Інсайдерські кредити в Приватбанку: звідки взялася 97-відсоткова оцінка НБУ

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Валерія Гонтарева заявляла, що 97% кредитів у корпоративному портфелі Приватбанку були інсайдерськими, тобто виданими для пов`язаних осіб. Уже екс-глава правління Приватбанку Олександр Дубілет цю інформацію спростовував.

З одного боку, зокрема, галузева структура кредитного портфелю Приватбанку, яка "випадково" збігається з галузевими інтересами групи "Приват", сигналізує про те, що попри запевнення банку та його аудиторів, реальна частка інсайдерських кредитів у Приватбанку могла бути набагато вищою, ніж декларовані 17,7% (див. нижче таблицю). З іншого боку, оцінка 97%, здавалося б, перевищує навіть найсміливіші припущення, які неформально циркулювали на ринку.

Керуючий партнер інвестиційної компанії FinPoint Сергій Будкін в ефірі 3S.TV прокоментував ситуацію таким чином:

«Згідно з законодавством України, повноваження в НБУ настільки широкі, що в багатьох випадках НБУ має право давати визначення і формувати деякі критерії визнання особи пов’язаною особою.

Вся ж історія групи «Приват» крутилася довкола того, що вони заявляли, що в них немає формально єдиної групи, єдиної структури.

Якщо я правильно розумію, як було організовано те, що на побутовому рівні називалося групою «Приват», то це нагадувало щось на кшталт системи ісламського фінансування, при якій ви даєте гроші не в кредит, щоб отримувати відсотки, а даєте гроші комусь і після цього бере участь в отриманні прибутку.

Тобто фактично хтось приходив до банку з ідеєю, казав, що в нього, наприклад, є зв’язки та можливість відкрити зерновий термінал, й потрібні гроші. Йому давалися 100 млн дол, йому надавався фінансовий контролер і після цього прибуток частково йшла на обслуговування кредиту, а більша частина йшла двом бенефіціарним акціонерам – людині, яка прийшла з ідеєю, та людині, яка це профінансувала».

За словами С. Будкіна, з огляду на це, заява НБУ про те, що 97% корпоративних кредитів Приватбанку були видані інсайдерам, може означати, що акціонери Приватбанку були непрямими вигодонабувачами й у Нацбанку існують якісь ознаки цього.

«Я підозрюю, що в значній частині ситуацій немає навіть формальних приводів пов’язаності, крім, наприклад, видачі кредитів під неринкові умови. Наприклад, я чомусь кредитую компанію XYZ під 5% річних, тоді як весь ринок кредитує під 15%», - додав С. Будкін.