Госпсуд розглядає позов ФГВФО на 8,9 млрд грн до Курченка, Буряків, топів Брокбізнесбанку

Все про економіку та фінанси

3 вересня Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/9251/18 за позовом Фонду гарантування до колишніх акціонерів і топ-менеджерів Брокбізнесбанку про відшкодування шкоди в розмірі 8,9 млрд грн.

Серед відповідачів - у т.ч. Сергій Курченко, Олександр і Сергій Буряки, Денис Бугай, Петро Пекур, Борис Тимонькин, Ігор Францкевич тощо.

Раніше ФГВФО вже звертався з аналогічним цивільним позовом (у Печерський райсуд м. Києва). Проте Фонду було відмовлено у відкритті провадження в справі №757/75149/17-ц на підставі того, що спір про відшкодування збитків виник між юридичною особою та її посадовими особами, а тому, на думку судів і першої, і апеляційної, і касаційної інстанції, він не підлягає вирішенню у порядку цивільного судочинства, а належить до господарської юрисдикції.

Обгрунтовуючи свій позов, ФГВФО посилався на те, що під час ліквідації Брокбізнесбанк встановлено, що розмір зобов`язань банку становить 11,156 млрд грн, тоді як оціночна (ринкова) вартість його ліквідаційної маси - лише 2,24 млрд грн.

На думку Фонду гарантування, до недостатності майна Брокбізнесбанку та перевищення зобов`язань над активами призвели дії пов`язаних з банком осіб, зокрема його керівних органів, якими є відповідачі, які “не виконали покладених на них функцій з управління ризиками, контролю і моніторингу всіх видів загроз за усіма напрямами діяльності, своїми діями щодо виведення коштів з ПАТ «Брокбізнесбанк» на рахунки інших компаній, сприяли їх настанню, чим спричинили збитки ПАТ «Брокбізнесбанк» та його кредиторам” (цитата).

Нагадаємо, НБУ визнав Брокбізнесбанк неплатоспроможним у кінці лютого 2014 року, а в червні того ж року регулятор відправив цю фінустанову на ліквідацію.

ФГВФО наводив дані, що на 01.02.2014 кредитний портфель юросіб у Брокбізнесбанку становив 26,1 млрд грн, фізосіб – 0,8 млрд грн. Обсяг депозитів юросіб – 4,6 млрд грн, фізосіб – 5,75 млрд грн, обсяг коштів банків – 3,2 млрд грн.

За інформацією Фонду гарантування, на 01.07.2018 вкладники Брокбізнесбанку в межах гарантійної суми отримали компенсації від Фонду гарантування на 2,6 млрд грн (96,6% запланованих виплат).

ФГВФО заявляв, що оціночна вартість активів, включених до ліквідаційної маси «Брокбізнесбанку», склала менше 15% від суми, зазначеної у бухгалтерській документації банку. При тому, що «на папері» вартість активів банку склала майже 15,33 млрд грн, незалежні оцінювачі оцінили їх у 2,22 млрд грн.

У Фонді гарантування розповідали, що забезпеченням під частину кредитного портфелю Брокбізнесбанку (на 8 млрд грн) були товари в обороті - газ і паливо в трубопроводах. «Коли приїхали дивитися заставу за місцем, вказаним в адресі, нічого крім охоронця, собаки і бочки, яка і була, мабуть, товаром в обороті, не виявили. Це був відомий кредит Курченко», - зазначала заступник директора-розпорядника Фонду гарантування Світлана Рекрут.

Також Фонд уточнював, що 95% кредитного портфеля банку не обслуговується або є проблемним; 78% корпоративного кредитного портфеля – видані юрособам, пов’язаним із колишнім власником банку; за багатьма угодами відсутні оригінали договорів; загалом, трохи менше 80% кредитного портфеля юросіб є беззаставними або зі «сміттєвим» забезпеченням.

"Аналіз фінансових операцій свідчить про маніпуляції, вчинені акціонерами банку. До правоохоронних органів подано 117 заяв про вчинення кримінальних правопорушень, тривають досудові розслідування у тому числі щодо пов’язаних з банком осіб про нанесення банку мільярдних збитків", - зауважував ФГВФО.

У червні Фонд гарантування намагався продати борг структур Курченка перед Брокбізнесбанком на 12,6 млрд грн. Але покупців не знайшлося, хоча вартість активу знижувалася на 80% від стартової (до 2,5 млрд грн).

