Гончарук: держбанки будуть продавати проблемні кредити на "голландських" аукціонах

Все про економіку та фінанси

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук під час наради в президента щодо пожвавлення кредитування констатував, що фінансово-економічний блок уряду планує сконцентрувати зусилля на очищенні державних банків від непрацюючих кредитів

- через інструмент реструктуризації зобов’язань позичальників, який на сьогодні працює;

- через реалізацію банками проблемних активів, зокрема через застосування механізмів голландських аукціонів із паралельним розвитком повноцінного ринку вторинних фінансових активів;

- через подальше відстоювання інтересів держави в судах України та за кордоном для повернення коштів, заборгованих колишніми власниками банків та пов`язаними з ними особами.

«Україні довелось витратити величезну кількість коштів – майже 300 млрд грн, щоб захистити вкладників банків та зберегти стабільність фінансової системи. Плюс у нас понад 500 млрд грн проблемних кредитів. Зокрема, більше 400 млрд грн у державних банках. Це гроші, які втратили звичайні люди просто тому, що хтось із боржників відмовився виконувати свої зобов’язання та не повернув гроші. Ми про цю проблему знаємо та працюємо над її вирішенням», – зауважив О. Гончарук.

За словами глави НБУ Якова Смолія, Україна є світовим лідером за показником непрацюючих кредитів.

“Сьогодні обсяг проблемних кредитів в українських банках становить близько 50%, або 566 млрд грн. Це – один із системних ризиків для нашої фінансової системи. Якби боржники відповідальніше ставилися до власних зобов’язань та повертали кошти, банки змогли б розформувати резерви, сформовані на випадок неповернення кредитів, та спрямувати цей ресурс на кредитування реального бізнесу, який працює», – зазначив Яків Смолій.

Він зауважив, що ситуація з Приватбанком є найскладнішою, адже весь портфель проблемних кредитів – це позики колишнім власникам. «Держава намагається повернути ці кошти через суди різних юрисдикцій: в Україні, Великій Британії, США та Швейцарії», – підкреслив голова НБУ.

Міністр фінансів Оксана Маркарова підкреслила важливість системи корпоративного управління у державному банківському секторі.

«Наш пріоритет – працюючі та ефективні наглядові ради державних банків, без яких неможливе впровадження затвердженої Урядом програми розвитку, та стратегії реформування державного банківського сектору. Вирішення проблеми непрацюючих кредитів та налагодження активного кредитування – завдання всіх ланок корпоративного управління державних банків», – сказала вона.

Прем’єр-міністр О. Гончарук констатував, що держава має активно працювати над стягненням боргів з позичальників та екс-власників банків.

«Це питання скоординованої діяльності Генеральної прокуратури, Нацбанку, уряду та судової системи. Важливо, щоб боржники почули, що або вони добровільно повертають кошти, або держава задіє всі інструменти для їхнього повернення», – додав глава уряду.

Президент Володимир Зеленський констатував, що обсяги портфелів кредитів, наданих бізнесу, на жаль, не демонструють відчутного зростання. Це означає, що бізнес не має ресурсу для розширення діяльності, економіка України залишається без «пального». Тому спільне завдання влади – “прибрати перешкоди до відновлення кредитування та розв’язати проблеми непрацюючих кредитів, щоб банківська система почала належним чином працювати” (цитата).

Однією перепоною на шляху до відновлення кредитування є незавершена судова реформа, зауважують в Офісі президента.

«Суди є незалежними, і Президент не може втручатися в їхню роботу щодо конкретних справ, однак це не означає, що не потрібно працювати над якістю роботи судової системи в цілому», – наголосив Володимир Зеленський.

За словами президента, банки повинні почуватися захищеними від ризиків неповернення коштів позичальниками, а виконання рішень судів має здійснюватися неухильно, жодних стоп-листів. «Тому судова реформа так само залишається однією з ключових передумов для пожвавлення кредитування», – зазначив глава держави.

У нараді в президента, крім прем’єр-міністра, глави НБУ і міністра фінансів, взяли участь і міністр юстиції Денис Малюська, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, представники ФГВФО, держбанків та банківської спільноти. Також до обговорення долучилися керівники правоохоронних органів.