Госпсуд Києва почав розглядати позов ФГВФО до екс-посадовців банку "Форум" на 2 млрд грн

Все про економіку та фінанси

13 листопада Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/10888/18 за позовом Фонду гарантування до екс-посадовців банку “Форум” про стягнення 1,99 млрд грн.

За версією ФГВФО, ця сума відповідає шкоді, завданій кредиторам банку.

Серед відповідачів - у т.ч. Морозов Олександр, Рудєв Денис, Яцура Андрій тощо (усього - 27 осіб).

Раніше ФГВФО подавав цивільний позов до екс-посадовців банку “Форум” (справа №757/75153/17-ц). У цьому випадку свої позовні вимоги Фонду гарантування мотивував у т.ч. тим, що розмір зобов`язань банку “Форум” перед кредиторами складає 9,16 млрд грн, а оціночна вартість його ліквідаційної маси - 7,17 млрд грн. Відповідно, недостатність майна банку для покриття вимог кредиторів банку - 1,99 млрд грн.

Навесні поточного року Печерський райсуд м. Києва відмовився задовольнити цей позов ФГВФО. Водночас влітку Апеляційний суд м. Києва скасував це рішення, обгрунтовуючи порушенням підсудності справи. Наразі цей спір розглядає Верховний Суд.

Як звертав увагу Finbalance, серед відповідачів у цій справі не було Вадима Новинського, який був останнім власником «Форума», а його структури кредитувалися в цьому банку. Серед можливих причин цього на ринку називали програші Фонду гарантування в судових спорах з В. Новинським ще в 2014 році.

Нагадаємо, 23.12.2014 Київський апеляційний госпсуд відмовився задовольнити апеляційну скаргу НБУ в справі №910/13022/14 та лишив без змін рішення Госпсуду м. Києва від 30.09.2014, яким Фонду гарантування було відмовлено в стягненні з кіпрської компанії Yernamio Consulting LTD (кінцевий бенефіціар – Вадим Новинський). 2,3 млрд грн заборгованості перед вкладниками і кредиторами банку «Форум», а також скасовано арешт з 50 млн дол компанії Yernamio Consulting LTD, які обліковувалися в НБУ та розглядалися (до визнання «Форума» неплатоспроможним) як кошти, що можуть бути спрямовані на докапіталізацію банку.

Про розслідування поліції щодо банкрутства банку “Форум” (у т.ч. про проблеми формування банком резервів, продаж Юрушевим "Форума" для Commerzbank з наступним його перепродажем для Новинського тощо) читайте тут.

Про боргові спори банку «Форум» та компаній «імені» В. Новинського див. тут, тут і тут.

За даними Фонду гарантування, на 01.10.2018 вкладникам банку “Форум” у межах гарантійної суми було виплачено 2,85 млрд грн (97,6% запланованого відшкодування).

У липні ФГВФО розпочав часткове задоволення вимог кредиторів четвертої черги банку “Форум” (вкладники-фізособи з категорії “200+”) на суму 239,8 млн грн. Кредиторські вимоги, відповідно до законодавства України, задовольняються пропорційно до суми вимог, що належать кожному кредитору четвертої черги. Загалом у четвертій черзі реєстру акцептованих вимог кредиторів ПАТ «Банк Форум» обліковується 12 572 кредитора на загальну суму майже 2,4 млрд грн.

8 листопада Фонд гарантування планував провести “голландський” аукціон з продажу всіх кредитів юросіб, які перебувають на балансі банку “Форум” (окрім тих, щодо продажу яких існують судові обмеження). Загалом до складу пулу увійшли права вимоги за 487 кредитними договорами, загальною заборгованістю майже 8,4 млрд грн, та понад 6 тисяч позицій дебіторської заборгованості. Початкова ціна реалізації була встановлена на рівні майже 1,6 млрд грн. Однак за даними системи “Прозорро.Продажі” торги не відбулися.

У червні 2019 року добігає кінця п’ятирічний термін, відведений на завершення ліквідації банку Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Про позов ФГВФО до колишніх акціонерів і топ-менеджерів Брокбізнесбанку (на 8,9 млрд грн) та Кредитпромбанку (на 533 млн грн) див. тут і тут.