Глава "Укрзалізниці" - про арешт коштів компанії: є рішення судів, які забороняють стягувати борг

Все про економіку та фінанси

В.о. глави “Укрзалізниці” Іван Юрик в інтерв’ю агентству "Інтерфакс-Україна" таким чином прокоментував інформацію щодо арешту коштів на рахунках держкомпанії на вимогу інвестфонду VR Global Partners, який викупив борги УЗ в Промінвестбанку:

“Ситуація дійсно серйозна, проте ми зараз її врегульовуємо. Деякі рахунки вже розблоковані. Арешт певних коштів на наших рахунках відбувся в рамках спроби стягнути борг, який позичався УЗ в 2011-12 роках в російського Промінвестбанку.

В лютому 2019 року цей банк відступив наш борг міжнародній небанківській установі. УЗ не була стороною цієї угоди, і тому очевидно компанія не може відповідати за юридичні ризики, які були закладені в цій угоді.

Зараз тривають судові процеси щодо підтвердження дійсності цієї переуступки, існують чинні рішення судів, що забороняють стягувати цей борг до моменту підтвердження належності нового кредитора, і як тільки ці процеси добіжать до свого логічного кінця, ми зможемо фіналізувати угоду по реструктуризації зазначеної заборгованості.

Хотів би зазначити, що УЗ, будучи учасником міжнародних ринків капіталів, зі всією відповідальністю ставиться до своїх боргових зобов‘язань, і всі взяті боргові зобов‘язання виконує в повній мірі”.

Нагадаємо, в березні 2017 року «Укрзалізниця» зверталася за роз’ясненнями до Кабміну, чи варто повертати Промінвестбанку борги, з огляду на ризик того, що відповідні кошти, за висновками держкомпанії, можуть бути спрямовані на фінансування тероризму та підтримку військової агресії Росії проти України.

У лютому 2019 року “Укрзалізниця” публічно заявляла про спроби Промінвестбанку продати її кредитну заборгованість для третіх осіб. “Укрзалізниця” наголошувала, що виступає проти цього та “наполегливо рекомендувала потенційним зацікавленим сторонам утриматися від такої транзакції” (цитата).

У І кварталі 2019 року Промінвестбанк продав для VR Global Partners права кредитної вимоги до “Укрзалізниці” загалом на 5 млрд грн з дисконтом 30%.

VR Global Partners пов’язують з VR Capital Group, яку створив інвестбанкір Річард Дітц (Richard Deitz) - один з колишніх засновників інвесткомпанії “Ренесанс Капітал” (як повідомлялося, після кризи 1998 року продав свою частку в “Ренесансі”).

VR Capital - партнер групи ICU (мали/мають спільний “сонячно-енергетичний” бізнес).

VR Global Partners отримав судові рішення про стягнення з “Укрзалізниці” понад 100 млн дол.

У квітні Верховний Суд у рамках кількох справ підтвердив рішення судів попередніх інстанцій про стягнення заборгованості з “Укрзалізниці” на користь інвестфонду VR Global Partners за низкою кредитних договорів на десятки мільйонів доларів.

Як повідомлялося, після цього Державна виконавча служба відкрила виконавче провадження в рамках виконання одного з судових рішень (у справі №910/21454/17) про стягнення з "Укрзалізниці" 12,5 млн дол і 90 млн грн на користь VR Global Partners та арештувала кошти на банківських рахунках УЗ.

Разом з тим, в інвестфонді VR Global Partners зазначали, що 09.03.2021 Печерський райсуд м. Києва виніс постанову в справі №757/10733/21-к, якою заборонив списувати кошти з рахунків УЗ і таким чином заблокував стягнення заборгованості, яку намагається стягнути VR Global Partners.

12.05.2021 Госпсуд м. Києва відкрив провадження в справі №910/5617/21 за позовом “Укрзалізниці” до Промінвестбанку і VR Global Partners про визнання недійсним договору купівлі-продажу права вимоги від 22.02.2019 (справа №910/5617/21).

Додамо, що 17.12.2020 Печерський райсуд м. Києва задовольнив клопотання слідчого поліції та продовжив на 6 місяців (до 21.06.2021) досудове розслідування в кримінальному провадженні №42019000000001331 від 21.06.2019 щодо продажу Промінвестбанком для VR Global Partners прав кредитної вимоги до “Укрзалізниці”, як зазначалося, всупереч рішенню РНБО від 14.05.2018 "Про застосування та скасування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів", яким накладено санкції в т.ч. для запобігання виведенню капіталів за межі України.