Гонтарева: у капіталі Приватбанку ще є діра як мінімум на 30 млрд грн

Все про економіку та фінанси

Глава НБУ Валерія Гонтарева у Вашингтоні заявила, що потреба Приватбанку в докапіталізації за результатами аудиту виявилася більшою, ніж очікувалася, і на додаток до 143 млрд грн, уже витрачених на формування резервів банку, може знадобитися ще як мінімум 30 млрд грн (див. нижче відео з 01:13:50).

Глава НБУ зауважила, що наразі компанія E&Y (Ернст енд Янг) ще не підготувала остаточний аудиторський звіт по Приватбанку, проте кінцева сума буде оприлюднена до кінця квітня.

Також В. Гонтарева повторила раніше озвучену нею інформацію про виведення 16 млрд грн з Приватбанку в ніч перед його націоналізацією.

На думку глави Нацбанку, Приватбанк має зосередитися на роботі з населенням та малим і середнім бізнесом, на приватизацію ж він може піти через 5 років. При цьому В. Гонтарева критично оцінила варіант продажу Приватбанку одному інвестору (вона назвала такий сценарій небезпечним). За її словами, більш оптимальний варіант - щоб IFC, ЄБРР, інші міжнародні структури придбали 20-25% акцій Приватбанку.

В.Гонтарева вважає, що частку держбанків у наступні 5 років мала б зменшитися до 30% з нинішніх понад 50%.

Контекст

Кабмін в кінці грудня випустив держоблігації для докапіталізації Приватбанку на 107 млрд грн, а в лютому – ще на 9,8 млрд грн, таким чином, вичерпавши весь ліміт (116,8 млрд грн), який був передбачений в урядовій постанові №961 від 18.12.2016 про націоналізацію Приватбанку.

Крім того, 19-21 грудня Фонд гарантування збільшив статутний капітал Приватбанку на 29,4 млрд грн за рахунок примусової конвертації в акції банку вкладів пов’язаних осіб та необтяжених зобов’язань Приватбанку перед юр- та фізособами, що не пов’язані з банком (крім коштів за поточними та депозитними рахунками таких осіб). Це було зроблено відповідно до статті 41-1 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Після завершення вказаної операції (т.зв. bail-in) Мінфін, власне, викупив Приватбанк у Фонду гарантування за 1 грн та «залив» у статутний капітал банку згадані 116,8 млрд грн.  

За оцінками НБУ, основна причина дефіциту капіталу Приватбанку - видача ним у донаціоналізаційні часи кредитів для структур, які були пов`язані з тодішніми акціонерами банку. У березні В. Гонтарева заявила, що не 97%, а всі 100% корпоративного кредитного портфелю Приватбанку - це інсайдерські позики. 

Про фінансові результати Приватбанку після націоналізації див. тут. Про монетизацію Нацбанком держоблігацій, які Мінфін випустив для Приватбанку, читайте тут.

Про невдалу спробу компанії, пов’язаної з екс-акціонерами Приватбанку, через суд повернути кошти, списані під час націоналізації банку, див. тут. Про розмороження рахунків офшорних компаній у Приватбанку, пов’язаних з його екс-власниками, читайте тут.

Про списання коштів Суркісів у Приватбанку під час націоналізації, їх судові позови (у т.ч. їх «А-Банку») до НБУ і Фонду гарантування читайте тут і тут. Про розблокування рахунків ФК "Динамо" див. тут.

Про розмороження рахунків американської корпорації Cargill у Приватбанку див. тут.

Про нове кримінальне провадження ГПУ щодо видачі Приватбанком (до націоналізації) інсайдерських кредитів під занижені ставки у період залучення рефінансування НБУ читайте тут