Група ICU викупила борги "Донецьксталі" на $250 млн перед Сбербанком і ВТБ

Все про економіку та фінанси

Госпсуд Донецької області розглядає справу №905/2502/17 за позовом Акціонерного товариства «Закритий недиверсифікований венчурний корпоративний інвестиційний фонд «Глорі» (АТ "ЗНВКІФ "Глорі") в особі ТОВ «Компанія з управління активами «Інвестиційний капітал Україна» до ПрАТ «Донецьксталь-металургійний завод» (ПрАТ «ДМЗ») про стягнення заборгованості в розмірі 1,8 млрд грн, 29 млн євро, 12,2 тис дол.

У грудні 2017 року Донецький апеляційний госпсуд відмовився зняти арешт з коштів ПрАТ «ДМЗ» (у межах суми позову), який в листопаді був накладений ухвалою суду першої інстанції за клопотанням АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ «КУА «Інвестиційний капітал Україна».

Згідно з судовими матеріалами, 14.06.2011 між ВТБ Банком і ЗАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" було укладено договір про відкриття непокритих акредитивів №LI11012 з максимально дозволеним лімітом фінансування в сумі 86 млн євро.

04.08.2017 між ВТБ Банком і АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" було укладено договір відступлення права вимоги за кредитними договорами та договорами застави, за яким ВТБ Банк відступив право грошової вимоги за договором про відкриття непокритого акредитиву №ІЛ11012 від 14.06.2011 на користь АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна".

Як зазначалося, ПрАТ «ДМЗ» своє боргове зобов’язання перед АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" не виконало, внаслідок чого утворилася заборгованість 1,8 млрд грн, 29 млн євро, 12,2 тис дол.

Подаючи заяву про забезпечення позову шляхом накладання арешту на кошти відповідача, АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" посилалося на такі обставини.

Як зазначалося, ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" є позичальником за договором синдикованої позики від 28.06.2013 на 500 млн дол, де кредиторами виступають ING Bank NV, VTB Bank (France SA), ПАТ «Укрсоцбанк», Raiffeisen Bank Int AG, ПАТ "Райффайзен Банк Аваль", VTB Bank (Deurschland) AG, East- West United Bank SA, Unicredit Bank Austria AG. Як констатувало АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна", в зв’язку з умисною несплатою боргів, кредитори за договором синдикованої позики від 28.06.2013 в березні 2017 року звернулися до Лондонського міжнародного арбітражного суду з позовом до ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод", ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" та інших поручителів про стягнення 678,5 млн дол.

Позивач вказував на факт навмисного, на його думку, зменшення вартості активів ПрАТ "ДМЗ" шляхом відчуження ПрАТ "Донецьксталь металургійний завод" 57,2% акцій ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" на користь ТОВ "Індастріал Коал Холдинг". Також клопотання обґрунтовувалося відчуженням ПрАТ "ДМЗ" на користь ТОВ "Збагачувальна фабрика "Свято-Варваринська" 52 об’єктів нерухомого майна, що переважно знаходиться в с. Сергіївка Покровського району Донецької області та мало відношення до майнового комплексу Філії "Збагачувальна фабрика "Свято-Варваринська" ПрАТ "Донецьксталь" металургійний завод", що, на думку позивача, свідчить про приховування активів від кредиторів з метою недопущення звернення стягнення на майно.

Крім вказаного позову на 1,8 млрд грн та 29 млн євро, ще є три позови АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" до ПрАТ «ДМЗ» про стягнення заборгованості за іншими договорами, і в кожній з відповідних судових справ як третя особа фігурує ВТБ Банк:

- справа №905/2505/17 – про стягнення 8,1 млн євро (у судових матеріалах згадується договір про відкриття непокритих акредитивів №LI11008 від 27.04.2011 і повідомлення від 04.09.2017 про відступлення права вимоги);

- справа №905/2523/17 – про стягнення 1,5 млн євро (фігурує договір про відкриття непокритого акредитиву № LI11007 від 27.04.2011);

- справа №905/2503/17 – про стягнення 34,6 млн грн та 5,5 млн руб (за кредитним договором №4 від 18.02.2011).

Із даних держреєстру судових рішень випливає, що до групи ICU «перекочували» також права вимоги за значними сумами заборгованості ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" (та пов’язаних з ним структур) перед Сбербанком.

Так, у провадженні Госпсуду Донецької області перебуває справа №905/2524/17 за позовом АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" про солідарне стягнення 125,1 млн дол з ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" (позичальник на підставі договору про відкриття кредитної лінії №37-Н/12/66/ЮО від 07.12.2012), ПАТ "Ясинівський коксохімічний завод" (поручитель), ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" (поручитель).