У липні ФГВФО не знайшов покупців на 1,3 млрд грн боргу структур, які пов’язували з Буряками.

ФГВФО констатував, що державна виконавча служба не може стягнути заборгованість з боржників Брокбізнесбанку на понад 6 млрд грн “в зв’язку з відсутністю майна та коштів боржника, на яке можливо звернути стягнення в рахунок погашення боргу” (цитата).

Як писав Finbalance, відповідно до ухвали Печерського райсуду м. Києва від 10.02.2017, слідчі Генпрокуратури в рамках кримінального провадження №12013220540000400 встановили, що Сергій Курченко придбав 80% акцій Брокбізнесбанку в братів Буряків за рахунок кредитів, отриманих у Брокбізнесбанку.

«У липні-серпні 2013 року колишні акціонери АТ «Брокбізнесбанк» ОСОБА_6 та ОСОБА_7 продали частину своїх акцій ТОВ «Муйне», ТОВ «Айнам», ТОВ «Амінамі», ТОВ «Анкона-Торг», ТОВ «Амадіна», ТОВ «Хіган», ТОВ «Алконост», ТОВ «Ультрастарінвест», ТОВ «Східно - європейська паливно-енергетична компанія», які були підконтрольні ОСОБА_3.

Реалізація акцій була здійснення шляхом незаконного виведення коштів на загальну суму понад 2 млрд грн з АТ «Брокбізнесбанк» шляхом видачі фіктивних кредитів ряду підконтрольним ОСОБА_3 підприємствам, подальшого перерахування ними коштів ТОВ «Муйне», ТОВ «Айнам», ТОВ «Амінамі», ТОВ «Анкона-Торг», ТОВ «Амадіна», ТОВ «Хіган», ТОВ «Алконост», ТОВ «Ультрастарінвест», ТОВ «Східно-європейська паливно-енергетична компанія» та наступного придбання вказаними товариствами акцій АТ «Брокбізнесбанк» фактично за рахунок коштів банку у ОСОБА_6 та ОСОБА_7», - йшлося в ухвалі суду.

Водночас заступник голови наглядової ради ВЕТЕК Борис Тимонькин у 2013 році наводив дещо іншу інформацію:

«Разом з нами в капітал банку увійдуть 4 компанії - фінансових інвестори. Після завершення угоди ВЕТЕК буде належати близько 40%. 20%-ний пакет залишиться у колишніх власників - Олександра та Сергія Буряків, - казав Б. Тимонькин. - Новим власникам банк обійдеться в серйозну суму - більше 1 млрд грн. Ми дамо ці гроші акціонерам, вони внесуть їх до статутних фондів підприємств-боржників, і погані активи будуть погашені. Щодо найбільшого позичальника - агрохолдингу «Сварог Вест Груп», акціонерами якого є Олександр і Сергій Буряки, то по ньому вже є всі необхідні домовленості. Його заборгованість буде реструктуризована на 5 років. Фінансовий стан холдингу дозволяє обслуговувати кредит».

У травні 2018 році С. Курченко вперше потрапив до санкційного списку України.

Як повідомлялося, С. Курченку в рамках різних кримінальних проваджень інкримінується створення та забезпечення діяльності злочинної організації, що була спрямована на заволодіння майном та коштами держструктур:

- заволодіння скрапленим газом на 2,2 млрд грн, які видобули "Укргазвидобування" і "Укpнaфта";

- заволодіння коштами "Брокбізнесбанку" на суму 836,9 млн грн при наданні фінустановою кредитів для "Реал Банку" та незаконному розміщенні коштів на коррахунку в Реал Банку;

- заволодіння коштами "Брокбізнесбанку" на 1,44 млрд грн при видачі кредитів підконтрольним Курченку підприємствам;

- заволодіння коштами "Укргазбанку" на 499,84 млн грн. при укладенні удаваних договорів купівлі-продажу облігацій Державної іпотечної установи з "Укргазбанком";

- заволодіння 787 млн грн рефінансування НБУ, яке було видано підконтрольному Курченку "Реал Банку" (у цій справі фігурували в т.ч. екс-заступник глави НБУ О. Ткаченко і екс-директор Гендепартаменту банківського нагляду НБУ Р. Яковлєв);

- заволодіння коштами ПАТ «Аграрний фонд» на суму 2,07 млрд грн при укладенні "Брокбізнесбанком" удаваних договорів купівлі-продажу облігацій внутрішньої держпозики та договорів прямого РЕПО з НБУ.