Іпотека під 7%: Мінфін - про умови держпрограми, НБУ - про перспективи ринку

Все про економіку та фінанси

Міністр фінансів Сергій Марченко під час форуму "Україна 30" заявив, що в рамках держпрограми "Доступна іпотека під 7%" в 2021 році можуть бути видані кредити на 5 млрд грн для 5 тисяч сімей, пише "Економічна правда".

"Ми скористались тим, що у нас вже є забрендований такий інструмент, як програма "5-7-9%", всі її добре знають, добре розуміють. Використовуючи наявний інструментарій цієї програми та досвід, ми підготували рішення уряду, яке буде спрощувати доступ громадян до іпотечного кредитування", - сказав С. Марченко.

За його словами, це буде стимулювати будівництво і дозволить українцям з березня скористатись програмою.

"Програма реальна, і я думаю, що перший кредит буде виданий на початку березня, найближчим часом. Хто може скористатись програмою? Усі громадяни, які відповідають критеріям, відповідають своїм можливостям отримати такий кредит, мають ділову репутацію, яка дозволяє їм це отримати", - додав міністр.

С. Марченко зауважив, що в 2021 році реалізація програми буде здійснюватись через кошти програми "5-7-9%" - через Фонд розвитку підприємництва.

Він зазначив, що серед видів предметів іпотеки, які можуть видаватись у рамках цієї програми, - первинний ринок (це орієнтир), майнові права на квартири та будинки + ділянки, а також вторинний ринок для квартир, які були введені в експлуатацію після 2018 року.

Нормативна площа предметів іпотеки - 50 кв.м загальної площі на 1 громадянина чи сім`ю з 2 осіб + 20 кв.м на кожного наступного члена сім`ї. Максимальна загальна площа предмету іпотеки може бути збільшена на 20%.

"Тобто для сім`ї з 4 чоловік максимальний розмір квартири, яку вони зможуть отримати у рамках програми, - 108 кв.м", - пояснив міністр.

Максимальна вартість предмету іпотеки - 2,5 млн грн, якщо є перевищення - за рахунок власних коштів може бути сплачений, або кредитні кошти банків без компенсації відсотків.

Базова процентна ставка, за якою громадяни отримають кредит - 7%.

"Перший крок - громадянин вивчає критерії, далі звертається до уповноваженого банку, банк повідомляє про відповідність умовам програми та просить подати заявку на отримання кредиту. Четвертий крок - кредитна оцінка, укладення договору та перерахування коштів кредиту продавцю предмету іпотеки.

П`ятий крок - сплата компенсаційної процентної ставки за рахунок державної підтримки", - пояснив Марченко.

За його словами, пакет документів, потрібний для участі у програмі - стандартний при отриманні іпотеки.

Максимальна сума іпотечного кредиту - 2 млн грн, максимальний термін виплати компенсації - 20 років, мінімальний власний внесок позичальника - 15% від суми кредиту.

Максимальний розмір комісії за надання гарантії Фонду - 0,5% річних. 

P.S.

Глава НБУ Кирило Шевченко під час форуму "Україна 30" зазначив, що Нацбанк вважає іпотеку одним з пріоритетних напрямів кредитування, з огляду на її потенціал стати економічним драйвером.

"Прийшов час для реформування ринку первинної забудови.

Нові фінансові механізми дадуть можливість банкам мати більший ризик-апетит на кредитування саме первинного ринку іпотеки. Національний банк готовий доєднатись до обговорювання і опрацювання таких ініціатив.

Як сьогодні виглядає ринок іпотеки?

За другу половину 2020 року іпотечне кредитування прискорилось на відміну від 2019 року. Кожного місяця банки видавали кредитів майже вдвічі більше, ніж в минулому році. Загальний приріст іпотечного кредитування у річному вимірі становив 11,5%. Також за минулий рік ставка за іпотечними кредитами знизилась більш ніж на 6 в/п.

Який в нас сьогодні "портрет позичальника"?

В середньому це людина, яка має 38 років. За минулий рік було видано 5,5 тис. кредитів українських сім`ям, але, на жаль, тільки 25%, або одна чверть з них, отримали сім`ї з доходом менше ніж 20 тис. грн. Це говорить про те, що доступна іпотека поки не є реальністю, а поки що є нашою метою.

Так, запрацювала програма уряду "іпотека 7%", була заснована Українська фінансова житлова компанія, я вважаю, що це дуже величезний крок вперед, робота цієї компанії дасть можливість застосовувати такі інструменти, як лізинг житла, і це є дуже ефективним новим інструментом. Тобто в нас є певний прогрес. Але попереду в нас дуже багато роботи.

Національний банк за минулий рік спрощував умови іпотечного кредитування для банків. Велика кількість пом`якшень нормативної бази для банків-кредиторів дала можливість нарощувати іпотеку. Це стосується врахування сукупного доходу родини, портфельної оцінки ризиків і т. ін. Сьогодні банкам навіть не треба здійснювати моніторинг об`єкту іпотеки в випадку, якщо цей об`єкт застрахований в страховій компанії.

85% кредитів видається на вторинне житло, в той же час пріоритетом і для нас, і президентської програми є саме первинне житло, тому що саме будівництво первинного житла дає більшій ефект для ВВП. Ринок іпотеки лишається ще досить концентрованим: 88% сконцентровано в п`яти банках, найбільшими операторами цього ринку є саме державні банки.

Що треба зробити, на наш погляд, щоб покращити ситуацію з первинним ринком іпотеки?

Зараз в Верховній Раді зареєстрований законопроект №5091, який суттєво покращує захист кредиторів.

Чому є різниця між ставкою на первинному ринку іпотеки та вторинному ринку іпотеки?

Тому що первинний ринок лишається більш ризикований. І цей законопроект спрямований в тому числі на те, щоб захистити кредитора. Підтримка народними депутатами цього законопроекту буде дуже корисною для роботи банківської системи.

Що ще ми можемо зробити?

Національний банк, для якого напрям іпотечного кредитування є пріоритетом, готовий доєднатись до дискусії, як можна запровадити більш прозорі механізми на ринку первинної забудови.

Минулі роки запам`яталися історіями з Укрбудом і Аркадою. Мені здається, що прийшов час запроваджувати більш вдосконалені механізми для ринку первинної забудови. І це автоматично дасть можливість банкам мати більший ризик-апетит на кредитування саме первинного ринку іпотеки.

Національний банк готовий доєднатись до обговорювання таких ініціатив. Хочу сказати, що з точки зору іпотеки, наша країна має бути однієї з кращих, тому що в нашій українській ментальності закладено мати своє власне житло. Ми, Національній банк, мусимо українцям в цьому допомогти. Для нас це є абсолютним пріоритетом!".