Група Philip Morris виграла апеляцію: суд скасував штрафи АМКУ на 1,2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

24.03.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив апеляційну скаргу ПрАТ "Філіп Морріс Україна" і ТОВ "Філіп Морріс Сейлз енд Дистриб’юшн", скасував рішення Госпсуду м. Києва від 05.08.2020 (у справі №910/17723/19) та прийняв нове рішення, яким задовольнив позов скаржників і скасував накладені на них Антимонопольним комітетом штрафи в 2019 році на загальну суму 1,2 млрд грн.

Торік група “Філіп Морріс” (Philip Morris) - після відмови суду першої інстанції задовольнити цей позов - заявляла про намір оплатити штрафи, щоб уникнути нарахування щоденної пені, яка, згідно з законодавством, становить 1,5% від суми штрафу.

Нагадаємо, у жовтні 2019 року Антимонопольний оштрафував на 6,5 млрд грн чотирьох найбільших виробників тютюнових виробів (“Філіп Морріс”, “Джей Ті”, “Імперіал Тобакко”, “Бритіш Американ Тобакко”) і дистриб’ютора "Тедіс Україна". Тоді АМКУ вирішив, що монополія "Тедіс Україна" на ринку дистрибуції протиправно виникла в результаті узгоджених дій цієї компанії і тютюнових компаній-виробників. АМКУ також рекомендував компаніям-виробникам вжити заходів щодо обмеження монополізму та розвитку конкуренції на ринку дистрибуції сигарет.

У грудні 2020 року група “Філіп Морріс” повідомила про подачу позову в Міжнародний центр з врегулювання інвестиційних спорів (Вашингтон, США) про двосторонній інвестиційний арбітраж проти уряду України у зв`язку зі штрафом АМКУ на 1,2 млрд грн, що, на думку заявника, порушило двосторонні угоди про взаємний захист інвестицій із США та Швейцарією.

02.02.2021 Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу ТОВ «Тедіс Україна» і скасував штраф АМКУ на 3,4 млрд грн, який був накладений у жовтні 2019 року. 

Додамо, що 13.08.2020 Госпсуд м. Києва відмовився скасувати штраф на 923 млн грн, який АМКУ наклав на групу “Джей Ті” ("JTI Україна").

02.02.2021 Північний апеляційний госпсуду відмовився задовольнити позов “Імперіал Тобакко” (Imperial Tobacco) щодо штрафу АМКУ на 460 млн грн.

26.01.2021 Північний апеляційний госпсуд відмовився задовольнити скаргу ТОВ "Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна" на штраф АМКУ в розмірі 80 млн грн.

23.02.2021 Північний апеляційний госпсуд задовольнив скаргу ПрАТ "А/Т Тютюнова компанія "В.А.Т.-Прилуки" (належить British American Tobacco) щодо штрафу АМКУ на 450 млн грн.

У березні-2021 АМКУ наклав на "Тедіс Україна" новий штраф у розмірі 274 млн грн.

Нижче - цитата з постанови Північного апеляційного госпсуду від 24.03.2021 в справі №910/17723/19 за позовом Philip Morris до АМКУ:

“Місцевий суд, розглядаючи справу №910/17723/19, дійшов необґрунтованих висновків про те, що зміна структури ринку, включаючи зростання ринкової частки ТОВ «Тедіс Україна» і стверджуване АМК набуття ТОВ «Тедіс Україна» монопольного становища на ринку дистрибуції сигарет, не може бути пояснено інакше, ніж узгодженістю дій виробників. Як вбачається з матеріалів справи, АМК не дослідив обставин, які свідчать про наявність інших об`єктивних причин зміни структури ринку. Зокрема, такі зміни були зумовлені численними поглинаннями ТОВ «Тедіс Україна» інших дистриб`юторів, в тому числі з дозволів самого АМК, чому місцевий суд оцінки не надав.

За відсутності встановлення безпосереднього вчинення позивачами названого порушення та за відсутності звинувачення позивачів з боку АМК у співучасті з дистриб`юторами у складі групи, застосування до позивачів приписів статті 1 пункту 5 частини другої статті 6, пункту 1 статті 50 та частини 4 статті 52 Закону України «Про захист економічної конкуренції» є необґрунтованим. Висновок місцевого господарського суду щодо правомірності притягнення позивачів до відповідальності за визначене АМК порушення є помилковим.

Місцевий суд, знову ж таки посилаючись на Рішення № 551-р, безпідставно вказав, що позивачі та інші виробники створювали штучні бар`єри іншим дистриб`юторам у доступі на ринок. Такі висновки місцевого суду свідчать про неповне з`ясування всіх обставин справи, оскільки у матеріалах справи відсутні належні докази того, що позивачі створювали такі бар`єри.

<...> Розглядаючи справу №910/17891/19, Верховний Суд зокрема відзначив, що, приймаючи Рішення № 697-р, Комітет не дослідив з належною повнотою часові та географічні межі ринку і склад учасників (ринок первинного продажу досліджувався за період з 2010 до 2016 року; Рішенням № 551-р охоплювалися 2013-2015 роки; у 2014 році змінилися межі території господарювання та суб`єктний склад учасників ринку; не досліджені участь на ринку і частки Феодосійської тютюнової фабрики та інших виробників і імпортерів).

Також Верховний Суд констатував, що АМК не з`ясовано причини виходу в 2010-2011 роках з ринку інших дистриб`юторів, тоді як за висновком Комітету ТОВ «Тедіс Україна» не здійснювало відповідної діяльності в Україні, а з листопада 2011 року до листопада 2011 року отримувало від АМК дозволи на концентрацію.

З цього приводу колегія суддів відзначає, що в судовому засіданні 24.03.2021 представник Комітету підтвердив, що під час розгляду справи, за результатами якої ухвалено спірне Рішення № 697-р, АМК не встановлював дійсних реальних причин виходу інших дистриб`юторів з ринку, в т. ч. в контексті надання Комітетом ТОВ «Тедіс Україна» згаданих вище дозволів на концентрацію та дозволів на пов`язані з концентрацією узгоджені дії. Зазначене підтверджується і матеріалами судової справи”.