Іпотека під 5%: Кабмін планує знизити ставки за кредитами в рамках держпрограми

Все про економіку та фінанси

Уряд хоче розширити програму доступної іпотеки для всіх українців і зменшити кредитні ставки, заявив прем`єр-міністр Денис Шмигаль у Трускавці під час зустрічі партії "Слуга народу", пише Liga.net.

"Розглядається можливість продовжити іпотечну програму забезпечення житлом. Але не під 7%, а 5%. І для всіх", – уточнив Шмигаль.

Також він підкреслив, що наступні 2-3 роки влада буде "просувати реформи фактично в бойовому режимі".

За даними Міністерства фінансів, станом на 27 вересня поточного року уповноважені банки з виконання держпрограми «Доступна іпотека 7%» підписали 871 кредитний договір на суму 746,43 млн грн (у т.ч. на первинному ринку - 24,1%, а на вторинному - 75,9%). Як повідомлялося, загалом до уповноважених банків надійшло 1254 заявок на участь у програмі на суму 1092,05 млн грн.

У вересні Кабмін прийняв постанову про випуск ОВДП у 2021 році на суму 20 млрд грн для докапіталізації ПрАТ "Українська фінансова житлова компанія" (УФЖК; "Укрфінжитло").

ОВДП будуть випущені на термін до 15 років з відсотковою ставкою до 13% річних.

"Укрфінжитло" було утворене в кінці 2020 року зі статутним капіталом 10 млн грн. Ця держкомпанія буде займатися реалізацією держпрограм із забезпечення громадян житлом на умовах іпотечного кредитування та фінансового лізингу за рахунок власних і залучених коштів.

Верховна Рада та Кабмін уже прийняли рішення про приєднання Державно іпотечної установив (ДІУ) до "Укрфінжитло". Зобов`язання ДІУ, гарантовані державою, становлять 7,7 млрд грн; її збиток за 2020 рік - 4,65 млрд грн; власний капітал - мінус 2,3 млрд грн (при статутному капіталі 2,3 млрд грн). У першому півріччі Мінфін виплатив по дефолтним облігаціям ДІУ 1,75 млрд грн.

За даними Мінфіну, сьогодні на житловому обліку перебувають понад 650 тисяч сімей, з яких понад 100 тисяч - родини держслужбовців. Також на підтримку держави очікують 1,5 млн переселенців з Донбасу й Криму.

За розрахунками МВС, для продовження реалізації держпрограми забезпечення поліцейських та працівників служби цивільного захисту житлом, яку започаткувала ДІУ, необхідно біля 10 млрд грн.