Інвестори житлових проектів банку "Аркада" мітингували під НБУ та Офісом президента

Все про економіку та фінанси

Під Нацбанк прийшли протестувати люди, які оплатили житло через банк "Аркада" – і залишилися без квартир; вони планують дійти до Офісу президента, пише "Українська правда".

Мітингувальники пройшли по вулиці Інститутській. Вони тримають банер: "Зеленський, не будь байдужим до 13 000 інвесторів "Аркади".

Люди вигукують, "Громадо, вставай!". Один із учасників заявив: "Нас сьогодні більше трьох тисяч".

Мітингарі підготували лист до Національного банку і вимагають, щоб керівники Нацбанку вийшли до них. "Ми хочемо передати лист Рожковій. Сядьте за стіл переговорів!", – заявив один із учасників мітингу.

Люди влаштували грюкіт та гудки під НБУ.

Після НБУ мітингарі пішли під Офіс президента на Банкову. Зокрема, вони вигукують: "Зеленський, почуй", "Дзвоніть Зеленському, ми хочемо чути, що нас почули".

Люди нарікають, що 40 будинків не добудовані, і 12,5 тисяч інвесторів півтора роки не можуть отримати свої квартири – хоча "будівництва були повністю законні".

Інвестори вимагають від президента організувати круглий стіл для вирішення їхнього питання. "Де ваша інвестиційна няня? Зеленський, де няня?.. Зеленський, допоможи", – гукають вони. 

Мер Києва Віталій Кличко під час брифінгу повідомив, що звернувся до правоохоронних органів з вимогою негайно втрутитися у ситуацію з інвесторами забудовника "Аркада-будівництво", який не добудовує житло за яке отримав кошти.

"Сьогодні інвестори забудовника "Аркада-будівництво" пікетують банк "Аркада", Офіс президента, Кабмін, зараз прийшли під КМДА. Люди вимагають, аби забудовник виконав свої зобов`язання", - сказав очільник столиці.

За його словам, у травні відбулося вже три зустрічі за участі представників КМДА, інвесторів, забудовників та банку "Аркада", але забудовник не виконав обіцяного.

"...Забудовник не виконав взятих зобов’язань перед громадою. Не скоригував бюджет забудови ЖК "Патріотика на озерах", не представив його на обговорення містобудівної рада, а це - було основною умовою для продовження будівництва.

Також підкреслю, що цьому забудовнику для виконання зобов`язань перед іншими ЖК Евріка та Патіротика нічого не заважає.

Я звертають до правохоронців негайно втрутитися у ситуацію і дати правову оцінку діям недобросовісного забудовника", - заявляє Кличко.

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заяив, що у ситуації з недобудовами "Аркади" влада не допустить чергової будівельної афери із сотнями потерпілих. Про це він написав у Twitter після зустрічі з інвесторами забудовника "Аркада-будівництво", які вийшли на простест.

"Ми не допустимо чергової будівельної афери із сотнями потерпілих. За дорученням президента Володимира Зеленського, разом із мером Києва Віталієм Кличком та начальником поліції Києва вирішуємо проблеми інвесторів", - заявив Аваков.

P.S.

27 травня банк "Аркада" публікував таке повідомлення на своєму сайті: 

"За ініціативи групи інвесторів житлових комплексів «ПАРТІОТИКА», «ЕВРИКА» та «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ» 27.05.2020р. в приміщенні КМДА відбулася зустріч Київського міського голови Кличка В.В за участі представників АТ АКБ «АРКАДА», інвесторів та керівників департаментів міської адміністрації.

У своєму вступному слові Віталій Кличко, окресливши коло проблем навколо будівництва, висловив свою готовність щодо знаходження конструктивних рішень задля врегулювання ситуації.

В свою чергу, інвестори наголосили на своїх намірах та планах щодо рішучого відстоювання права на отримання житла та озвучили вимоги аби змусити всі сторони виконувати свої зобов’язання.

