Гранц: готовий віддати Ощадбанку заставу "Креатива", потім спробую викупити

Все про економіку та фінанси

Один з нових співвласників групи «Креатив» Артур Гранц в інтерв’ю "Економічній правді" заявив, що наразі з Ощадбанком ведеться діалог «про довільну передачу банку низки застав в рахунок погашення заборгованості». «Потім будемо намагатися викупити майно на відкритому конкурсі, який має виграти той, хто дасть Ощадбанку більше грошей», - зауважив бізнесмен.

На зауваження журналіста, що в такому разі А. Гранцу та його партнерам фактично доведеться двічі заплатити за один і той самий активів (перший раз – Березкіним, у яких було придбано «Креатив»), підприємець зауважив, що «ми заплатили з урахуванням боргів, а тепер будемо дивитися, яка реальна ціна».

Нагадаємо, що борг групи «Креатив» перед Ощадбанком перевищує 300 млн дол. У пресі озвучувалися припущення, що команда А. Яценюка може сприяти новим власникам «Креатива» в реструктуризації боргів перед Ощадом. Підставою для таких припущень називалося те, що Ощадбанк очолює соратник прем’єра А. Пишний, а знову ж таки близький до глави Кабміну нардеп А. Іванчук є товаришем А. Гранца; більше того, за чутками, А. Іванчук нібито може бути одним з нових кінцевих власників «Креатива» (цю інформацію він спростовував).

У цьому контексті А. Гранц зауважив, що «якщо ви думаєте, що сьогодні чиновникм можуть реально впливати на держбанки на шкоду інтересам держбанків – це велике перебільшення». Крім того, він підкреслив, що серед нових співвласників «Креативу» українців немає. «Це мої друзі, які теж живують за кордоном», - уточнив підприємець.

Говорячи ж про продаж Укргазбанком прав вимоги до «Креатива» для групи «Кернел», А. Гранц зауважив, що він відмовився від участі у відповідному конкурсі, оскільки не було можливості відразу викласти значну суму, в т.ч. з огляду на те, що актив, за який потрібно було заплатити 95 млн дол., на його думку, ці гроші сьогодні не коштує – «принаймні, ми так думаємо».

«Чому я не блокував угоду з придбання «Кернелом» цього активу? Я порядний бізнесмен. Чому я маю заважати, якщо хтось хоче закрити борг перед держбанком?», - зауважив А. Гранц.

При цьому він прямо не відповів на зауваження журналіста, що продаж Укргазбанком права вимоги по кредиту до «Креативу», забезпеченням по якому є олійноекстраційний завод, знизив цінність інших активів, які знаходяться в заставі в т.ч. Ощадбанку (вже не кажучи про залежність відповідного заводу від інфраструктури, яка в заставі Ощаду, через що викуп прав вимоги в Укргазбанку може видаватися досить дивним з точки зору інтересів «Кернела», якщо тільки він, звичайно, не має впевненості в тому, що отримає контроль над рештою активів, - ред.).

Коментуючи загалом процес реструктуризації боргів «Креатива» перед кредиторами (які перевищують 600 млн дол), А. Гранц зазначив, що була зроблена незалежна оцінка всього портфеля боргів і застав. «У наявності істотний дисбаланс між боргами і заставами, борговим навантаженням і потенційною прибутковістю. Ми очікуємо, що банки все-таки підуть на поступки, хоча всі вони вже почали судитися з "Креативом"», - констатував бізнесмен, уточнивши, що «поточна ринкова вартість застав набагато нижче розміру боргів». «Аудитори зараз виводять ці суми. До їх фінальних звітів не хотів би публічно озвучувати цифри», - зауважив А. Гранц.

«Звичайно, є великий ризик, що я втрачу гроші», - підсумував бізнесмен, говорячи про придбання «Креатива».

Нагадаємо, на днях глава правління Ощадбанку Андрій Пишний підтвердив інформацію, що борг групи «Креатив» перед Ощадбанком перевищує 300 млн дол.  «У банку триває ціла серія судів, і ми будемо обстоювати свої права всіма законними методами», - зауважив банкір.

За словами А. Пишного, позичальники з групи «Креатив» на сьогодні не обслуговують взяті кредити. «Саме тому ми зайшли в суди й до самого позичальника, і до фізичних осіб, які були поручителями, — Максима Березкіна і Юрія Давидова».

Говорячи ж про продаж Укргазбанка права кредитної вимоги до групи «Креатив» для групи «Кернел» (а забезпеченням по відповідній позиції виступає олійний завод), глава правління Ощадбанку констатував, що «"Укргаз" вирішив виставити на відкритий конкурс право вимоги та розпорядився ним так, як вважав за доцільне».

«Уся заставна маса за зобов`язаннями перед Ощадбанком збережена, і в цей момент тривають юридична процедура та оцінка. Застава складна, різноманітна. Завод, маслоекстракційні заводи меншої потужності, пелетне виробництво, завод із виробництва спредів, техніка. Розуміючи все це, ми очікували від нових власників конструктиву та адекватних пропозицій з реструктуризації. Поки що йдемо за чітко виписаною договорами юридичною процедурою. Немає плану реструктуризації — є претензійно-позовна робота.

Припускаю, що буде частина заборгованості, яка не покрита забезпеченням. Але головна проблема полягає в іншому: оцінки застави в 2012-му і 2016 р. дуже різняться. Ті процеси, які відбулися, негативно вплинули на всі показники. Але, як уже казав, ми змушені працювати з тим кредитним портфелем, який є. Ми дуже чекаємо закону про фінансову реструктуризацію. Рішення про те, як почистити баланси від такого роду активів, теж має бути прийняте на державному рівні. Наскільки я знаю, у меморандумі з МВФ був записаний аналіз так званої стамбульської моделі по роботі з проблемними кредитами», - зауважив А. Пишний.

Як писав Finbalance, Ощадбанк подав позови до групи «Креатив», принаймні, на 200 млн дол.

Згідно з неофіційними даними, борги «Креатива» перед Укрексімбанком сягають близько 100 млн дол. Ще приблизно стільки ж – перед Укргазбанком.

Наразі держбанки не можуть похвалитися значними успіхами в судовій війні з «Креативом». Навіть навпаки.

Ще нагадаємо версію, озвучену в пресі ще торік у жовтні. Відповідно до неї, нові контролери групи «Креатив» Р. Токтомушев й А. Гранц  можуть спробувати закрити боргове питання з Ощадбанком за рахунок раніше придбаних зі значним дисконтом євробондів цього ж таки Ощадбанку.

Офіційних підтверджень цієї інформації не було (у т.ч. того, чи є в портфелі власників "Креатива" відповідні папери). Ця складова в ході інтерв`ю з А. Гранцом не піднімалася.