Гонтарева: власники банку "Авангард" винні мені гроші, але я не залежу від їх фінстану

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Валерія Гонтарева прокоментувала для газети «Дзеркало тижня. Україна» продаж своєї частки в групі ICU (контролює в т.ч. банк «Авангард») та п’ятирічну розстрочку на виплату відповідної суми угоди, якою користуються її екс-партнерами по ICU.

Пряма мова В. Гонтаревої:

«Акції ICU Holdings Limited з`явилися у мене, коли я працювала в компанії. Я продала 22,74% ICU Holdings Limited 16 червня 2014 р. (на посаду голови НБУ призначена 19 червня 2014 р.). Акції були викуплені ICU Holdings Limited з узгодженим графіком розрахунків на п`ять років. Я отримую транші наприкінці кожного календарного року, починаючи з 2014-го. Я отримала вже два транші в 2014-му і 2015 р. [загалом - на суму під 50 млн грн, - ред.], подала податкову декларацію та сплатила всі необхідні податки. Сподіваюся, що кошти, які мені має сплатити ICU Holdings Limited, відображені в їх фінансовій звітності. Простроченого боргу в них немає, і я сподіваюся, що вчасно отримаю ще три транші протягом 2016–2018 рр. У мене немає ніяких відносин з ICU Holdings Limited, а в них є зобов`язання сплатити мені три транші згідно з узгодженим графіком», - констатувала глава НБУ.

При цьому журналісти «Дзеркала тижня. Україна» поставили В. Гонтаревій ще таке запитання: «Продавши свої корпоративні права в розстрочку, ви фактично опинилися в сталій п`ятирічній фінансовій залежності від М.Пасенюка і К.Стеценка та стану справ у належній їм ICU Holdings Limited. Чи не вважаєте ви, що у вас як голови Нацбанку України виник реальний конфлікт інтересів з урахуванням того, що М.Пасенюк і К.Стеценко є кінцевими бенефіціарними власниками ПАТ "Банк Авангард" [його контролює група ICU, - ред.]? Чому ви не повідомили Верховну Раду України на момент вашого обрання про наявність вищезазначеного конфлікту інтересів?».

Глава Нацбанку відповіла на це запитання таким чином: «Я не опинилася в залежності від будь-кого і не маю конфлікту інтересів, бо не брала і не беру жодної участі в житті групи ICU та її дочірніх компаній».

Довідково

У червні Валерія Гонтарева в інтерв’ю «Українській правді» заявляла, що «дуже хоче», щоб група ICU «добре розвивалася, вони мені ще частинами повинні доплатити грошей <…> за проданий мій пакет [акцій]». «Тому я не проти, щоб вони добре розвивалися», - зазначала тоді глава НБУ.

Як писав Finbalance, банк «Авангард» за 9 місяців-2016 отримав прибуток 24,1 млн грн; за весь 2015 рік – 27,28 млн грн, за 2014 рік – 15,1 млн грн. При цьому позитивний результат банку від операцій з іноземною валютою у січні-вересні-2016 був 20,6 млн грн (за 9 місяців-2015 – 76,2 млн грн); за весь минулий рік – 91,94 млн грн., що в 2,7 разів більше, ніж у 2014 році.

Обсяг активів банку «Авангард» за три квартали-2016 зріс в 3,4 разів – до 1,57 млрд грн (з 456,7 млн грн на початок року), у т.ч. обсяг грошових коштів та їх еквівалентів зріс до 113,6 млн грн (з 4,7 млн грн на початок року); обсяг коштів в інших банках – до 653 млн грн (з 388,5 млн грн); кредитний портфель – до 44,53 млн грн (з 4,4 млн грн); обсяг цінних паперів у портфелі банку на продаж – до 656 млн грн (з 20,9 млн грн); обсяг цінних паперів у портфелі банку до погашення – до 95 млн грн (з 31 млн грн). Обсяг зобов’язань фінустанови за 9 місяців-2016 збільшився до 1,38 млрд грн (з 292,2 млн грн на початок року); обсяг коштів банків – до 440,2 млн грн (на початок року було 0); обсяг коштів клієнтів – до 929,7 млн грн (з 274,8 млн грн).

Група ICU публічно зізнавалася, що була фінансовим консультантом збанкрутілого банку «Михайлівський» у 2014 році щодо придбання ним українського банку з іноземним капіталом і частки в капіталі банку з українським капіталом (однак жоден з банків не був придбаний). У рамках роботи за цим контрактом керуючий партнер ICU Макар Пасенюк брав участь у робочій зустрічі з представниками НБУ і Банку «Михайлівський», на якій обговорювалися питання про попереднє погодження одного з вищеназваних придбань, а також бізнес-модель банку в сфері споживчого кредитування та кредитних карт після можливого злиття, уточнювали в групі.

Глава правління Ощадбанку Андрій Пишний, коментуючи неофіційну інформацію про реструктуризацію Ощадбанком кредитів на пільгових умовах на суму близько 20 млрд грн для групи компаній Віктора Поліщука (який контролював у т.ч. банк «Михайлівський»), констатував, що «є речі, які я не можу обговорювати і коментувати в силу банківської таємниці, і це саме той випадок», водночас він зауважував, що «всі без винятку рішення кредитного комітету та правління банку розглядаються за участю куратора НБУ».

Григорій Гуртовий (міноритарний акціонер «Платинум Банку») торік в інтерв`ю не заперечував інформацію, що в 2013 році інвестиційна компанія ICU брала участь в операції купівлі-продажу «Платинум Банку». Згодом партнер в групі ICU Макар Пасенюк входив до наглядової ради «Платинум Банку».

Одним з бізнес-партнерів В. Гонтаревої по ІCU був Юрій Соловйов – перший заступник глави правління російського держбанку ВТБ (в Україні цю групу представляє ВТБ Банк та БМ Банк, щодо якого нещодавно офіційний Київ пом’якшив санкції, що дозволило російському держбанку докапіталізувати свою "дочку").

Рік тому в програмі «Наші гроші» (телеканал ZIK) вийшов сюжет, що напередодні введення тимчасової адміністрації в БГ Банк менеджмент продав два пакети ОВДП номіналом $4,7 млн за 8,3 тис. грн компанії з групи «Перспектива». Надалі після кількох перепродажів вони потрапили до інвестфонду з групи ICU. Наразі ICU та НКЦПФР судяться з цього приводу (ICU звинувачує Нацкомісію в розголошенні конфіденційної інформації, що була надана нардепу О. Мушаку, який в свою чергу оприлюднив її в ЗМІ).

При цьому в НБУ відкидали звинувачення нардепа П. Костенка щодо сприяння банку «Авангард» в операціях з ОВДП (Нацбанк планував судитися з цього приводу).

Додамо, що НБУ в офіційній заяві схвально оцінював угоду щодо реструктуризації боргів агрохолдингу «Мрія», яка була проведена в т.ч. за участі ICU.

Група ICU визнавала, що має в своєму портфелі, зокрема, єврооблігації енергохолдингу ДТЕК Ріната Ахметова, здорожчання яких збіглося в часі, зокрема, з підвищенням тарифів на електроенергію, рішення про яке було ухвалене Нацкомісією з регулювання ринку електроенергії та комунальних послуг (її очолює Дмитро Вовк, який раніше працював в ICU, нібито був помічником В. Гонтаревої).

Коментар В. Гонтаревої щодо співпраці ICU з "Сім`єю" див. тут.

Фото біля заголовка повідомлення - Kyiv Post.