"Інтеррос" Потаніна купив у Тінькова 35% акцій TCS Group, в яку входить "Тінькофф банк"

Все про економіку та фінанси

Компанія "Інтеррос" Володимира Потаніна оголосила про купівлю 35% у TCS Group у сім`ї Олега Тінькова. Угода отримала схвалення ЦБ РФ, йдеться у прес-релізі "Інтерросу", пише російський "Інтерфакс".

Пізніше в TCS повідомили, що угоду з купівлі "Інтерросом" 35,08% TCS Group закрито, компанія стала основним власником групи. "Сімейні трасти, пов`язані із засновником (Тінькофф банку), у ході низки угод продали всю свою частку в групі", - зазначили там.

"Інтеррос" як довгостроковий фінансовий інвестор зацікавлений у тому, щоб група "Тінькофф" і надалі займала лідируючі позиції на банківському ринку РФ", - заявив Володимир Потанін.

"Зараз настав час піти на пенсію і займатися здоров`ям та сім`єю", - заявив засновник групи "Тінькофф" Олег Тіньков, цитата якого наведена у прес-релізі.

Покупка "Інтерросом" Росбанку

Це вже друга M&A-угода компанії Володимира Потаніна на російському фінансовому ринку у квітні. На початку місяця "Інтеррос" придбав частку французької банківської групи Societe Generale у Росбанку та його страховому бізнесі. Деталі угоди не уточнювалися.

Угода з купівлі "Інтерросом" Росбанку була викликана рішенням Societe Generale про вихід з російського ринку на тлі війни Росії проти України.

Банківська сфера не далека від "Інтерросу", саме в цій галузі були реалізовані перші проекти Потаніна на початку 90-х років. У 1992 році створений ним "Інтеррос" заснував банк "Міжнародна фінансова компанія" (у майбутньому - банк МФК, який очолили Потанін та Михайло Прохоров) для супроводу зовнішньо- та внутрішньоекономічних угод. Наступного року було засновано "Онексім-банк", який був найбільшим універсальним комерційним банком у 90-ті роки. Пізніше "МФК" та "Онексім-банк" отримали в управління пакет акцій "Норільського нікелю", а потім після кризи 1998 були інтегровані в структуру Росбанку. "Інтеррос" залишався контролюючим акціонером Росбанку до 2008 року, потім контрольний пакет акцій банку перейшов до Societe Generale. Пізніше до складу Росбанку увійшли банки "Дельта-кредит" та "Русфінанс", на основі яких Росбанк почав розвивати своє іпотечне та автокредитування.

Тінькофф банк

Олег Тіньков, продавши у 2005 році майже за 170 млн євро свій "іменний" пивоварний бізнес глобальному гіганту Sun Interbrew, вирішив побудувати банк-монолайнер, що спеціалізується на кредитних картках. Так, у грудні 2006 року на базі купленого Тіньковим невеликого "Хіммашбанку" з`явився банк "Тінькофф кредитні системи" (ТКС, пізніше це ім`я отримала холдингова структура групи). Спочатку Тіньков відводив 4-5 років на побудову успішного банківського бізнесу та його монетизацію (повний вихід), але у результаті цей процес перевищив 15 років. Холдингова компанія в 2013 році провела IPO і стала одним з фаворитів для інвесторів на російському фінринку, хоча не раз переживала і глибокі падіння капіталізації - зокрема, на тлі повідомлень про претензії американських податківців до Тінькова та про його тяжку хворобу.

Періодично на ринку з`являлися чутки про швидкий продаж Тіньковим банківського бізнесу. У 2020 році справа майже дійшла до операції: було оголошено, що "Яндекс" придбає TCS за $5,48 млрд грошима та своїми акціями. Проте 16 жовтня 2020 року сторони заявили про припинення цих переговорів та скасування угоди.

"Яндекс" як потенційний покупець TCS фігурував і недавно. Крім нього, часткою трасту сім`ї Тінькова в TCS, за даними газети "Комерсант", цікавилися Альфа-банк, Промзв`язокбанк та АФК "Система". Також одним із основних претендентів телеграм-канали називали колишнього співвласника СУЕКу Андрія Мельниченка (він свого часу володів МДМ-банком). Чутки щодо продажу частки Тінькова посилилися на тлі його заяв із різкою критикою на адресу дій Росії в Україні.

Тіньков у березні 2022 року був включений до списку санкцій Великобританії. TCS тоді заявила, що це не вплине на неї і на підконтрольні їй структури. Однак пізніше стало відомо, що керівники TCS Group Олівер Х`юз та Павло Федоров переїхали на постійне місце проживання до Об`єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), покинули раду директорів, а потім і правління групи. TCS також вирішила виділити російський сегмент бізнесу, передати акціонерні права щодо керуючої компанії, контрольованої російською командою менеджерів Тінькофф банку на чолі з його головою правління Станіславом Близнюком.

Тінькофф банк за підсумками 2021 займає 13-е місце за розміром активів у ренкінгу "Інтерфакс-100".

В екосистему "Тінькофф", крім банку та страхової компанії, входять такі проекти, як "Тінькофф бізнес", "Тінькофф інвестиції", "Тінькофф мобайл" (віртуальний мобільний оператор), "Тінькофф подорожі" (майданчик для покупки залізничних та авіаквитків) , бронювання готелів та оренди автомобілів), а також lifestyle-сервіси.