Голова Правління АТ АКБ «АРКАДА» Ковальчук Т. М. пояснила ситуацію та характеризувала фактичний стан справ. При цьому вона акцентувала увагу присутніх на тому, що банк підтверджує свою готовність завершити будівництво цих житлових комплексів. Разом з тим, як зазначила Тетяна Ковальчук, вирішення проблеми залежить від того, наскільки відповідально всі сторони, що причетні до нинішньої ситуації, поставляться до виконання своїх зобов’язань.

Одне з головних питань, що порушила Голова Правління АТ АКБ «АРКАДА» перед керівництвом міста, - це пошук можливостей щодо якнайшвидшої компенсації за вже побудовані інженерні мережі та споруди в розмірі 365 млн. гривень. Також важливим аспектом, що сприятиме ефективності будівництва, є перспектива продовження договорів оренди земельної ділянок, де відбувається будівництво ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ» .

Мер столиці Віталій Кличко з розумінням поставився до озвучених питань, й, завершивши першу частину тристоронньої зустрічі, доручив своїм заступникам продовжити обговорення конкретних механізмів їхнього розв’язання.

В продовження розмови заступник міського голови В. Непоп та головний архітектор м. Києва О. Свістунов порушили питання щодо коригування проекту ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ» та обговорення його на засіданні Архітектурної містобудівної ради. Хоча при цьому вони та особисто Київський міський голова В. Кличко в ході тристоронньої зустрічі визнали, що проект дійсно зазнав суттєвих якісних змін. Зокрема, збільшено площу зелених зон, зменшено щільність житлової забудови та збережено будівництво соціальної інфраструктури.

На сьогодні забудовник уже передав місту схему скоригованого генерального плану проекту ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ».

Тому, зважаючи на факт такого визнання, ми здивовані, що заступник міського голови В.Непоп та головний архітектор м.Києва О.Свістунов наполягають на обов’язковому розгляді проекту на засіданні Архітектурної містобудівної ради, яка є лише дорадчо-консультативним органом.

Сподіваємося, що в подальшому процесі обговорення це питання буде знято".

 

28 травня банк "Аркада" оприлюднив таке повідомлення: 

"Ректором Київського національного університету імені Тараса Шевченка Губерським Л.В. була проведена робоча нарада за участю Президента АТ АКБ «АРКАДА» Паливоди К.В. та директора ТОВ «Аркада-Будівництво» Дем’янова І.О. У рамках співпраці сторони обговорили питання щодо будівництва ж/к «ЕВРИКА». Ректор Губерський Л.В наголосив, що в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка глибоко стурбовані ситуацією, яка склалася з будівництвом житлових будинків у ж/к «ЕВРИКА». Разом з тим, він вчергове вказав на питаннях щодо виконання ТОВ «Аркада-Будівництво» своїх зобов’язань за Договором – доручення № 01-2013 від 14.01.2014р. в частині дотримання строків будівництва житла.

У свою чергу Президент АТ АКБ «АРКАДА» Паливода К.В поінформував про реальний стан справ і запевнив у безумовності виконання взятих на себе зобов’язань по завершенню будівництва об’єктів, зокрема, будинків ошуканих інвесторів №3,4,9 та строків введення в експлуатацію житлових будинків №14,18.

Сторони ухвалили рішення, що ТОВ «Аркада-Будівництво» має подати до університету розгорнуту інформацію щодо плану завершення будівельних робіт у житлових будинках у складі ж/к «ЕВРИКА», зокрема, й будинків № 3, 4, 9., задля подання її як обґрунтування необхідності внесення змін до розпорядження КМУ від 11.12.13 №1063-р.

Університет, своєю чергою, прийме до відома директивний графік завершення будівництва комплексу житлових будинків та зобов’язується здійснювати контроль за ходом виконання плану щодо завершення будівельних робіт у житлових будинках у визначені директивним графіком терміни. А також університет інформуватиме МОН України про хід будівництва житлових будинків ошуканих інвесторів, згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.12.2013 р. № 1063-р.