У матеріалах цієї справи згадуються два договори відступлення прав вимоги:

- №15/1-8 від 06.09.2017, укладений між ПАТ "Сбербанк" і ТОВ "Фінансова компанія "Приоритет";
- №б/н від 11.09.2017 (сторони цього договору не уточнюються, але, слід розуміти, однією з них може бути АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна", з огляду на поданий позов).

Крім цієї справи, є ще одна – №905/2449/17 – за позовом АТ "ЗНВКІФ "Глорі" в особі ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" до ПрАТ "ДМЗ", ПАТ "Ясинівський коксохімічний завод" та ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" про стягнення 122,7 млн грн за кредитним договором №16-Н/13/66КА-КБ від 23.07.2013. У цьому випадку теж фігурували вже згадані два договори про відступлення прав вимоги.

За даними держреєстру, директором АТ "ЗНВКІФ "Глорі" є Руслан Кільмухаметов (з 12.09.2017). На сайті групи ICU він позиціонується як директор по ринках боргового капіталу. Також в групі уточнюють, що АТ "ЗНВКІФ "Глорі" є одним з фондів, яким управляє ICU.

У держреєстрі кінцевими бенефіціарами ТОВ "КУА "Інвестиційний капітал Україна" вказані Костянтин Стеценко і Макар Пасенюк (фінансовий радник Президента Петра Порошенка).

Одним з співвласників групи ICU до призначення главою була Валерія Гонтарева. При цьому прес-служба Нацбанку підтверджувала інформацію, що бізнес-партнером В. Гонтаревої по групі ICU був перший заступник глави російського ВТБ Юрій Соловйов.

У держреєстрі кінцевим бенефіціаром ПрАТ "Донецьксталь" - металургійний завод", ПАТ "Ясинівський коксохімічний завод" та ПАТ "Шахтоуправління "Покровське" вказаний кіпріот Дінос Паспалідес. Разом з тим, ці структури пов’язують з Віктором Нусенкісом.

У 2010 році група ICU публічно заявляла, що під її управлінням відбувається реструктуризація боргового портфелю ЗАТ "Донецьксталь" - металургійний завод" на 850 млн дол. У 2011 році «ДМЗ» заявив про завершення реструктуризації боргу на 820 млн дол. Як зауважувалося, координаційний комітет з реструктуризації боргу включав в себе SMBC, ING Bank Amsterdam/Україна, Unicredit Bank AG Munich/Україна, BNP Paribas, Raiffesen Bank International AG і "Сітібанк" (Україна). У 2015 році Макар Пасенюк розповідав, що ICU займається реструктуризацією боргів «Донецьксталі» по другому колу.

За даними держреєстру, кінцевим бенефіціаром ТОВ «Фінансова компанія «Приоритет» (40911480) є Кий Сергій Вікторович. При цьому засновниками фінкомпанії також значаться ТОВ "Приоритет Інвест" (40902371) і ТОВ "Полюс Трейдинг" (41535243), у засновниках якого в свою чергу фігурує ТОВ "Прайм Холдинг" (13538066). ТОВ "Прайм Холдинг" (13538066) є правонаступником ПрАТ «АРС» (13538066), яке було припинене в 2015 році.

Нагадаємо, що Кий Сергій Вікторович був нардепом кількох попередніх скликань, входив у фракцію Партії регіонів. У 2001-2006 роках був помічником президента ФК «Шахтар» Ріната Ахметова. Компанія «АРС» входила в число засновників компанії «Лемтранс» Р. Ахметова.

Група ICU та Р. Ахметов на сьогодні вважаються близькими до Президента Петра Порошенка.

P.S. 

Редакція Finbalance у відповідь на запит отримала коментар прес-служби групи ICU з приводу придбання нею в українських "дочок" Сбербанку та ВТБ боргів «Донецьксталі» на 250 млн дол. Нижче – пряма мова ICU:

«ICU продовжує активну роботу з моніторингу ринку проблемних боргів і купівлі якісних активів цього класу. Ми розглядаємо можливість придбання проблемних активів як у комерційних банків, так і у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Комерційні умови угод з придбання боргів групи «Донецьксталь» не розголошуються в зв`язку з підписаними з продавцями договорами про конфіденційність».

Зауважимо, що в своєму запиті Finbalance серед іншого цікавився, яким був дисконт при купівлі групою ICU прав кредитної вимоги Сбербанку та ВТБ Банку до групи «Донецьксталь» на 250 млн дол, а також за які кошти здійснювалося придбання активів – власні чи залучені (клієнтські, кредитні тощо).

Про придбання групою ICU боргів енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова та «супровідне» запровадження формули «Роттердаму+» читайте тут.

Про торішній інтерес ICU до мільярдних кредитних пулів Фонду гарантування - тут.