Глава Укргазбанку - про угоду з IFC, "зелений" портфель, кредитні плани на 2021 рік

Все про економіку та фінанси

Глава правління Укргазбанку Андрій Кравець в інтерв’ю для “НВ” розповів, що цей держбанк завершив 2020 рік з прибутком близько 300 млн грн.

“Збори акціонерів затвердять аудовану звітність навесні, але вже зараз можна сказати, що банк закінчив рік з прибутком близько 300 млн грн. Можливо, це не так вражає, як торік, але це дуже важливо. Минулий рік був надзвичайно важким: і ковід, і ситуація в економіці і, звичайно, вплинула ситуація і на ринку «зеленої» енергетики…

Навесні минулого року держпідприємство «Гарантований покупець» дуже погано виконувало свої зобов’язання, влітку ситуація трохи покращилася; а восени він практично заплатив і за серпень, і за вересень, і за жовтень. Але це, безумовно, вплинуло на наш фінансовий результат, адже клієнти зверталися до нас, і ми йшли їм назустріч, міняли графіки погашення кредитів, трошки подовжували строки. І, зрозуміло, це тягло за собою формування певних резервів. Ситуація не є критичною для банку з нашим «зеленим» портфелем, але це, звичайно, вплинуло на наш результат”, - констатував А. Кравець.

За його словами, рівень NPL у кредитному портфелі Укргазбанку - трохи більше 7% (близько 5 млрд грн), тоді як у 2015 році становив понад 42%.

“У порівнянні з іншими, і не тільки державними банками, [7%] це разючий результат. Наші показники навіть на тлі банків з іноземним капіталом дуже хороші. І важливо підкреслити, що ці непрацюючі активи — скажімо так, legacy — спадок. Ці проблемні кредити виникли до рекапіталізації банку. Тобто за останні роки ми не отримали непрацюючих активів, портфель здоровий, оскільки завжди намагалися ставитися до кредитування зважено”, - зауважив глава правління Укргазбанку.

Він наголосив, що в 2021 році банк націлений на отримання прибутку.

“Будемо посилюватися в кредитуванні як великих корпоративних клієнтів, так і малого, середнього бізнесу. Природно, будемо фокусуватися і на кредитуванні «зелених» проєктів. І це вже не сонце, вітер. [Наприклад,] створення балансувальних енергопотужностей. Якщо дуже просто сказати, то це накопичувачі енергії. Вони потрібні для «урівноваження» потоків електроенергії, адже СЕС і ВЕС притаманне нестабільне виробництво, оскільки воно залежить від погодних умов, часу доби. Будуть і сонячні станції для приватного споживання, більше уваги приділимо роздрібному сегменту.

<...> У роздробі запланували приріст близько 17%, в малому і середньому бізнесі хочемо наростити близько 15%. У 2020-му році ми вже зробили великий ривок в МСБ і це +50% портфеля”, - повідомив А. Кравець.

Говорячи про нарощування банками ОВДП-портфелів, він сказав таке:

“Банки якраз дуже хочуть кредитувати. Навіть якщо дивитися наш банк, валюта балансу на початок року близько 143 млрд грн, а кредитний портфель близько 55 млрд грн. Портфель цінних паперів (ОВДП, корпоративні ЦБ, US Treasuries) становить 59 млрд грн, всі інші це в основному високоліквідні активи (для підтримання необхідного рівня ліквідності для виконання зобов’язань перед клієнтами), основні засоби та інші активи.

Безумовно, більш правильним було б здійснювати кредитування реального сектора, але при цьому на сьогодні банки обережніше і консервативно ставляться до потенційних позичальників. Тому, в сьогоднішній ситуації пандемії банки часто змушені вкладати свою зайву ліквідність у надійні інструменти, наприклад, ОВДП.