Разом з тим, ректор КНУ імені Тараса Шевченка Губерський Л.В висловив сподівання на розуміння та підтримку з боку органів центральної влади та місцевого самоврядування, від яких залежить продовження повномасштабного будівництва житла в ж/к «ЕВРИКА»".

 

22 травня банк "Аркада" публікував ще таку заяву:

"Шановні інвестори ж/м «ПАТРІОТИКА», ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», ж/к «ЕВРИКА»!

Засвідчуємо вам свою повагу та вважаємо за необхідне надати інформацію щодо обставин, які призвели до зупинки будівництва житлових масивів та шляхів відновлення будівництва.

Найбільш вагомим чинником, який негативно вплинув на фінансування будівництва, є обмежувальні заходи, які були застосовані Національним банком України до банку «АРКАДА» як управителя фондів фінансування будівництва.

Банк використовував прозору та ефективну модель фінансування будівництва житла, яка полягала у тому, що банк залучав депозити, за рахунок яких здійснював видачу населенню забезпечених іпотекою кредитів, кошти з яких направлялись на будівництво.

Таким чином, будівельні майданчики мали постійне джерело фінансування, інвестори – можливість побудувати доступне житло із тривалими термінами погашення іпотеки, банк – кредитний портфель з надійною та ліквідною заставою, а вкладники у депозити мали вклади з високими відсотковими ставками, які завжди вчасно обслуговувались банком за рахунок постійного потоку надходжень від погашення кредитів та відсотків за кредитами. Зазначена модель роботи банку успішно функціонувала 25 років, як під час злетів економіки України, так і під час глибоких фінансово-економічних криз. Банк завжди вчасно виконував існуючі зобов’язання і тому був взірцем стабільності серед інвесторів у нерухомість.

Національний банк України за власним рішенням призначив банку «АРКАДА» статус спеціалізованого і на початку 2019 року ввів заборону на залучення нових депозитів та зобов’язав у короткі терміни повернути вкладникам залучені банком депозити.

Таке рішення регулятора призвело до значного скорочення фінансування будівництва, оскільки більше банк не мав можливостей кредитувати інвесторів у нерухомість, а кошти, які надходили від погашення кредитів, направлялись і направляються на виконання зобов’язань перед вкладниками банку.

Іншим рішенням Національний банк України заборонив банку здійснювати продаж інвесторам нерухомості у нових будинках. Вказане рішення було катастрофічним для будівництва, яке здійснюється масштабами кварталів та мікрорайонів.

Усім є зрозумілим той факт, що за рахунок продажів перших будинків у житловому масиві фінансується розробка проєктної документації, будівництво інженерної та транспортної інфраструктури, покриваються витрати на організацію будівництва тощо. Далі за рахунок продажів іншої групи будинків розпочинається будівництво безпосередньо житлових будинків і лише за рахунок продажів останньої групи будинків завершується будівництво усіх об’єктів (включаючи фінальний благоустрій, влаштування доріг, мереж тощо).

Тобто логіка, яку використовує Національний банк щодо «заборони продажів нових будинків до завершення будівництва розпочатих будинків», є помилковою і не може застосовуватись до будівництва, яке здійснюється мікрорайонами, оскільки за рахунок продажів квартир в окремому будинку не фінансується будівництво саме цього будинку – кошти від продажів кожної квартири в кожному без виключення будинку є загальними надходженнями ФФБ і направляються на першочергові потреби фінансування будівництва житлового масиву в цілому, а не окремого конкретного будинку. В цьому полягає сутність функціонування фонду фінансування будівництва, за рахунок коштів якого здійснюється будівництво цілих кварталів та мікрорайонів!

