.

Нагадаємо, "Нафтогаз" в процесі анбандлінга створив ТОВ "ОГТСУ", якому передав функції "Укртрансгазу" з управління ГТС України. ОГТСУ було передано у власність МГУ, 100% акцій якого Кабмін передав в управління Міністерству фінансів. Одночасно держава передала новому оператору в управління газотранспортну систему терміном на 15 років.

У грудні 2020 року МГУ здійснило перший платіж "Укртрансгазу" в розмірі 3,85 млрд грн за корпоративні права в статутному капіталі ОГТСУ.

У фінансовому звіті "Нафтогазу" зазначалося, що договір купівлі-продажу частки в ОГТСУ передбачає отримання групою початкового фінансового внеску в розмірі 3,87 млрд грн і регулярні змінні платежі протягом 15 років на основі динамічної ціни, розрахованої за формулою, погодженою сторонами. Дебіторська заборгованість була визнана на дату продажу ОГТСУ за вартістю 81,31 млрд грн.