<...> Держава буде потребувати, але банки зможуть вкладати в ОВДП стільки, скільки вони можуть вкладати. І якщо це буде занадто ризиковано, ніхто не буде цього робити. Але, звичайно, ми хочемо кредитувати, і ми кредитуємо, і знаходимося в активному пошуку клієнтів. Питання в іншому, що бажаючих багато, але не всі бажаючі відповідають вимогам банку. Тому що все одно банки досить консервативні, працюють за своїми принципами, вимогами, оцінці ризиків тощо”.

“Зелений” портфель

Глава правління Укргазбанку розповів, що частка кредитів для “зеленої” енергетики в кредитному портфелі цього держбанку становить 36%.

“Якщо говорити про абсолютні цифри, то з 2016 року ми профінансували проєктів альтернативної енергетики на суму понад 20 млрд грн, з яких вже близько 40% повністю погашені. <...> І серед них немає NPL. <...> Ми залишаємося універсальним банком з фокусом на кредитуванні «зелених» проєктів. Ми є одним з лідерів у Східній Європі за кредитуванням «зеленої» енергетики. <> І я хочу підкреслити, що цього проєкту б не було без допомоги IFC”, - зазначив А. Кравець.

Ситуацію в “зеленій” енергетиці глава Укргазбанку прокоментував таким чином:

“Вона хоч і складна, але очікувана. «Зелений» тариф діє до 2030 року, але вже давно всі прекрасно розуміли, що необхідно перейти до іншої форми роботи на ринку «зеленої» енергетики. Цей «зелений» тариф з таким інтенсивним зростанням будівництва станцій не може існувати нескінченно, потрібні якісь інші форми.

Проблема виникла у чому: цей перехід від однієї форми до іншої розтягнувся в часі, не було оперативно прийнято рішення і озвучені нові правила гри. Часто рішення переходило в якісь непродуктивні дискусії. Але зараз ситуація виправляється, Гарпок відновив виплати, і ми сподіваємося, що так буде і далі.

Чи буде це впливати на наш портфель? Так, звичайно, певною мірою. У своєму бюджеті ми розглядали 6 сценаріїв розвитку подій: починаючи від варіанту, коли Гарпок повністю виконує свої зобов’язання перед «зеленою» енергетикою, потім в різних процентних співвідношеннях і закінчуючи найбільш песимістичним, коли він не платить взагалі. Для нас це було дуже важливо, адже від цього буде залежати наш фінрез. Інше питання, що резерви, які сформуються під ті чи інші кредити, будуть з`їдати фінансовий результат.

Але, навіть при 50% виконання Гарпоком своїх зобов’язань, ми все одно спрацюємо з прибутком. Навіть якщо історія закінчиться не найкращим чином для Гарпока, це не стане великим потрясінням для банку, ми будемо жити — і цілком нормально. Інше питання, що ми можемо тоді звернутися до власника за додатковим капіталом. І страшного в цьому нічого немає.

<...> Ринок зеленого кредитування стає більш складним. Тих простих за своєю структурою кредитів, які видавалися раніше, наприклад, на сонячні станції, вже буде дуже мало. З’являться більш складні і ще більш важливі для економіки і України проєкти, наприклад, з переробки сміття. Або когенерація, або кредитування проєктів для створення балансувальних потужностей. Для таких проєктів потрібно більше уваги, витрат, відповідальності, і ось це буде накладати перш за все відбиток".

Угода з IFC

Щодо угоди Укргазбанку з IFC, яка передбачає можливість конвертації позики IFC в частку в статутному капіталі Укргазбанку, Андрій Кравець розповів таке:

“Коли держава входила в капітал Укргазбанку в 2009 році, було чітке розуміння, що ми його рятуємо, він оздоровлюється, а потім держава з нього виходить. І в 2015 році, при розробленні стратегії, фокус також був на приватизації. Яким чином банк може бути приватизований? Потрібно продати його комусь.

Він повинен бути привабливим для інвестора, здоровим. І починаючи «зелений» проєкт, ми озвучили IFC нашу ідею — ми співпрацюємо, з часом ви стаєте нашим акціонером, а потім ми, разом починаємо думати про приватизацію — часткову або повну.