Тому заборона НБУ щодо продажів нових будинків в ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», який має з ж/м «ПАТРІОТИКА» спільні мережі електро- і теплопостачання і, відповідно, спільний фонд фінансування будівництва, припинила можливості банку надалі здійснювати фінансування будівництва вказаних житлових масивів. Аналогічна ситуація має місце і в ж/к «ЕВРИКА», де рішення регулятора щодо заборони продажів будинків в останній черзі будівництва фактично зупинило фінансування добудови будинків попередніх черг.

Іншим фактором, який збігся у часі із зазначеними вище, є дії окремих чиновників КМДА та депутатів Київради, які свідомо вчиняли перешкоди для будівництва ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ» та ж/к «ЕВРИКА». Частина зазначених дій висвітлена на сайті банку, іншу частину активні інвестори, які відвідували численні судові засідання, мали можливість спостерігати наочно (наприклад, представники КМДА наполегливо заперечували і надалі заперечують проти можливості будівництва житла на земельних ділянках, які Київрада виділила під будівництво житла, а департаменти КМДА видали необхідні для цього містобудівні умови та погодження).

Яскравим прикладом створення забудовнику перепон у будівництві є видача надмірних технічних умов, як наприклад, щодо будівництва шести смуг дороги по вул. Колекторна (ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ») або розширення на прилеглому до будівельного майданчика проміжку вул. Ломоносова з двох до чотирьох смуг руху з наступним звуженням поза межами майданчика знову до двох смуг. Жодному іншому забудовнику у м. Києві чиновники Київавтодору не видають подібних технічних умов.

Окремо необхідно загострити увагу на ситуації щодо компенсації забудовнику витрат, понесених ним на будівництво замовлених містом (шляхом видачі відповідних технічних умов) котельні «Позняки», магістральних мереж поза межами будівельного майданчика, а також компенсації протизаконно зруйнованої міськими службами естакади через центральний каналізаційний колектор, яка була побудована за кошти ФФБ.

Загальна сума компенсації, яка має бути сплачена вже сьогодні забудовнику за рахунок коштів місцевого бюджету, становить 560 млн. грн., не враховуючи компенсації розміру судових витрат.

Ускладнює ситуацію також ухилення структурних підрозділів КМДА від прийняття у комунальну власність побудованих забудовником інженерних мереж – це призводить до необхідності несення забудовником додаткових витрат на їх утримання, обслуговування, а в окремих випадках навіть зумовлює необхідність оплати безпосередньо енергоресурсів (електро- та теплової енергії).

Банк «АРКАДА» як управитель ФФБ «ПАТРІОТИКА», «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», «ЕВРИКА» бачить можливості для відновлення та завершення будівництва проінвестованих об’єктів, для цього необхідно досягнути наступного:

- Національний банк має розблокувати можливість продажів квартир у запроєктованих житлових будинках у тих масивах, де забудовник вже поніс витрати на будівництво інженерно-транспортної інфраструктури;

- Національний банк має повернути банку «АРКАДА» можливість фондувати іпотечні кредити за рахунок залучення депозитів фізичних осіб;

- місто найближчим часом має розрахуватись за існуючими зобов’язаннями, частину яких підтверджено рішенням суду, що набуло законної сили, та повернути забудовнику кошти у сумі 560 млн. грн.;

- Київрада має продовжити строк дії договорів оренди землі ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», в утримання та розробку якої забудовник вже вклав сотні мільйонів гривень і щодо забудови якої має чинний дозвіл на виконання будівельних робіт;

- Департаменти КМДА мають припинити політику подвійних стандартів по відношенню до забудовників ж/м «ПАТРІОТИКА», ж/м «ПАТРІОТИКА НА ОЗЕРАХ», ж/к «ЕВРИКА» та надати можливість здійснювати будівництво без штучних перешкод, а також забезпечувати своєчасне прийняття до комунальної власності технічно придатних до експлуатації інженерних мереж.

Слід відзначити, що до банку як управителя надходять непоодинокі звернення довірителів, у яких порушується питання щодо цільового характеру використання коштів ФФБ та напрямків їх витрачання.

У зв’язку з цим надаємо узагальнені дані з цього питання".