Гонтарева киває в бік Ощадбанку, коментуючи чутки про співпрацю ICU та "Сім’ї"

Все про економіку та фінанси

Прес-служба НБУ оприлюднила таку офіційну заяву глави Нацбанку Валерії Гонтаревої:

"Останнім часом у засобах масової інформації з’явилися чергові інсинуації відносно ролі брокера та власне мене при купівлі восени 2013 року ОВДП для компаній-нерезидентів. Щоб зупинити цю хвилю неправдивої інформації, вважаю за необхідне поставити крапки над "і".

Спочатку хочу зауважити, що Національний банк і я особисто неодноразово наголошували на тому, що ми цілком підтримуємо закон про спецконфіскацію чи будь-який інший законний спосіб повернення коштів до бюджету країни. Ця позиція є відкритою та загальновідомою, проте деякі політики намагаються маніпулювати фактами та звинувачувати Національний банк України в затягуванні цього процесу. Національний банк вважає такі заяви маніпулятивними та безпідставними. Адже очевидно, що саме депутати мають прийняти закон про спецконфіскацію, який дозволить повернути кошти до бюджету. Національний банк зі свого боку зробив усе можливе для того, щоб ці кошти були арештовані ще в червні 2014 року. Регулятор із нетерпінням чекає від депутатів прийняття цього закону та поповнення державного бюджету.

Тепер по суті звинувачень проти мене персонально. Компанія ICU вже понад вісім років є лідером на ринку ОВДП як за брокерськими послугами, так і за послугами торгівлі державними цінними паперами. Про її лідируючі позиції говорять публічні рейтинги щодо торгівлі ОВДП та управління активами клієнтів. Тому, коли інвесторам чи банкам потрібно було професійне супроводження угод із борговими цінними паперами, вони, у більшості випадків, зверталися за послугами до компанії ICU.

У жовтні 2013 року вийшла нова редакція Закону України "Про депозитарну систему України", яка зобов’язала учасників ринку оформлювати всі угоди купівлі-продажу ОВДП через ліцензовані компанії-брокери. Також цей закон змінив правила розрахунків щодо операцій з цінними паперами, які повинні були здійснюватися виключно через ПАТ "Розрахунковий центр".

Коли у державного "Ощадбанку" виникла необхідність залучення ліцензованого брокера для проведення угод вторинного ринку між нерезидентами та банком, вони звернулися до компанії ICU. До виходу нової редакції цього закону в "Ощадбанку" такої необхідності не було – він був обслуговуючим банком, зберігачем ОВДП та первинним дилером для нерезидентів і купував у 2012-2013 роках у Міністерства фінансів України ОВДП за замовленнями компаній-нерезидентів самостійно.

"Ощадбанк" підтвердив надходження коштів та проведення фінансового моніторингу компаній-нерезидентів, тому у ICU не виникло жодних підозр щодо цих компаній, адже всі документи та витяги з рахунків у державному банку повністю відповідали вимогам чинного законодавства. Всі розрахунки за операціями з ОВДП проводилися в Ощадбанку та продавцем ОВДП на користь нерезидентів виступав "Ощадбанк".

У середині 2014 року з`явилася інформація, що ці компанії-нерезиденти можуть належати "злочинній владі" і Національний банк України почав активно сприяти арешту їх рахунків. У червні 2014 року відповідно до ухвал Печерського суду м. Києва на рахунки цих компаній в "Ощадбанку" накладено арешт.

Наразі цінні папери та гроші на рахунках компаній-нерезидентів в "Ощадбанку" арештовані та очікують рішення Верховної Ради України щодо спецконфіскації. Станом на кінець вересня 2016 року на арештованих рахунках перебувало 645,4 млн. дол. США і 1,8 млн. грн. Загальна номінальна вартість ОВДП, придбаних на користь цієї групи компаній, – становить 981 млн. дол. США.

Зараз деякі політики звинувачують мене у сприянні виведенню коштів "злочинною владою". Вважаю таке звинувачення нісенітницею, адже ці кошти не виводилися за кордон, а інвестувалися у внутрішній державний борг – це пряма позика державному бюджету, яку державі, у разі прийняття закону про спецконфіскацію, не потрібно буде повертати.

Принагідно хочу зауважити, що моя практична діяльність у компанії ICU головним чином була спрямована на управління активами. Я не мала відношення безпосередньо до брокерської діяльності про що, до речі, добре відомо усім професійним учасникам ринку".