[Діалог на цю тему почали вести] звичайно, в 2016 році, на самому початку. Але тоді це звучало, як побажання. Потім, в процесі ми запропонували якось формалізувати ці наміри. І в 2017 році був підписаний меморандум про таку передприватизаційну підтримку IFC. Там були зобов’язання: це зниження NPL, зниження в кредитному портфелі державних підприємств, відмова від кредитування міцного алкоголю, вугілля, атома. Цілий ряд зобов’язань, які ми виконали. Потім почалася активна робота з малим і середнім бізнесом. Це теж дуже великий проєкт, який в результаті дав нам значний приріст і клієнтської бази, і вивів нас в лідери у кредитуванні МСБ.

Саме в результаті всього цього IFC краще розуміло і знало нас, як партнерів, і ми повернулися до обговорення нових форм співпраці, які відкрили б перспективи входження в капітал. І ось тоді IFC запропонувало наступний крок — кредит на фінансування енергоефективності, зеленої енергетики, а це не тільки сонце і вітер. Ми зараз говоримо більшою мірою про когенерацію, і про кредитування балансувальних потужностей. До речі, одна з проблем в зеленій енергетиці саме відсутність балансувальних потужностей.

<...> Після використання цього кредиту, виконання всіх ковенант, IFC буде приймати рішення про конвертацію цього кредиту в капітал.

<...> Ситуація в зеленій енергетиці жодним чином не впливала на процес переговорів і нашу співпрацю. Зрозумійте, IFC — це міжнародна організація групи Світового банку. Це не приватна структура. Вони працюють за своїми процедурам, принципам. І як будь-яка велика міжнародна організація, вони роблять кожен крок дуже виважено. А на це потрібен час.

<...> Що собою являє ця угода? Це унікальна домовленість з міжнародною організацією про входження в капітал держбанку. Яка структура цієї угоди? Це надання кредиту, його утилізація, а потім оцінка. Є цілий ряд ковенант, але я не можу їх висвітлювати, оскільки угода тристороння, і це внутрішня домовленість.

Кредит — це 30 мільйонів євро. Отримали ми його на ринкових умовах. Можу сказати, що вони, звичайно, цікавіше ніж, якби ми отримували кредит у якогось комерційного банку.

Відсоток такий, як дають міжнародної організації. Він не високий. Це більше трохи, звичайно [ніж 1,5%].

<...> Якщо IFC приймає рішення, то вони можуть конвертувати його в капітал. Це буде саме додаткова емісія, рішення про яку буде прийматися зборами акціонерів.

IFC може конвертувати, як весь кредит, так і частину.

<...> Не можна сказати, скільки ці 30 мільйонів у капіталі Укргазбанку. Це кредит, який можна конвертувати. Коли це буде конвертуватися, тоді і будуть оцінюватися ринкові умови.

Швидше за все, раніше озвучувалася цифра до 20% капіталу, і всі аналітики відразу ж почали рахувати. А це спотворення реальності. Чому? Тому що 30 мільйонів — це 30 мільйонів євро. А 20% — це максимальна частка, з якою може заходити IFC в капітал. Не більше 20%. Тобто, ці дві цифри ніяк не пов’язані, і не можна їх порівнювати, рахувати. Це зовсім не означає, що 30 мільйонів дорівнює 20%, а звідси легко порахувати вартість банку. Навіть якби вони давали нам мільйон євро, то все одно конвертація не повинна була перевищувати 20%.

[Тобто, це можуть бути відсотки, і п’ять відсотків капіталу?..] Так, звичайно, тому про це зараз рано говорити. Це може статися в майбутньому. Коли будуть випускатися акції, коли вони будуть конвертуватися, тоді буде чітке розуміння, що це і скільки.

<...> Якщо все буде йти дуже чітко, і всі будуть працювати злагоджено, перш за все, банк, то конвертація може, напевно, відбутися і в кінці цього року. Але знову ж таки це настільки тонкий процес, що передбачити які саме чинники вплинуть — дуже складно. Будемо активно працювати, адже всі зацікавлені, щоб це сталося якомога швидше. І банк, і IFC, і власник також”.