ГПУ вже не має претензій до НБУ через виведення $535 млн з "Дельта Банку"?

Все про економіку та фінанси

З ухвали Печерського райсуду м. Києва від 03 листопада випливає, що в провадженні Генпрокуратури перебуває кримінальне провадження №12014100000000703 від 28.04.2014 щодо «привласнення грошових коштів, легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом, ухилення від сплати податків, а також зловживання службовим становищем службовими особами ПАТ «Дельта Банк» в період з 2010 по 2015» (цитата) за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених таким статтями Кримінального кодексу:

- ч. 5 ст. 191 («Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем»);
- ч. 3 ст. 209 («Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом»);
- ч.3 ст. 212 («Ухилення від сплати податків, зборів (обов`язкових платежів)»);
- ч. 2 ст. 364 («Зловживання владою або службовим становищем»).

Про вказане кримінальне провадження Finbalance уже писав. За даними досудового слідства, службові особи ПАТ «Дельта-Банк» упродовж 2014 року одержали від Національного банку України рефінансування в обсягах близько 10 млрд. грн. «За 4,1 млрд. грн. з числа вказаних коштів банк придбав 535,3 млн. доларів США та перерахували їх за кордон в інтересах 12 пов`язаних між собою українських суб`єктів господарювання товариств, окремі службові особи яких є водночас співробітниками ПАТ «Дельта Банк»», - йдеться в судовій ухвалі від 03.11.2016

Що цікаво.

В ухвалі Печерського райсуду м. Києва від 22 січня поточного року щодо цього ж кримінального провадження зазначалося, що досудове розслідування велося (цитата) «за фактами незаконного заволодіння і розтрати службовими особами АТ «Дельта банк» у співучасті з службовими особами Національного банку України, Державної іпотечної установи та іншими особами, протягом 2014-2015 років державних коштів в особливо великих розмірах, ухилення від сплати податків та легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, вчинені в особливо великому розмірі, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 212, ч. 3 ст. 209 КК України».

Слід розуміти, Генпрокуратура вже не має запитань до службових осіб НБУ, які, очевидно, випадково «не помітили», як сотні мільйонів доларів «витекли» за кордон з "Дельта Банку"?..

Довідково

Як писав Finbalance, в 2014 році за період керівництва Нацбанком Ігоря Соркіна (до 24 лютого) «Дельта Банк» отримав від НБУ під заставу держоблігацій по операціям РЕПО 1,42 млрд грн рефінансування.

У період керівництва в НБУ Степана Кубіва (з 24 лютого до 20 червня 2014 року) – 4,15 млрд грн кредитів для збереження ліквідності під заставу майнових прав по кредитним договорам. Крім того, «Дельта Банк» під заставу держоблігацій по операціям РЕПО одержав ще 786 млн грн, а на тендерах під заставу держоблігацій, облігацій ДІУ та облігацій підприємств з гарантією Кабміну – 2,6 млрд грн.

У період керівництва в НБУ Валерії Гонтаревої (з 20 червня 2014 року) «Дельта Банк» отримав від Нацбанку стабкредит на 960 млн грн (такі позики видаються як мінімум на два роки), а також 1 млрд грн – під заставу держоблігацій на тендерах.

За даними НБУ, в 2015 році "Дельта Банк" рефінансування на строк більше 30 днів не отримував.

Нагадаємо, що НБУ визнав «Дельта Банк» неплатоспроможним 03 березня 2015 року, а 02 жовтня того ж року регулятор ухвалив рішення про ліквідацію «Дельти».

За даними Фонду гарантування, на 01 жовтня 2016 року вкладники «Дельта Банку» отримали компенсації на 15,52 млрд грн у межах гарантійної суми (96,6% запланованих виплат). Як відомо, Фонд гарантування виплачує компенсації вкладникам банків-банкрутів переважно за рахунок емісійних коштів НБУ (його кредитів для Фонду гарантування та монетизації держоблігацій, які Мінфін випускав для фінансової підтримки Фонду), що відповідним чином впливало на курс та інфляцію.

Про сумнівні операції банку "Надра" перед визнанням його неплатоспроможним (тобто за часів керівництва в НБУ В. Гонтаревої), видачу для нього рефінансування (за часів керівництва в НБУ С. Кубіва) й розслідування ГПУ з цього приводу див. тут.